Categories: Туризм

Вікенд в Кам’янець-Подільську: що подивитися та де смачно поїсти

Старовинне місто Кам’янець-Подільський наразі є одним з найпопулярніших серед українців напрямків для подорожей на вихідні. Його головною родзинкою, безперечно, є знаменита середньовічна фортеця, втім, окрім неї там є ще багато чого цікавого. Розповідаємо головними секретами відпочинку в цьому чарівному місті.

Кам’янець-Подільський восени / фото Марина Григоренко

Якщо ви раптом шукаєте чудовий варіант для подорожі на вихідні всередині України, то чудовим варіантом стане одне з найстаріших міст нашої держави – Кам’янець-Подільський. А ми дамо вам кілька корисних порад перед поїздкою туди.

Трохи фактів

Місто Кам’янець-Подільський, офіційне засноване у 1374 році, свого часу було одним з головних центрів історичного регіону Поділля.

Свою назву місто отримало від слова “камінь” – через характер ґрунту місцевості, у якій воно побудоване: прямо у місті проходить Смотрицький каньйон, посеред якого протікає річка Смотрич.

Смотрицький каньйон у Кам’янець-Подільську / фото Марина Григоренко

Свого часу місто входило до Галицько-Волинського князівства та Речі Посполитої, а ще якийсь час було окуповане турками та Російською імперією, і це все яскраво простежується в його архітектурі.

Нині Кам’янець-Подільський – друге за величиною місто Хмельницької області, з населенням близько 110 тисяч людей, а окрім туризму тут розвинена промисловість – важка, легка і харчова.

Також місто є потужним освітнім центром, де є два власні університети, а після початку повномасштабного вторгнення Росії до України з 2022 року туди тимчасово також переїхали навчальні заклади зі сходу України.

Що подивитися

Історичний центр міста має статус Національно історико-архітектурного заповідника “Кам’янець” та занесений до попереднього списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, тож приїхавши до Кам’янця-Подільського на вікенд із ночівлею, ви точно знайдете що подивитися та чим зайнятися.

При цьому місто доволі компактне, тож вам не доведеться користуватися громадським транспортом – усюди можна дійти пішки, а до вокзалу можна зовсім дешево доїхати на таксі.

Головна родзинка міста – Кам’янець-Подільська фортеця, побудована у 14 столітті на острові, оточеному Смотрицьким каньйоном та річкою Смотрич. Свого часу вона була ключовою спорудою оборонної системи міста, а нині вважається однією з найкраще збережених фортець України.

Кам’янець-Подільська фортеця / фото Марина Григоренко

Вдень туристи можуть потрапити до кам’яної фортеці на екскурсію, включно з її музеями. Ввечері ж фортеця дуже красиво підсвічується.

Також до війни на території замку влаштовувалися різноманітні фестивалі історичної реконструкції, а на полонині за ним – найбільший в країні фестиваль повітряних куль.

Однак і окрім фортеці в місті є чимало цікавих історичних пам’яток. Ну, по-перше, як вже згадувалося, фортеця – це лише частина оборонної системи міста, тож навколо історичного центру досі є ще кілька брам та башт. Втім, найлегше туристам дійти до Башти Стефана Баторія на Старопоштовому узвозі. Побудована у середині 16 століття, колись це була найбільша башта міста. Нині туристи можуть лише пройти навколо неї, сама вона закрита.

Башта Стефана Баторія / фото Марина Григоренко

Звідти доволі зручно пройти до ще однієї знаної пам’ятки міста – Кафедрального костелу святих Апостолів Петра і Павла 14 століття, який вирізняється від інших мінаретом, встановленим під час турецького панування в місті, на вершину якого потім поставили скульптуру Діви Марії, так би мовити, ознаменувавши перемогу над турками.

Кафедральний костел святих Апостолів Петра і Павла / фото Марина Григоренко

Туристи можуть як прогулятися навколо костелу, де також є невеличкий цвинтар, так і потрапити всередину.

