Деякі продукти подорожчали на 36%: інфляція в Україні побила річний рекорд

В Україні за підсумками серпня 2024 року річна інфляція прискорилася до 7,5%, нового максимуму за останній рік, з серпня-2023.У річному вимірі (до серпня-2023) ціни на продукти харчування зросли на 6%. Найсильніше за рік подорожчали овочі – одразу на 36%

 А ось за місяць споживчі ціни зросли на 0,6% (проти 0% у липні).  За серпень продуктова інфляція склала 0,9%, найпомітніше підвищилася вартість яєць. Про це свідчать дані Державної служби статистики України.

Зростання цін в УкраїніЗростання цін в Україні

Так, у серпні найбільше зросли ціни на такі продукти:

  • цукор – плюс 7,1% (це не перебило річне зниження ціни на цукор на 1,7%);
  • овочі – 5,2% (за рік за рік зростання склало аж 36%);
  • хліб – 2,4% (подорожчання протягом року – вже на 12,2%).

“На подорожчання продуктів впливає посуха цього року. Овочі в серпні цього року на 36% дорожчі, ніж у серпні 2023 року. Ймовірно, ціни зростають швидше через знеструмлення та необхідність забезпечення альтернативних джерел електроенергії”, – припускають аналітики Центру економічної стратегії (ЦЕС).

Протягом серпня при цьому у продуктовому кошику дешевшали лише фрукти – на 7,4%. Щоправда, протягом року все одно фіксується помітне подорожчання, на 10,3%.

Ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби підвищилися на 0,8%, у т.ч. на тютюнові вироби – 1,4%. А от одяг та взуття подешевшали на 2,9%, зокрема одяг – на 2,4%, взуття – на 3,4%.

Ціни на транспорт зросли на 0,6%. У Держстаті зазначають, що це в основному сталося через подорожчання автомобілів на 1,2%, проїзд в автомобільному пасажирському транспорті на 0,6%, а також зростання цін на паливо та мастильні матеріали на 0,5%.

Національний банк України (НБУ) ще наприкінці липня погіршив прогноз інфляції на 2024 рік. Очікується, що до грудня замість 8,2% зростання споживчих цін становитиме 8,5%.

При цьому НБУ запевняютьщо цінової катастрофи не буде. “Інфляція залишатиметься помірною у 2024 році. Цьому сприятимуть заходи Національного банку щодо захисту гривневих доходів та заощаджень населення від інфляції та забезпечення стійкості валютного ринку”, – кажуть у НБУ.

Надалі темпи зростання цін залишатимуться помірними, вважають у НБУ. Так, вже 2025 року інфляція сповільниться до 6,6%.

А ось на повернення інфляції в цільовий коридор Нацбанк очікує не раніше 2026 року. “У 2026 році разом із поступовою нормалізацією функціонування економіки та покращенням ситуації в енергетиці інфляція повернеться до мети НБУ у 5%”, – зазначають у регуляторі.

Дмитрук Андрій

Recent Posts

Трамп відповів, коли Маск піде з поста глави DOGE

Мільярдеру Ілону Маску доведеться піти з посади голови Департаменту ефективності державного управління (DOGE). Це може статися вже…

4 хв. ago

Трамп обрушив акції компаній Nike, Adidas та Puma

Тарифи, запроваджені Трампом, вдарили не лише по країнах, а й по американських компаніях, які розмістили…

19 хв. ago

Українські розробники протестували FPV-дрони на оптоволокні

Учасники кластера Brave1 протестували FPV-дрони на оптоволокні, які працюють навіть під дією засобів радіоелектронної боротьби, повідомив віцепрем'єр-міністр…

29 хв. ago

Сьогодні киян чекає останній теплий і сухий день перед похолоданням

Напередодні вихідних, 4 квітня, у Києві очікується тепла та суха погода з великою кількістю сонця.…

39 хв. ago

Світло більше не для всіх: з квітня тариф буде по 6,48 грн за кВт – кого торкнеться

У квітні тарифи на електроенергію залишаться незмінними, однак для частини українців ціни будуть значно вищими.…

43 хв. ago

Астрономи виявили астероїд, що наближається до Землі

Телескоп NASA James Webb сфотографував астероїд 2024 YR4. Невдовзі після відкриття цього астероїда астрономи підрахували,…

45 хв. ago