Село в Україні стало одним із найкращих у світі: який вигляд воно має і що там унікального

Урич — одне з найкращих туристичних сіл світу. Таке звання невеликому селу на Львівщині присудила Всесвітня туристична організація ООН. Цьогоріч у конкурсі взяли участь майже три сотні сіл із 60 країн світу, і лише два українських потрапили до переліку переможців.

Урич — тихе гірське поселення серед карпатських лісів. За понад сто кілометрів від Львова. Тут проживає трохи більше двохсот людей. Але тепер про це село знає увесь світ. Воно у списку найкращих туристичних сіл. Це перше таке міжнародне визнання для України.

Урич став відомим завдяки середньовічній фортеці Тустань. У 16 столітті вона контролювала торгові шляхи через Карпати та була важливим митним і адміністративним центром. Сьогодні від неї залишилися лише скелі. Але завдяки сучасним технологіям достатньо завантажити спеціальний додаток — і Тустань “оживе” на екрані вашого смартфона.

“Ця фортеця збудована на природніх скелях. І скелі гармонійно були доповнені дерев’яними стінами. Завдяки численним слідам, які збереглися на стінах, стало можливим створити графічну реконструкцію”, – каже директор державного історико-культурного заповідника “Тустань” Андрій Котлярчук. 

У музеї заповідника Тустань можна приміряти лицарський шолом або за допомогою VR-окулярів “пролетіти” над скелями. А ще тут зберігають унікальні дерев’яні фрагменти фортеці, які дивом збереглися з тих часів.

“Були знайдені на дні цистерн, які видовбані в суцільному камені. Завдяки тому, що не було доступу кисню, вони туда падали в момент руйнування фортеці. Бо зазвичай дерево в землі не зберігається”, – додає Андрій Котлярчук. 

Щороку під скелями Тустані оживає Середньовіччя. На фестивалях демонструють лицарські бої, старовинні ремесла та пригощають автентичними стравами.

Урич також береже бойківські традиції. У культурному центрі “Хата в Глибокім” можна побачити, як жили місцеві жителі понад століття тому. У автентичній бойківській хаті зібрані ужиткові речі і старовинна піч, де готували їжу і спали.

Розвиток села став можливим завдяки відновленій інфраструктурі, каже голова ОТГ. Ще сім років тому сюди майже не можна було дістатися. Тепер є дорога, тож Тустань відвідує близько 200 тисяч людей щороку. Заповідник став робочим місцем для тутешніх жителів та з сусідніх сіл. І це теж один із критеріїв, за яким оцінювали.

Цьогоріч на участь у конкурсі подали заявки майже 300 сіл із 60 країн світу. Серед переможців — два українські: Урич на Львівщині та Ворохта на Прикарпатті. Експерти оцінювали села за кількома критеріями, зокрема, збереження історії та традицій, сталий розвиток, підтримка економіки.

Тепер Урич – приклад, як зберігати спадщину і розвивати туризм. У планах — подання заявки до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Адже тут довели – навіть найменші локації можуть стати великими на туристичній карті світу.

Романчук Микола

Recent Posts

Українська енергетика перейде під контроль іноземців: до чого це призведе

Кабінет міністрів України погодив кандидатури чотирьох переможців відбору незалежних членів у наглядову раду “Укренерго”. Про…

1 хв. ago

Примусове накопичення: українців змусять відкладати гроші

На початку листопада голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів , податкової та митної політики поділився…

8 хв. ago

Штучний інтелект починає стрімко розвиватися, та невдовзі замінить Google

Розвиток штучного інтелекту (ШІ) викликає занепокоєння щодо майбутнього Google. ШІ вже вважається революцією у пошуку…

17 хв. ago

“ТЦК треба дозволити стріляти в ухилянтів”: сержант ЗСУ пропонує новий виток силової мобілізації

Сержант ЗСУ Олександр Соколов висловив резонансну думку про необхідність розширення повноважень для працівників територіальних центрів…

26 хв. ago

Що це за криворукі графіки: кияни скаржаться на ДТЕК за несправедливість при знеструмленнях

У середу, 27 листопада, у Києві та області застосовуватимуть одну чергу стабілізаційних відключень. Втім, коли ДТЕК…

34 хв. ago

Екснардеп від “Партії регіонів” втратив майно на пів мільярда гривень

Український суд ухвалив вирок колишньому народному депутату України, Олега Царьова, звинувативши його у фінансуванні дій,…

42 хв. ago