Майже вся Україна буде в епіцентрі потужного землетрусу, – геофізик Шляховий

За останні 14 років на Полтавщині сталося 15 землетрусів. За словами геофізика Володимира Шляхового, причин сейсмічної активності в області може бути кілька.

Як розповів Суспільному Володимир Шляховий, який багато років досліджує сейсмічну активність у Полтавській області, у регіоні з 2010-го року сталося 15 землетрусів. Найбільший з них – 3 лютого 2015-го року поблизу Гадяча (епіцентр на Сумщині). Тоді за школою Ріхтера землетрус оцінили у 4,7-4,8 балів.

У земних надрах є напруження і тиск завжди, і якщо додаткові якісь збурення є і впливи, то може статися і землетрус. Більшість землетрусів на Полтавщині сталися на глибині від 5 до 11 кілометрів. Механізм подій цих землетрусів однотипний. Тобто причина завжди одна і та ж, — йдеться в науковій роботі сейсмографа.

Розлом Перещепине – Карлівка – Зачепилівка

Землетруси переважно відбуваються по лінії Перещепине – Карлівка – Зачепилівка. Більшість із 15 землетрусів сталася саме там, розповів науковець. Учені Полтавської гравіметричної обсерваторії вивчають кілька можливих варіантів, що могли спричинити такі рухи земної кори.

Приблизний розлом на лінії Карлівка — Зачепилівка — Перещепине. Суспільне Полтава

Ймовірність впливу нафто-газового видобутку теж є. Хоча так глибоко свердловини не копають, але виключати це не можна. Також ми звернули увагу, що кількість землетрусів у Афганістані і Ірані збільшилась з початком військових конфліктів на цих землях, – говорить Володимир Шляховий.

Найближчими роками в Україні очікують землетрус у 7-7,5 балів, який має статись в сейсмоактивній зоні Вранча. Така сейсмічна подія становить небезпеку для України, вважає Володимир Шляховий.

Зменшення фінансування досліджень геофізиків

У визначенні точних причин землетрусів має бути зацікавлена, у першу черга, місцева влада, вважає сейсмограф. Оскільки їхня наукова установа без додаткового фінансування не зможе зробити точні висновки.

Зона Вранча. bukinfo

Без нормальних ґрунтовних досліджень зробити висновки вченим складно. У цьому має бути зацікавлена місцева влада. Ми працюємо на ентузіазмі переважно. Раніше у нас дослідження проводила група у 12 людей у мене були, а тепер одна чи дві людини, — говорить Володимир Шляховий.

Такі дослідження не коштуватимуть надто дорого, необхідна апаратура вже є, потрібні тільки фахівці, пояснює науковець.

Довідково:

Полтавська гравіметрична обсерваторія — єдина наукова установа в області. Працює з 1927 року. Проводить астрономічні і земноприпливні дослідження. Із 1997 року проводить експериментальні роботи з прогнозу землетрусів у регіоні Полтави.

Ольга Степанова

Recent Posts

Перекази з картки на картку різко впали: НБУ готує нові правила

У Нацбанку готують чергові зміни — зокрема реєстр дропів. Що це означає для українців? Обмеження…

4 хв. ago

Проблеми із зубами можуть погіршити роботу серця: який зв’язок

Здоров'я ротової порожнини часто недооцінюють, але воно має значний вплив на загальний стан організму, особливо…

11 хв. ago

Українські стартапи масово “тікають” за кордон на тлі війни, – Forbes

Українські стартапи все частіше переносять свої головні офіси за кордон і уникають згадок про своє походження, тоді…

20 хв. ago

Україна провалила мобілізація 18-річних: в ОП звинуватили батьків

Масштабна мобілізаційна кампанія для чоловіків віком 18–24 роки зазнала провалу — контрактників виявилося вдесятеро менше,…

29 хв. ago

Магнітні бурі: прогноз на вихідні, 19-20 квітня

Прогноз сонячної та геомагнітної активності на 19-20 квітня 2025 року опублікував Центр прогнозування космічної погоди Національного управління океанічних та атмосферних досліджень США. Геомагнітні…

37 хв. ago

Уряд “перерахує” переселенців: в Україні з’явиться новий реєстр

Верховна Рада України ухвалила в першому читанні законопроєкт №12301, який передбачає комплексне оновлення Закону «Про забезпечення…

45 хв. ago