Путін вже не здатен закінчити війну, навіть якби захотів, – Foreign Policy

Війна проти України стала важким тягарем для російської економіки і загрожує Росії тяжкою кризою. Але Кремль не демонструє жодних намірів згортати агресію навіть за наявності зручного приводу, який дають США. Схоже, що Володимир Путін вважає закінчення війни значно більшим ризиком для себе, ніж її продовження, пише на сторінках Foreign Policy доцент Центру тоталітарних досліджень Інституту Пілецького (Польща) Ян Гарнер.

Аналітик наголошує, що навіть відносно значні успіхи російської армії в Курській області жодним чином не вказують на можливість військової перемоги Росії над Україною в осяжному майбутньому. Разом з тим війна страшними темпами пожирає російські ресурси, включно з бойовою технікою та людьми. 

Гарнер не виключає, що Путін справді може вірити у можливість виторгувати кращі умови закінчення війни, якщо продовжить тягнути час і тиснути на Україну на фронті. Однак більш важливим аналітик вважає те, що закінчення війни може поставити під загрозу владу Путіна в самій Росії.

Так, з економічної та демографічної точок зору продовження війни є неприйнятним для Росії, але ці проблеми можуть здаватися Путіну не такими важливими, ніж ризики, які тягне за собою зупинка бойових дій, пише аналітик.

Гарнер наголошує, що “неймовірне” зростання російської економіки трьох останніх років базується виключно на астрономічних грошових вливаннях в оборонну промисловість. Зупинка війни і скорочення витрат на військове виробництво “може завдати удару молотом” по російській економіці, вважає аналітик.

“Якщо Кремль хоче уникнути економічного колапсу, йому доведеться продовжувати витрати на поточному рівні ще довго після закінчення війни”, – казав нещодавно німецький економіст Яніс Клюге.

Гарнер погоджується із цією тезою. За його словами, російська економіка в її поточному вигляді не може існувати без якоїсь війни, або величезних витрат на підготовку армії до нової війни.

Не менш важливим експерт вважає і соціально-політичний аспект закінчення війни. За останні три роки агресія проти України стала важливим соціокультурним стимулом для великої частини російського суспільства, а також головним джерелом матеріального комфорту. 

Раптове припинення війни проти України та зупинка грошових потоків у регіони, які наживалися на війні, може спричинити сплеск гніву та невдоволення в широких народних масах. Путін і його радники можуть виходити з припущення, що продовження війни із великими виплатами в провінцію є кращим варіантом.

На думку Гарнера, Путін ухилятиметься від закінчення війни доти, доки економічна ситуація в Росії не стане для країни більшою проблемою, ніж сама війна, або доки Україна не почне впевнено перемагати на фронті.

Романчук Микола

Recent Posts

Чи підуть в армію пенсіонери і скільки платитимуть сім’ям загиблих добровольців

На території України продовжується військовий стан та ведуться бойові дії. У такий період у країні…

9 хв. ago

Lifecell штрафуватиме користувачів: за невчасну сплату тарифу зніматимуться кошти з рахунку

З 14 травня 2025 року абоненти тарифних планів "Бізнес старт", "Бізнес свобода" та "Бізнес преміум"…

17 хв. ago

Як вибрати надійний вживаний автомобіль: поради водіям

Чи не буде вживана машина дошкуляти нового власника дрібними і великими поламками? Журналісти РБК-Україна Авто…

28 хв. ago

Зростання до 25%: як змінилися ціни на оренду квартир з початку 2025 року

Від початку року в більшості регіонів України зросли ціни на оренду однокімнатних квартир, йдеться в…

37 хв. ago

Українцям доведеться проходити авторизацію та платити за в’їзд до ЄС: названо суму

З 2026 року українцям доведеться проходити попередню реєстрацію і платити 7 євро, аби просто потрапити…

45 хв. ago

Топ університетів світу: чому українські позаду

Times Higher Education опублікував черговий рейтинг кращих університетів, у якому, як завжди, домінують університети з США. Великобританія…

52 хв. ago