У Віталія Кіма після скандалів швидко приховали, хто будує фортифікації на Миколаївщині за 512 млн грн

У Миколаївській ОВА вирішили приховати, хто будує фортифікаційні оборонні укріплення та споруди в області, а також всі документи по цім замовленням. Ціна питання – близько 512 млн грн. У ЗМІ циркулювала інформація, що ціни на деревину для будівництва фортифікацій Миколаївської області значно завищені порівняно з іншими регіонами. Незадовго до цього у скандал з будівництвом фортифікацій потрапила Харківська ОВА: деревину купляли дорожче за ринкові ціни у фірм з ознаками фіктивності, а будували укріплення частково фірми, пов’язані з мерією Харкова та з громадянами РФ, а ще й фігуранти гучних скандалів. На Миколаївщині, щоб не давати приводу для подібних публікацій, одразу приховали дані про будівельників фортифікацій.

Раніше видання Інформатор писало, що понад 1 млрд грн на будівництво укріплень у Харківській області надійдуть двом приватним фірмам, пов’язаним з громадянами Росії та з депутатами від забороненої партії «ОПЗЖ». До цього ми розписали, що з початку 2023 року на закупівлю деревини для будівництва укріплень військовим Харківська ОВА виділила понад 440 млн грн. Приблизно 3/4 цієї суми дісталося фірмам, які виглядають сумнівно. Серед постачальників: фірма робітниці заводу з міста Кам’янське у Дніпропетровській області (колишній Дніпродзержинськ), яка працює на заводі та багато років не могла закрити кредит у 4 тис. грн; фірма продавчині наливайки з Кам’янського, позбавленої батьківських прав та з боргом за опалення у 10,5 тис. грн; фірма брата ексчиновника Мінекономіки з Києва; фірма колишнього крадія пляшки віскі з магазину; фірма власника майже 50 фіктивних компаній, які не ведуть ніякої діяльності. 

У випадку з Миколаївською ОВА ми цих фактів навіть не дізнаємося. І якщо Харківська ОВА заплатить близько 8 млрд грн за будівництво фортифікаційних укріплень та закупівлю необхідних для цього матеріалів, то на Миколаївщині наразі планують витратити лише 512 млн грн. На Харківщині всі підрядники та постачальники відомі, а підлеглі Віталія Кіма своїх підрядників з будівництва фортифікацій приховали. 

На Миколаївщині за будівництво фортифікаційних укріплень відповідає Департамент містобудування, архітектури, капітального будівництва та супроводження проєктів розвитку Миколаївської ОДА. Його очолює Світлана Георгієва з березня 2021 року. Загалом на будівництво фортифікацій в області виділили 511 млн 815 тис. 553 грн. Це дані системи ProZorro.

В усіх випадках чиновники Миколаївської ОВА охрестили підрядників, які будуть фортифікаційні укріплення дуже просто. Це лише “Оборонний постачальник #88888888”. Тобто ідентифікувати їх неможливо. Коли саме це було зроблено та чи одразу по укладанню угоди – невідомо.

До речі, тендери не проводилися, а угоди напряму укладалися з визначеним обласною адміністрацією підрядником – як це робиться і на Харківщині. Планується облаштування фортифікаційних споруд на кількох напрямках у Миколаївській області. Окрім того, підрядник облаштує смугу загороджень десантно доступних ділянок.

Таємничі підрядники Миколаївської ОВА, яким роздадуть 512 млн грн. Скрін з сайту ProZorro

У своєму розслідуванні журналісти сайту “Наші гроші” виявили, що дерев’яні колоди для укріплень у Миколаївській області коштували буцім-то 11 400 грн/куб. м – втричі дорожче за середні ціни, які платили військові за колоди. А доставка колод коштувала 720 грн/куб. м. Тобто загалом за них платили по 12 тис. 120 грн. При цьому  деякі обласні адміністрації платили за доставлені дерев’яні колоди більш. Наприклад, Черкаська ОВА – 12 тис. 568 грн/куб. м дерев’яних колод, а Хмельницька ОВА – 16 тис. 398 грн/куб. м. А от значно дешевше це обходилося Чернігівській ОВА (4 тис. 218 грн/куб. м) та Сумській ОВА (2 тис. 852 грн/куб. м). Найдешевше колоди брали у Держвідновленні Сумської області – 2 тис. 77 грн/куб. м з доставленням – це в 5 разів дешевше, ніж Миколаївська ОВА. 