Втім, варто мати на увазі, що в холодну пору року центральний вхід до костелу закривають, тож потрапити туди можна лише через бічні двері. Якщо пощастить, потрапите на органний концерт. До слова, цю цінну інформацію ми дізналися в місцевому туристично-інформаційному центрі, коли вже втратили надію потрапити в костел – він розташований в кількох десятках метрів звідси, тож можете сміливо завітати за інформацією. 

Всередині костела / фото Марина Григоренко

Звідти можна пройти до Будинку польського магістрату, тобто ратуші 14 століття, яка також має дуже цікаву історію. Спочатку вона будувалася в готичному стилі, але потім протягом століть до неї також додавали елементи ренесансу, бароко та ампіру. Нині тут розташований музей та ресторан, але на башту піднятися не можна.

Будинок польського магістрату / фото Марина Григоренко

Ще з цікавих споруд у Старому місті Кам’янця – Дзвіниця святого Степаноса 15 століття, вона ж Вірменська дзвіниця. Щоправда, зараз вона закрита – до великої війни там запланували провести реставрацію, однак зі зрозумілих причин ці плани поки довелося відкласти.

Дзвіниця святого Степаноса / фото Марина Григоренко

Зовсім недалеко від неї розташований Костел Святого Миколая та монастир домініканців 15 століття, який, на жаль, також дуже потребує реконструкції.

Історичні вулички Кам’янця-Подільського / фото Марина Григоренко

Ну і самі вузькі вулички Кам’янця-Подільського також є дуже колоритними, з маленькими кольоровими будиночками та червоними дахами, де можна або просто прогулятися, або зробити красиві фото.

Лебедине озеро в Кам’янець-Подільську / фото Марина Григоренко

Також обов’язково варто прогулятися схилами Смотрицького каньйону, з яких відкривається прекрасні краєвиди на місто. Серед найцікавіших локацій тут – водоспад, Лебединое озеро та скульптура “Олень на скелі”.

Де поїсти

Протягом останніх кількох років у Кам’янець-Подільську серйозно підтягнулася гастрономічна культура – окрім провінційних закладів для місцевих та ресторанів національної кухні для туристів там також повідкривалося чимало сучасних закладів з кухнею на будь-який смак.

Щоправда, одразу маємо попередити – якщо хочете поїсти в хорошому місці у вихідні та святкові дні, місця варто бронювати завчасно, адже окрім туристів у ці дні багато місцевих, особливо молоді, також прямують до цих закладів. Доставку в суботу ввечері також доведеться чекати доволі довго.

Найбільше сучасних закладів можна знайти на перетині вулиць Соборної та Лесі Українки, а також в історичній старій частині міста.

Сніданок у Coffee-Bike Cafe, вечеря у Berry Wine, обід у Sho take / колаж УНІАН, фото Марина Григоренко

Зокрема, якщо хочете поснідати вранці після поїзда перед заселенням, можна завітати в Coffee-Bike Cafe, де є кава, випічка і кілька варіантів простих страв на сніданок, від сандвічів до салатів. Ціни – доволі приємні, можна вкластися в суму до 200 гривень з людини.

Також дуже популярним серед молоді є кафе Black Coine, де можна випити кави та поїсти, щоправда, в цьому місці часто буває дуже людно.

З шиком можна поснідати в ресторані Loft 26, де подають кілька варіантів комплексних сніданків – французький, англійський, мюнхенський і так далі. Окремо маємо зазначити, що в цьому закладі дуже смачна випічка. Втім, і ціни тут дещо вище середніх по місту.

Сніданки у Loft 26 / колаж УНІАН, фото Марина Григоренко

Щодо вечері, то якщо хочеться чогось вишуканого, то можна завітати до ресторану Berry Wine прямо біля ратуші, де можна скоштувати цікаву авторську кухню та поласувати дуже смачними подільськими винами. І все це в багатих інтер’єрах. Ціни – цілком демократичні, запросто можна вкластися в 600 гривень за вечерю на двох з вином

Також в Старому місті Кам’янця популярністю користуються заклади на вулиці Зарванський, наприклад, грузинська ресторація “Моні Сванідзе” чи більш хіпсторський ресторан Old Street.

