Корупційні схеми у МСЕК. Кому йдуть мільйонні потоки за інвалідність

В Україні значно побільшало корупційних скандалів навколо медико-соціальних експертних комісій – МСЕК. При обшуках квартир медичних експертів правоохоронці знаходять гігантські мільйонні заначки у валюті, а також у членів МСЕК із більш ніж скромними зарплатами виявляють дорогу нерухомість, у тому числі за кордоном та оформлений на ближніх родичів бізнес.

Корупція в МСЕК була присутня завжди, але до війни вона стосувалася переважно цивільних, пише видання Страна.

Основний чорний заробіток членам МСЕК приносили продовження та підтвердження ступенів – груп інвалідності людям, яким за медичними показниками це вже не було. Справа в тому, що підтверджувати групу інвалідності було потрібно щороку. Втім, пільги та пенсії інвалідам усіх трьох груп були невеликими, відповідно розмір хабарів, принаймні до війни, був не дуже високим. Наприклад, підтвердження першої чи другої групи для людини, здоров’я якої вже не підпадало під нормативи для присвоєння цих груп (людина просто одужувала після операції або одужувала), коштувало від тисячі до двох тисяч гривень.

Масштабні потоки хабарів почали приходити до МСЕК після початку мобілізації. Надана група інвалідності давала можливість легально ухилитися від призову до армії.

За інформацією джерел “Країни” у поліції, після початку війни в МСЕК з’явився своєрідний прайс-лист на присвоєння інвалідності потенційним мобілізантам.

Перша група – від 8 до 10 тисяч доларів, друга – 7 – 8 тисяч, третя – від 5 тисяч. Суми хабарів варіюються залежно від регіону, найбільше члени МСЕК брали у великих містах. Частина хабара – від 500 до тисячі доларів йшла посередникам, які знаходили бажаючих.

Найпопулярнішими захворюваннями для фіктивного присвоєння груп інвалідності стали психоневрологічні хвороби мозку, а також опорно-рухового апарату.

Однак підроблені присвоєння груп інвалідності провести неможливо без підтримки “суміжників” – довірених лікарів у профільних державних клініках та діагностичних центрах – рентгенологів, фахівців магнітно-резонансної томографії, для присвоєння групи інвалідності потрібні підстави у вигляді серйозного діагнозу з історією хвороби та висновками лікарів. Тому хабарі довелося ділитися, проте основна частка, до 70 відсотків суми, залишалася членам МСЕК.

Після набрання чинності законом про посилення мобілізації ціни на інвалідність різко зросли. І зараз інвалідність “коштує” від 10 до 20 тисяч доларів.

Ще одним потужним корупційним потоком МСЕК стало отримання права на відстрочку від мобілізації родичам інвалідів, які підлягають призову в армію, у разі, якщо інвалідам необхідний догляд.

Право визначати, чи потрібен догляд за родичами-інвалідами і, відповідно, відстрочка від мобілізації їхнім опікунам належить саме МСЕК.

При цьому, присвоєння груп інвалідності цивільним та визначення того, чи потрібен їм догляд та опіка непідконтрольно ТЦК та СП, а також військово-медичним комісіям. Відповідно, це різні фінансові потоки.

Розміри хабарів на наданні права на відстрочення родичам інвалідів трохи менші. Від 6 до 10 тисяч доларів. Схема такого роду досить проста – за хабар раніше цілком дієздатний інвалід першої або другої групи отримує статус того, хто потребує догляду. Після цього інвалід вказує на людину, яка готова надати їй догляд. Далі МСЕК видає документ про догляд за інвалідом і на підставі такого документа чоловік отримує відстрочку в ТЦК.

Загалом йдеться про величезні корупційні потоки в десятки мільйонів доларів, які отримують корупціонери МСЕК, які структурно входять до системи Міністерства охорони України.

За словами джерела “Країни” у МСЕК, частину цих грошей глави комісій передають вищому начальству – функціонерам МОЗ.

Тому розміри хабарів за посади у МСЕК після війни також зашкалили – від 20 тисяч доларів за члена комісії, до 100 тисяч доларів – за посаду голови міжрайонного МСЕК.

Коломієць Надія

Recent Posts

Сповідь без священника. У Швейцарії церква встановила цифровий аватар Ісуса

У Швейцарії церква задля експерименту замінила у сповідальні священника на цифровий аватар Ісуса. Завдяки штучному інтелекту він…

2 години ago

Забудьте про пільги: пенсіонерів зроблять ще біднішим – за що тепер змусять заплатити

Як стало відомо, що в Україні пенсіонери можуть користуватися пільгами на сплату земельного податку, але вони не поширюються на…

2 години ago

Грабіжницькі націнки: магазини штучно завищують ціни на основні продукти

Продукти першої необхідності помітно подорожчали під тиском інфляції та інших факторів, а деякі торгові точки…

2 години ago

Від мобілізації не втекти: дані, які важко заперечити – скільки українців ще призвуть

Згідно з недавнім аналізом Financial Times, мобілізаційний резерв України становить близько 3,7 млн ​​чоловіків віком від 25…

2 години ago

За американське авто можуть відібрати права: на що звернути увагу

В Україні почастішали випадки штрафування водіїв вживаних автомобілів, привезених зі США. Причина криється в технічних…

3 години ago

Відповідь обов’язково буде: у Москві брязкають зброєю, сиплють погрозами та лякають світ Путіним

Останніми днями схоже, що у Москві з'явилася ще одна божевільна звичка. Після вечірніх лякалок Путіна,…

3 години ago