Для порівняння: у скандальної фірми ТОВ “Герц Індустрія” з Дніпра, яка постачає деревину для укріплень Харківщини, вартість деревини складає 4800 – 5600 грн/куб. м. При цьому власницею підприємства є звичайна робітниця Дніпровського металургійного комбінату у місті Кам’янське, яка зловживає алкоголем та кілька років не могла погасити кредит у 4 тис. грн. Тобто навіть така компанія з неоднозначною репутацією, яка раніше не займалася постачанням деревини, ціни нижчі за ті, що запропонували будівельники підлеглим Віталія Кіма у Миколаївській ОВА. 

2 червня 2024 року Віталій Кім відреагував на публікацію журналістів. Він звинуватив журналістів у тому, що “вони не розібралися у фактах”. А декілька видань та блогерів, які через публікацію почали лити на нього бруд, назвав “платними”. Також він опублікував 2 картинки, які “все пояснюють”. 

Опублікована Віталієм Кімом картинка. Вартість деревини для фортифікацій Миколаївщини

На думку Віталія Кіма, журналісти неправильно вказали ціну доставлення деревини та завищили вартість самої деревини. Але кінцева вартість не змінилася. І дерев’яні колодки все одно коштують дорожче, ніж у деяких інших обладміністрацій.

Порівняння вартості деревини для укріплень у різних замовників. Дані: Наші гроші

У п’ятницю, 31 травня, гендиректор держпідприємства “Ліси України” Юрій Болоховець прокоментував ситуацію з постачанням деревини для оборонних укріплень. За його словами, висока ціна при закупівлі деревини не може бути зумовлена тим, що її сформували за рахунок посередників, оскільки потреби в таких не було. Державне підприємство могло і може забезпечити деревиною це будівництво за найнижчими цінами, без жодної “накрутки” та у необхідній кількості. Він спростував заяви чиновників Миколаївської та Харківської ОВА про те, що державні лісгоспи не змогли забезпечити достатню кількість деревини, тож довелося звертатися до приватних підрядників та платити більше. 

ДП “Ліси України” здатне повністю забезпечити деревиною будівництво фортифікацій. Оборона держави — наш пріоритет. Підприємство першочергово виконувало і виконує всі без виключення оборонні замовлення. Ми — найбільша державна компанія. Якщо в цьому буде потреба, “Ліси України” готові до значного збільшення обсягів поставок”, – зазначив гендиректор держпідприємства Юрій Болоховець.

Габіони (сітчаста конструкція з дротяних виробів, яка заповнюється сипучими матеріалами або камінням) військового призначення розміром 1 х 1 х 2 м на суму 0,3 млн грн для Миколаївської ОВА врахували по 6 600 грн за штуку. Тоді як у чернігівців вони коштують 3 300 грн, а у волинців – 3 000 грн. А габіони розміром 1 х 1 х 1 метр у миколаївців коштують 2 100 грн/шт. проти 1 400-1 800 грн у всіх інших обладміністрацій. На окремі інші вироби, необхідні для будівництва оборонних споруд, у Миколаївської ОВА ціни нижчі за інші обласні адміністрації.

Будівництво фортифікацій у Миколаївській області

11 березня 2024 року на Ставці верховного головнокомандувача обговорювали будівництво фортифікацій, прем’єр-міністр Денис Шмигаль виступив щодо питання зведення нових ліній оборони. Президент Володимир Зеленський заявив, що завдання – побудувати три смуги оборони завдовжки 2000 км.

