Які гарантії Україна може отримати перед переговорами: Foreign Affairs описало різні варіанти

Нав’язування закінчення війни в Україні на початку 2025 року, під керівництвом обраного президента США Дональда Трампа, “було б особливо несвоєчасним”, оскільки це змусить Україну вести переговори зі “слабкої позиції”, вважають експерти.

Загальні пропозиції щодо закінчення війни включають заморожування військових дій на лінії фронту і умови для післявоєнного статусу України, які варіюються від формального нейтралітету до повного роззброєння. Такі умови повністю суперечать обіцянці, яку лідери НАТО дали Києву в липні на саміті альянсу у Вашингтоні, пише Foreign Affairs.

Повідомляється, що ця “угода”, найімовірніше, спровокує політичну і військову кризу в Україні, якою Росія зможе скористатися для остаточного досягнення своєї мети – перетворення країни на маріонеткову державу. Крім того, ЗМІ пише, що “розпад України” мав би руйнівний вплив на Європу, спричинивши кризу довіри не тільки в трансатлантичних відносинах, а й у принципі колективної оборони, закріпленому у статті 5 НАТО, і в авторитеті Європейського союзу.

Тому, щоб запобігти цьому катастрофічному результату, Україні потрібна надійна оборона і гарантії безпеки з боку Європи. Однак поки що російські війська вже встигли домогтися успіхів на Донеччині, де вони мають кількісну перевагу в техніці, боєприпасах і чисельності військ.

При цьому видання заявляє, що укладення “всеосяжної мирної угоди” у 2025 році вкрай малоймовірне. Росія не захоче відмовлятися від своїх претензій, якщо не зазнає значної військової поразки або не змінить внутрішню політику. Водночас будь-який незалежний український уряд вважатиме політично неможливим і небезпечним для внутрішньої стабільності відмовлятися від окупованих територій – включно з Кримом, Донецькою, Луганською, Запорізькою та Херсонською областями.

“Що стосується очікуваного виконання Росією умов угоди, то історія радить проявити обережність: Мінські угоди також були спрямовані на припинення насильства і закладали основу для широкого врегулювання після початкового вторгнення Росії в 2014 році”, – йдеться в тексті.

Експерти звернули увагу, що, по-перше, Європа й Україна мають наполягти на тому, щоб жодні переговори не проводилися без участі Києва та ключових європейських сторін. Якщо американські та російські (а в перспективі й китайські) парламентарі визначатимуть майбутнє континенту через угоду, укладену за посередництва Саудівської Аравії або Туреччини, це буде кошмарний сценарій.

Нова угода має містити в собі потужні механізми дотримання, що гарантують болючі наслідки в разі їх порушення. Якщо таких заходів не буде, є шанс, що Росія розглядатиме припинення вогню лише як оперативну паузу для відновлення своїх сил перед поновленням широкомасштабного наступу – лише в цьому разі в розореної війною та політично нестійкої України буде менше можливостей для опору, ніж у лютому 2022 року, йдеться в матеріалі Foreign Affairs.

Щоб уникнути цієї ситуації, Європа має змусити себе сісти за стіл переговорів. Однак для цього їй необхідно подолати свої внутрішні розбіжності та вирішити, як створити надійні гарантії безпеки – або запропонувати Україні розпочати процес вступу до НАТО до закінчення війни, або збільшити фінансову підтримку України та зняття більшості обмежень на застосування сили.

Оснащення України передовим потенціалом дозволить Києву зміцнити власну оборону, тим самим стримуючи російську агресію.

Однак існує ще один варіант – розгорнути військові сили в Україні, щоб забезпечити дотримання Росією угоди про припинення вогню. Європа могла б очолити таку операцію, спираючись на свій військовий потенціал і стратегічні інтереси в захисті України, за обмеженої підтримки з боку США.

Романчук Микола

Recent Posts

Марк Цукерберг хоче «активної ролі» в технологічній політиці Трампа

Американський мільярдер та засновник Meta Марк Цукерберг, який входить до топ-5 найбагатших людей світу, прагне…

3 години ago

Банки змінюють правила: кого перевірятимуть особливо ретельно

Українські банки посилили перевірку клієнтів у рамках впровадження міжнародних стандартів прозорості та безпеки фінансової системи.…

3 години ago

До Нового року вже повісток не буде: з’явилися важливі новини про мобілізацію

У період воєнного стану в Україні є категорії громадян, які не підлягають мобілізації з різних причин. Це…

3 години ago

У Росії дефіцит кадрів: роботу пропонують школярам

Найбільші російські продуктові мережі, зокрема X5 Group ("Пятерочка", "Перекресток"), "Ашан" та "Магнит", почали активно залучати…

3 години ago

Марін Ле Пен закликала Макрона піти у відставку

Лідерка французької партії "Національне об'єднання" Марін Ле Пен публічно закликала президента Франції Емманюеля Макрона залишити…

3 години ago

Махінації в сервісних центрах МВС: черги, дефіцит талонів і розкішні авто чиновників

У Міністерстві внутрішніх справ України анонсували масштабну перевірку Головного сервісного центру та його підрозділів після…

3 години ago