Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” передбачені обов’язки для громадян щодо мобілізації та мобілізаційної підготовки:
Закон розділяє жінок, які мають спеціальність або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку Міноборони, та які закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність.
Жінка-медик або фармацевт (з дипломом), яка придатна до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, підлягає взяттю на військовий облік військовозобов’язаних, тобто обов’язково.
А от жінка із спеціальністю, спорідненою з відповідною військово-обліковою спеціальністю (окрім медичної та фармацевтичної), та яка придатна до проходження військової служби за станом здоров’я та віком,береться на військовий облік військовозобов’язаних за її бажанням (ч.11 статті 1 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”).
Окремо зазначу, що діючий перелік професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, від Міноборони досі не приведено у відповідність до актуальної на сьогодні редакції вищезгаданого закону. Тому зараз перелік споріднених спеціальностей стосовно жінок має застосовується в межах, які не суперечать закону.
Отже, серед споріднених спеціальностей або професій після одержання яких жінка береться на військовий облік військовозобов’язаних за її бажанням (за умови відповідності здоров’я та віку), можна виділити:
Жінки виконують військовий обов’язок на рівних засадах із чоловіками (за винятком випадків, передбачених законодавством з питань охорони материнства та дитинства, а також заборони дискримінації за ознакою статі), що включає: прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, проходження служби у військовому резерві, виконання військового обов’язку в запасі та дотримання правил військового обліку.
У воєнний час жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави. Це передбачено в частині 12 статті 1 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”.
Перебуваючи на військовому обліку, жінка повинна:
Воєнними законами визначені обов’язки не тільки військовозобов’язаних, але й роботодавців, навчальних закладів, що забезпечує функціонування механізму військового обліку.
Військовий облік буває різним:
Якщо жінка здобуває медичну або фармацевтичну спеціальність, за два місяці до завершення навчання заклад освіти має подати до ТЦК список таких жінок. Ці списки є підставою для оформлення жінкам після здобуття освіти тимчасового посвідчення військовозобов’язаної строком на 30 діб (без визначення ступеня придатності для виконання військового обов’язку та відмітки про взяття на облік) та внесення інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів. В свою чергу, жінка зобов’язується протягом 7 днів з дня отримання тимчасового посвідчення прибути до ТЦК за місцем проживання для взяття на військовий облік.
Якщо жінка працює в державному органі, органі місцевого самоврядування, на підприємстві та має освіту медика чи фармацевта і не перебувала на військовому обліку, керівники повідомляють про жінку до ТЦК.
У випадку якщо жінка з медичною або фармацевтичною спеціальністю не перебувала на військовому обліку до затвердження Порядку, вона може працевлаштовуватися як невійськовозобов’язана до кінця 2026 року. Але після працевлаштування керівники органів чи установ мають повідомити в ТЦК про таку жінку.
В ситуації, коли жінка з медичною або фармацевтичною освітою не працевлаштована, вона має самостійно прибути до ТЦК для взяття на військовий облік. Строки прибуття непрацевлаштованої жінки до центру комплектування ані законами, ані Порядком Кабміну не визначені.
Зима — це час зниження температур та чималої кількості свят, які нерідко відзначають з алкоголем.…
У 2026 році в Единбурзі офіційно запровадять туристичний податок, що стане першим таким випадком у Шотландії.…
Військовозобов'язані громадяни України, які раніше отримали статус обмежено придатних до військової служби, повинні самостійно пройти…
Шахраї часто використовують інсценування наїзду на пішохода, щоб змусити водіїв відкупитися і не ставати фігурантами…
Для багатьох українців, особливо у холодні місяці, платежі за газ та збори за доставку чинять…
З першого вересня 2025 року у вищих навчальних закладах розпочнеться базова загальновійськова підготовка. У Міноборони…