Директор аналітичної організації “Центр досліджень армії, конверсії та роззброєння” Валентин Бадрак у березні 2024 року заявив, що Україна запізнилася з фортифікаціями на два роки. Тобто вони мали вже бути готовими на момент початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну у лютому 2022 року та будуватися протягом 2022 року. 

У травні 2024 року Віталій Кім заявив, що Миколаївщина “є лідером з будівництва фортифікаційних споруд“. За словами Віталія Кіма, Миколаївська область перебуває у другому ешелоні за ризиками нового нападу окупантів. Проте, є першою за темпами зведення фортифікаційних споруд. 

“Ми є лідерами по виконанню фортифікаційних споруд, тому до нас ніяких питань не буде. В принципі вже ми готові, щоб там відбивати, але цього не буде, але на зараз вже і готові всі рубежі”, – заявив Віталій Кім.

Раніше Віталій Кім стверджував, що військові мали спорудити укріплення ще у 2014 чи 2022 роках, коли противник і починав агресію щодо України, але були зайняті іншими важливими речами. Усі роботи по нинішніх замовленнях Миколаївської ОВА з будівництва фортифікаційних споруд повинні завершити до 31 грудня 2025 року. Угоди на їхнє створення департамент капбудівництва Миколаївської ОДА почав укладати у лютому 2024 року. Наразі Миколаївській області не загрожує сухопутний наступ росіян.

Однак у разі сильного погіршення ситуації на фронті та повернення росіян на правобережжя Херсонської області – новий наступ на Миколаївщину можливий, хоча цей сценарій малоймовірний. До того ж Снігурівський район Миколаївщини росіяни “включили” до складу окупованої ними частини Херсонської області внаслідок псевдореферендуму. 10 листопада 2022 року ЗСУ звільнили Снігурівку від російських окупантів, які займали місто з 19 березня 2022 року. Наразі близько 0,5% Миколаївської області знаходиться в окупації, мова про заповідну та не заселену Кінбурнську косу, яка є продовженням окупованого лівобережжя Херсонщини. 

Раніше громадські організації знайшли наявність політичних зв’язків та завищені ціни на будматеріали в тендері на відбудову миколаївського ліцею. Сума можливих завищень досягає 1,5 млн гривень. Миколаївський ліцей № 60 є одним із найбільш постраждалих внаслідок обстрілів у квітні та липні 2022 року. Подібний вибір підрядників наштовхується на критичні журналістські матеріали. Відповідно і є спокуса приховати підрядників, особливо якщо це питання оборони держави.

Ольга Степанова

Recent Posts

Росіяни виснажують ЗСУ у Курській області перед новим наступом – WSJ

Бойові дії у Курській області РФ набирають обертів. Росіяни штурмують ЗСУ без упину, але змінили…

9 хв. ago

Мобілізацію в Україні посилять: ТЦК змусять працювати ефективніше

У Харкові планують вжити заходів щодо посилення мобілізації. Про це повідомив начальник Харківської ОВА Олег…

17 хв. ago

Через перемогу Трампа людство опинилося під загрозою вимирання: який рух набирає обертів

Протягом останнього тижня заголовки світових новин заполонив рух "4B", який привернув увагу після обрання Дональда…

26 хв. ago

Який стаж не зарахують до пенсії: роки роботи просто викинуть

Тепер українці, які працювали за кордоном, можуть включити ці періоди до свого страхового стажу для…

35 хв. ago

Як красиво зав’язати шарф: модні тренди цієї зими

Взимку шарф - це не тільки засіб захисту від холоду, а й важливий елемент образу,…

43 хв. ago

Водіїв маршруток масово мобілізують: хто тепер буде займатись перевезенням

У Луцьку виникла критична ситуація з пасажирськими перевезеннями. Міська влада розірвала договори з перевізником ТОВ…

50 хв. ago