Відкуп від в’язниці: чим загрожує введення штрафів за корупцію

Нова ініціатива, що дає можливість вийти з в’язниці сплативши штраф, викликала резонанс. Політики запевняють: законопроєкт №11340 не дасть змоги відкупитися від тюремного терміну за злочини на ґрунті корупції. Активісти б’ють на сполох через ризик безкарності топ-чиновників і олігархів. 

Верховна Рада України підтримала ініціативу, яка може дозволити топчиновникам відкуповуватися за корупційні злочини. Штрафи дозволять пом’якшити навіть кримінальну відповідальність.

Законопроєкт №11340 у першому читанні підтримав231 нардеп, ініціатором документа виступив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. Штрафи визначено в таких пропорціях:

  • кримінальне правопорушення — від 204 тисяч до 2,05 млн гривень;
  • нетяжкий злочин — від 2,05 млн до 20,4 млн гривень;
  • тяжкий злочин — від 20,4 млн до 102 млн гривень;
  • особливо тяжкий злочин — від 102 млн грн до 204 млн гривень.

У пояснювальній записці автори законопроєкту аргументують його значущість запобіганням корупційним проявам шляхом вдосконалення інституту угод зі слідством про визнання винуватості.

За підсумками голосування в першому читанні деякі нардепи визнали, що підтримали документ помилково. Нардеп Дмитро Гурін заявив, що “тупо помилився” і назвав подію “великим соромом”. У другому читанні політик обіцяє натиснути червону кнопку. У спілкуванні з Фокусом Гурін не захотів уточнювати, як сталася така помилка, і відмовився коментувати суперечливі моменти законопроєкту.

Нардеп від “Слуги народу” Роман Грищук пообіцяв подати правки до другого читання, прибрати всі корупційні ризики і залишити лише необхідні для євроінтеграції норми.

“На свободу нікого не випустять”

Член комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності, народний депутат Максим Бужанський, який підтримав ухвалення документа, пояснює: законопроєкт абсолютно не передбачає відкуп від корупційних правопорушень. Йдеться про добровільне визнання провини порушником і відшкодування всієї завданої ним шкоди.

Тільки після оплати штрафу підозрюваний може розраховувати на тюремний термін, менший за інкриміновану йому статтю.

“Якщо мінімум за статтею — п’ять років, обвинувачений може отримати три роки, компенсувавши збитки і сплативши штраф. Ніхто на свободу його не випускає, відкупитися не вийде. Угода укладається з прокурором від Спеціальної антикорупційної прокуратури (САП). Затверджує угоду Вищий антикорупційний суд (ВАКС)”, — пояснює нардеп.

До другого читання залишилося залагодити два дискусійні питання:

  • чи потрібно поширювати можливість укласти угоду зі слідством на організатора корупційного злочину;
  • чи є викриття співучасників необхідною умовою для укладення угоди зі слідством.

Сенс угод зі слідством у тому, щоб не витрачати час і сили на багаторічний розгляд справ у судах. Людина визнає провину, відшкодовує збитки й отримує право претендувати на покарання нижче мінімуму за отриманою статтею, додав нардеп.

“Заплатив штраф — гуляй і веселися”: як антикорупціонери відреагували на ініціативу нардепів

Документ містить антикорупційний висновок, у якому зазначається наявність корупціогенного фактора. Підозрюваний або обвинувачений у корупційному правопорушенні може отримати менш суворе покарання, ніж передбачено Кримінальним кодексом.

Якщо документ ухвалять у нинішньому вигляді, учасники корупційних злочинів, включно з організатором, будуть відкуповуватися. Людина запропонує будь-яку суму в обмін на угоду зі слідством, прокоментувала голова антикорупційного комітету Ради Анастасія Радіна.

“Кожен учасник топ-корупційного злочину, включно з організатором, зможе просто відкупитися, запропонувавши будь-яку суму в обмін на угоду зі слідством. Необов’язковим є навіть повне відшкодування завданих збитків”, — повідомила вона.

Українське законодавство поки що не має норм, які б давали змогу зменшити міру покарання, якщо людина погодиться співпрацювати зі слідством, допоможе викрити співучасників чи співорганізаторів злочину. Підозрюваний чи обвинувачений залишається без мотивації йти на угоду зі слідством. Але паралельно не можна створювати корупційні дірки, що сприятимуть зменшенню відповідальності за топкорупцію, вважає Радіна.

Керівник “Центру протидії корупції” Віталій Шабунін також вважає, що законопроєкт дасть змогу корупціонерам легально відкуповуватися від в’язниці.

“Ти нардеп або міністр і взяли тебе на хабарі? Не проблема! Заплатив штраф, компенсував збитки — усе: гуляй-веселися. Ніякої тобі в’язниці, навіть конфіскація буде опцією. Вкрав мільярд, узяли на чергових 100 млн, компенсував їх, заплатив ще 200 млн штрафу і живи-насолоджуйся на “зароблених” 700 млн”, — вказав він.

У блозі на сайті “Української правди” антикорупціонер додає, що правоохоронний комітет Ради на чолі з Сергієм Іонушасом 17 липня раптово і кулуарно розглянув законопроєкт N11340. Усе пройшло швидко, майже без обговорень і запрошень антикорупційних органів.

Зазначимо, що у звіті Єврокомісії щодо перспектив вступу України до Євросоюзу міститься вимога вдосконалити регулювання угод про визнання винуватості для уникнення процесуальних зволікань. Ухвалення законопроєкту №11340 входить в умови надання Києву макрофінансової допомоги від ЄС, прописаних у Програмі ЄС Ukraine Facility.

Нагадаємо, нардеп Микола Задорожний на сьогоднішньому засіданні парламенту обмовився і визнав, що, крім нього, в Раді є нардепи, які брали хабарі.

Ольга Степанова

Recent Posts

Майже 100 тисяч податків: скільки заплатять ФОП різних груп у 2025 році

У грудні 2024 року в Україні було запроваджено нові умови оподаткування, що стосуються ФОП. Одним із…

49 хв. ago

Суддя Господарського суду міста Києва отримав підозру у державній зраді

Діючому судді Господарського суду міста Києва повідомлено про підозру у державній зраді. Про це повідомляє Офіс Генерального…

51 хв. ago

Ілон Маск назвав “розвагою” вибух ракети космічного корабля SpaceX

Нещодавнє випробування ракети Starship, яка є найбільшою і найпотужнішою ракетою-носієм у світі, закінчилося тим, що верхній ступінь…

1 годину ago

Мураєв, підозрюваний у держзраді, знову заявив про себе: де з’явився

Скандальний український політик Євген Мураєв, якого підозрюють у державній зраді, повідомив, що живе та працює…

1 годину ago

Трамп планує оголосити криптовалюту національним пріоритетом, – Bloomberg

Обраний президент Дональд Трамп планує випустити указ, який підносить криптовалюти до рангу пріоритетних напрямів політики і дає…

1 годину ago

Обшуки в ексведучого телеканалу Медведчука: деталі від СБУ

Ексведучий телеканалу очільника забороненої в Україні партії «Опозиційна платформа – За життя» Віктора Медведчука Макс…

1 годину ago