Зима без світла: до чого готуватися українцям

Через постійні обстріли з боку Росії, в Україну знову повернулися відключення світла. Зимою ситуація може суттєво погіршитись.

Видання «ТСН» зібрало прогнози експертів стосовно відключень цієї зими.

Директор центру досліджень енергетики Олександр Харченко зазначив, що стан української енергосистеми постійно погіршується, енергетики нині досліджують ситуацію зі світлом та відключень не уникнути.

Він пояснив, що внаслідок обстрілів зменшилась здатність системи передавати електроенергію в деякі регіони. Крім того, змінюється погода і це також ускладнює процес ремонту.

У зимовий період 2024–2025 років в Україні за різними сценаріями може не бути світла від 12 до 20 годин на добу. Про це попередили у Центрі протидії дезінформації.

Там пояснили, що загалом об’єднана енергетична система України складається із 76-ти гідроелектростанцій та гідроакумулюючих станції, 26-ти теплових електростанцій і теплоцентралей, 4-х АЕС, 12-ти сонячних і 8-ми вітряних електростанцій, об’єднаних магістральних ліній електропередач протяжністю 22,5 тис. км і 135 трансформаторних підстанцій для них.

Особливістю української Об’єднаної енергетичної системи є необхідність дотримуватися постійного балансу між виробництвом і споживанням електроенергії. Зараз Україна генерує до 11,5 гігават на годину, а споживає понад 13 гігаватів, до слова, минулої зими на піку попиту було взагалі близько 18 гігаватів. Тому розрив між тим, що може виробляти наша система, і попитом у пікові години зберігається на рівні 2,4 гігавата на годину. Частково цей дефіцит покривається імпортом електроенергії, але це не завжди рятує, адже максимально таким шляхом можна отримати лише 1,7 гігавата.

Нині тривають переговори, аби збільшити імпортні потужності до 2,2 гігавата, але і цього не вистачатиме, щоб компенсувати знищені або пошкоджені російськими ударами ТЕС і ГЕС, які були маневровою генерацією в українській енергосистемі. Заявлений кількома місяцями раніше президентом України 1 гігават нових потужностей за рахунок будівництва малих газопоршневих чи більших газотурбінних електростанцій стабілізує ситуацію лише в перспективі, адже на запуск їх у такі стислі терміни до початку опалювального сезону цього року сподіватися не варто.

Найгірший та найкращий сценарій цієї зими для України

Експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук залежно від розвитку подій ще на початку вересня прогнозував декілька сценаріїв ситуації в енергетиці в осінньо-зимовий період.

За оптимістичним прогнозом, якщо на стабільній основі працюватимуть 8–9 енергоблоків АЕС, а зима буде помірною, без сильних морозів, планується відновлення близько 3 гігават із пошкодженої потужності. За такого розвитку подій можливі відключення електроенергії тривалістю до 12 годин на добу. І так, це ще оптимістичний варіант.

А більш песимістичний сценарій передбачає, що вдасться відновити лише близько 2000 мегаватів потужності, разом з тим і кількість робочих блоків АЕС буде меншою – 6–7 і при цьому зима буде холодною. Ось за таких умов система опиниться в кризовій ситуації. Але є ще гірший сценарій.

Якщо Росія продовжить атакувати українську енергетику, то цієї зими українці можуть проводити до 20 годин на добу без світла та опалення. За прогнозом члена енергетичного комітету Верховної Ради Сергія Нагорняка, якщо температура взимку опуститься до -10°C, українці із великою вірогідністю матимуть електроенергію лише протягом 12-14 годин на добу, а решту часу – приблизно 10 годин – перебуватимуть без світла.

Лисенко Катерина

Recent Posts

Марк Цукерберг хоче «активної ролі» в технологічній політиці Трампа

Американський мільярдер та засновник Meta Марк Цукерберг, який входить до топ-5 найбагатших людей світу, прагне…

4 години ago

Банки змінюють правила: кого перевірятимуть особливо ретельно

Українські банки посилили перевірку клієнтів у рамках впровадження міжнародних стандартів прозорості та безпеки фінансової системи.…

4 години ago

До Нового року вже повісток не буде: з’явилися важливі новини про мобілізацію

У період воєнного стану в Україні є категорії громадян, які не підлягають мобілізації з різних причин. Це…

5 години ago

У Росії дефіцит кадрів: роботу пропонують школярам

Найбільші російські продуктові мережі, зокрема X5 Group ("Пятерочка", "Перекресток"), "Ашан" та "Магнит", почали активно залучати…

5 години ago

Марін Ле Пен закликала Макрона піти у відставку

Лідерка французької партії "Національне об'єднання" Марін Ле Пен публічно закликала президента Франції Емманюеля Макрона залишити…

5 години ago

Махінації в сервісних центрах МВС: черги, дефіцит талонів і розкішні авто чиновників

У Міністерстві внутрішніх справ України анонсували масштабну перевірку Головного сервісного центру та його підрозділів після…

5 години ago