Під час останнього масованого удару ЗС РФ по Україні, який стався 26 серпня, була загроза радіаційної аварії. Можливі майбутні удари загрожують не атомним станціям, а підстанціям, якими потужності передаються споживачам. НАЕК “Енергоатом” не збудувала захисні споруди, які могли б їх вберегти хоча б від дронів та уламків. Про ситуацію у сфері атомної енергетики експертка ГО “Антикризовий експертний ядерний центр України” та науковиця Ольга Кошарна розповіла в ефірі телеканалу “Київ 24”.
Кошарна розповіла про ситуацію з атомними станціями та підстанціями, коментуючи повідомлення глави МЗС Андрія Сибіги про потенційні цілі ЗС РФ. З її слів, під час обстрілів 26 серпня росіяни поцілили по підстанціях біля АЕС і через це була загроза “розвалу об’єднаної енергосистеми”. Тим часом НАЕК “Енергоатом” не будує захист навколо ключових енергетичних об’єктів: експертка стежить за тендерами на “Прозорро” і не помітила жодних закупівель, скажімо, бетону чи інших матеріалів.
“Три енергоблоки Рівненської АЕС (перший, третій та четвертий) через аварійний захист були відключені від мережі, Хмельницький енергоблок працював теж не в об’єднану енергосистему, на Польщу, а потім ще відключився енергоблок на Південноукраїнській АЕС. Це були нерегламентні зупинки, ми були на межі радіаційної аварії на всій території України”, — наголосила експертка.
Тим часом з 2023 року по сьогодні Україна збудувала 60 бетонних укриттів другого рівня захисту навколо високовольтних трансформаторних підстанцій, зауважила Кошарна. Всього таких об’єктів — понад 200. З 60 споруд 22 збудувало Держагентство з відновлення, пояснила Кошарна. Водночас жодного захисту немає біля підстанції поруч з АЕС, за які відповідає саме НАЕК “Енергоатом”. Експертка наголосила, що мета майбутніх ударів РФ — трансформаторні підстанції.
“НАЕК побудувати захисні споруди другого рівня не спромігся. Але Росія не буде обстрілювати безпосередньо ядерні реактори. Росія планує обстрілювати трансформаторні підстанції, які пов’язані з видачею потужності працюючих енергоблоків АС”, — сказала вона.
В Україні 524 прокурори мають статус людей з інвалідністю. Про це повідомив Офіс генерального прокурора…
Мобілізаційні заходи в Україні тривають, однак протистояння між представниками ТЦК та військовозобов'язаними виникають все частіше.…
Президентські вибори в Румунії можуть серйозно вплинути на підтримку України з боку західних лідерів. Це…
Міжнародна космічна станція в небезпеці через витік повітря в російському сегменті, який відомий як модуль PrK. Він з'єднує…
Україна видобуватиме більше власного газу завдяки запуску нової газової свердловини, вже п’ятнадцятої від початку року на цьому…
В Офісі президента (ОП) хочуть замінити керівника Головного управління розвідки Міноборони Кирила Буданова на "більш…