В новій частині міста можна знайти більш молодіжні заклади для обіду-вечері. Наприклад, дуже популярним є заклад Sho take, де подають азійську їжу. Поряд з ним розташований більш демократичний заклад RamenYa, також з азійською кухнею, але скромнішим за вибором меню.

Загалом, ціни в закладах харчування у Кам’янець-Подільську поки що помітно нижчі від столичних чи львівських-одеських-харківських.

Де зупинитися

На популярних платформах з бронювання житла у Кам’янець-Подільську доступні близько 50 варіантів розміщення. Найдешевше буде зупинитися у спільних номерах хостелів, де ціни стартують від 300 гривень за ліжкомісце за ніч.

Для індивідуальних мандрівників, які не хочуть ділити кімнати з іншими мандрівниками, найдешевші пропозиції починаються від 600 гривень за ніч.

В центрі Кам’янця-Подільського цілком реально знайти житло для туристів / фото Марина Григоренко

Ціни на апартаменти в центрі міста стартують від 800 гривень за ніч, якщо там зупинятиметься одна людина. Тим часом, сучасні квартири на двох в центрі міста коштують від 1000 гривень за ніч.

Ночівля в бутік-готелях в історичному центрі міста обійдеться в суму від 1800 гривень для двох.

Як доїхати

Наразі з Києва до Кам’янець-Подільського ходить прямий поїзд, який радує туристів низькими цінами на квитки, якщо порівнювати з іншими напрямками на заході України. Зокрема, плацкартний квиток за 9-годинну подорож коштує трохи дешевше 200 гривень, а в купе можна проїхатися за 280 гривень. Квитки у вагони люкс обійдуться мандрівникам приблизно о 550 гривень.

Зізнаємося чесно, придбавши квитки за такими цінами, ми очікували отримати жахливі умови перевезень, але в цілому дорога виявилася доволі комфортною. Так, за цим маршрутом курсують старі вагони з гравітаційними туалетами, деякі навіть з дерев’яними рамами на вікнах, але принаймні нам пощастило – в вагонах було чисто і тепло.

Кам’янець-Подільський виглядає чудово у будь-яку пору року / фото Марина Григоренко

Щоправда варто врахувати, що з 26 листопада по 8 грудня 2024 рогу цей потяг курсуватиме за скороченим маршрутом – лише до Хмельницького, через ремонтні роботи на залізниці. Тож добиратися з Хмельницького до Кам’янця тимчасово доведеться автобусом (ну або взагалі автобусом з самого Києві).

Ткаченко Валентина

Recent Posts

Ілон Маск назвав “розвагою” вибух ракети космічного корабля SpaceX

Нещодавнє випробування ракети Starship, яка є найбільшою і найпотужнішою ракетою-носієм у світі, закінчилося тим, що верхній ступінь…

6 хв. ago

Мураєв, підозрюваний у держзраді, знову заявив про себе: де з’явився

Скандальний український політик Євген Мураєв, якого підозрюють у державній зраді, повідомив, що живе та працює…

11 хв. ago

Трамп планує оголосити криптовалюту національним пріоритетом, – Bloomberg

Обраний президент Дональд Трамп планує випустити указ, який підносить криптовалюти до рангу пріоритетних напрямів політики і дає…

21 хв. ago

Обшуки в ексведучого телеканалу Медведчука: деталі від СБУ

Ексведучий телеканалу очільника забороненої в Україні партії «Опозиційна платформа – За життя» Віктора Медведчука Макс…

27 хв. ago

Студентів відрахують, навіть якщо відмінні знання: яку причину вигадали

В Україні затверджено нові правила щодо обов’язкової базової військової підготовки для студентів чоловічої статі. Відмова…

30 хв. ago

СБУ повідомила про підозру у державній зраді нардепу Новинському: деталі

За процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора народному депутату України VII-IX скликань Вадиму Новинському повідомлено про…

33 хв. ago