У Харкові знеструмлено ядерну установку “Джерело нейтронів”: чи є загроза зараження радіацією

У Харкові знеструмлено ядерну підкритичну установку “Джерело нейтронів” після атаки “Шахедів” по місту. Про це повідомила пресслужба Держінспекції ядерного регулювання з посиланням на Харківський фізико-технічний інститут, який експлуатує установку.

За інформацією фахівців, на установці спрацювала система аварійного енергозабезпечення і почали працювати дизель-генератори. Радіаційна ситуація на майданчику перебуває в межах норми.

“Джерело нейтронів” призначене для проведення наукових і прикладних досліджень у галузі ядерної фізики, радіаційного матеріалознавства, біології, хімії, а також для виробництва медичних радіоізотопів”, — ідеться в повідомленні.

Загрози немає

За словами доктора технічних наук, завідувача відділення атомної енергетики Інституту проблем безпеки атомних електростанцій НАН України Володимира Борисенка, ситуація на Харківській ядерній установці не критична.

“Палива там не повинно бути. Перед початком війни було проведено пускові дослідження. Але установка жодного разу не запускалася на повній потужності. Сьогодні вона в заглушці. Паливо знаходиться в сховищі, і оскільки воно ніколи не працювало, воно радіаційно чисте, і ніякої небезпеки не становить. Навіть якщо буде пряме попадання. А те, що підстанція знеструмлена, там немає ніяких важливих систем забезпечення, що відповідають за її експлуатацію”, — говорить Фокусу Борисенко.

Експерт додає, що в Україні, крім атомних станцій, є лише дві ядерні установки. Одна — в Інституті ядерних досліджень у Києві, йдеться про київський ядерний реактор, інша — “Джерело нейтронів” у Харкові.

Що відомо про ядерну установку в Харкові

“Джерело нейтронів” — ядерна підкритична установка, призначена для проведення наукових і прикладних досліджень у галузі ядерної фізики, радіаційного матеріалознавства, біології, хімії, а також для виробництва медичних радіоізотопів.

Його створення стало можливим за фінансової підтримки США, як компенсація за вивезення з території України в Російську Федерацію високозбагачених ядерних матеріалів.

До початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну ядерна установка перебувала на етапі фізичного запуску. Активна зона була завантажена свіжим ядерним паливом. Але 24 лютого 2022 року оперативний персонал перевів установку в глибокий підкритичний стан.

ЗС РФ не вперше обстрілюють “Джерело нейтронів”. Так 28 березня 2022 року ДІЯРУ попереджала про серйозну радіаційну загрозу внаслідок атаки окупантів. Через обстріли було зафіксовано пошкодження теплоізоляційної обшивки будівлі установки та часткове осипання матеріалів облицювання в експериментальній залі.

Потім 25 червня 2022 року внаслідок атаки ЗС РФ було пошкоджено вентиляційні канали та труби, систему охолодження клістронної галереї прискорювача, а також корпуси дизель-генераторів системи аварійного електроживлення.

Нагадаємо, 4 квітня вночі ЗС РФ атакували Харків “Шахедами”. Було зафіксовано близько 12 влучань по місту, і шість — в області. Унаслідок обстрілу загинули троє рятувальників, які приїхали на місце влучень у Новобаварському районі, а також 68-річна мешканка 14-поверхового будинку, верхні поверхи якого було пошкоджено після російського удару. За інформацією керівника ОВА Синєгубова, поранено щонайменше 12 осіб.

Ольга Степанова

Recent Posts

Платіжки завищені майже наполовину: українці лютують – “Нафтогаз” відхрещується

Українці нерідко виявляють невідповідності між реальним споживанням та сумою у платіжці за газ. При цьому…

19 хв. ago

Радіо, ліхтарик, їжа і готівка: ЄС готує людей до війни — що відбувається

«Чи зможете ви протриматися 72 години без сторонньої допомоги?» — з таким питанням тепер звертаються…

2 години ago

Помста за правду: у РФ почали вирізати Пугачову з кіно

Російську співачку Аллу Пугачову, яка засудила війну проти України, почали цілеспрямовано "зачищати" з телеефірів. Під…

2 години ago

Українців почнуть позбавляти будинків, землі та дач: городи теж “під прицілом”

25 березня ВРУ ухвалила оновлену версію законопроекту № 9549, на який раніше наклав вето президент. Цей…

2 години ago

Новий податок на продаж через інтернет: хто і скільки заплатить з 2025 року

Міністерство фінансів України представило законопроєкт, який зобов'яже громадян платити 10% податку з доходів, отриманих через…

2 години ago

В Україні можуть посилити вимоги до банків при переказі грошей: що зміниться

Національний банк України планує запровадити низку нових правил для банківських переказів, які мають підвищити прозорість…

2 години ago