Categories: Туризм

Гуру астротуризму назвала вісім найкращих місць у світі для спостереження за зірками в 2025 році

Останніми роками дедалі більшою популярністю у світі користується астротуризм – подорожі з метою побачити на власні очі рідкісні астрономічні явища, від зоряного неба до північного сяйва і сонячного затемнення.

Американська мандрівниця, письменниця та авторка книжок Stargazing Around the World: A Tour of the Night Sky і Dark Skies: A Practical Guide to Astrotourism Валері Стімак, яка спеціалізується на астротуризмі, у своєму блозі для найбільшого у світі туристичного видавництва Lonely Planet назвала свої улюблені місця, куди варто вирушити цьогоріч, щоб поспостерігати за зірками.

8 найкращих місць у світі для спостереження за зірками у 2025 році

1. Салар-де-Уюні, Болівія. Високо в горах біля гребеня Болівійських Анд кілька доісторичних озер об’єдналися, утворивши найбільші у світі солончаки Салар-де-Уюні. Їхня поверхня в поєднанні з нерозвиненістю регіону (що мінімізує світлове забруднення, характерне для великих міст – ред.) створює унікальні умови для спостереження за зірками. Утім, відвідування Салар-де-Уюні – доволі складне завдання: хоча дослідити це місце можна й самостійно, Валері рекомендує заручатися допомогою туроператорів заради найкращих логістики та зручностей.

2. Юта та Аризона, Південний Захід США. У межах цих двох штатів є кілька чудових місць для спостереження за зірками завдяки найбільшій щільності неймовірних “темних” місць. Особливо Валері радить відвідати “Могутню п’ятірку” Юти – усі п’ять національних парків штату, які всі є визнаними осередками “темного неба”, або ж Національний парк Гранд-Каньйон в Аризоні та сусідню Національну пам’ятку Гранд-Каньйон-Парашант.

3. Мон-Мегантік, Канада. Mont-Mégantic став першим у світі заповідником темного неба. Розташований у південному Квебеку недалеко від кордону США, він охоплює близько 8547 кв. км, включно з наглядовими спорудами і обсерваторією, що знаходяться там. Цей нацпарк є популярним місцем для піших прогулянок, але також чудово підходить для прогулянок на снігоступах і катання на бігових лижах у зимові місяці. У парку є кемпінг та інші варіанти розміщення, де можна самостійно розбити табір і поспостерігати за зірками.

4. Заповідник Намібранд, Намібія. Життя в пустельних умовах суворе, і це знижує людський розвиток і світлове забруднення, пояснює Валері. Заповідник NamibRand був заснований 1984 року успішним бізнесменом Дж. А. Брюкнером, який почав купувати сільськогосподарські землі в національному парку Наміб-Науклуфт. Працюючи з іншими власниками ферм, він успішно подав клопотання про те, щоб земля була перетворена на природний заповідник. Сьогодні понад 215 тисяч гектарів пустелі та савани Намібії захищені в одному з найбільших приватних заповідників регіону. У 2012 році Намібранд був сертифікований як заповідник “темного неба”, а тому всі туристичні та ділові споруди там повинні відповідати освітленню з низьким рівнем забруднення, щоб небо залишалося темним.

5. Гора Бромо, Індонезія. Розташована у вогняному серці Східної Яви, ця гора вважається однією з головних визначних пам’яток Індонезії. Мандрівники приїжджають туди, щоб помилуватися сходом сонця поруч із діючим вулканом, але гора Бромо поступово набуває популярності як чудове місце для спостереження за зірками – тут відмінно видно Чумацький Шлях, а також галактики Андромеди і Магелланових Хмар.

6. Заповідник темного неба Аоракі Маккензі, Нова Зеландія. “У ранні дні людської історії нічне небо було центральним персонажем у культурних переказах і системах вірувань. До появи штучного світла та електроенергії зірки були основним видовищем, доступним кожному щоночі, та історії про зірки, сузір’я та інші астрономічні явища здаються майже такими ж численними, як і самі зірки. Це особливо актуально для маорі Нової Зеландії, які не лише мали складні знання про нічне небо, а й використовували зорі для навігації островами Нової Зеландії”, – пояснює Валері. Завдяки цьому Нова Зеландія довгий час була прихистком для астрономів та астротуристів. Зараз заповідник темного неба Аоракі Маккензі, розташований у самому серці Південного острова Нової Зеландії, є одним із найкращих місць у країні для спостереження за нічним небом.

7. Дикий Атлантичний Шлях, Ірландія. Цей туристичний маршрут дуже популярний серед тих, хто любить спостерігати за ірландською природою далеко від великих міст. Але також він поступово стає чудовим регіоном для спостереження за зірками. Заповідник “темного неба” на півострові Керрі на південному заході Ірландії офіційно з’явився 2014 року. Цей район добре захищений від світлового забруднення завдяки горам, тому відвідувачі можуть милуватися безкрайніми просторами води і зірок над Атлантичним океаном. Аналогічним чином національний парк Вайлд Нефін пропонує відвідувачам неймовірну якість темного неба далі по західному узбережжю Ірландії в графстві Мейо. Однак плануючи поїздку варто пам’ятати, що в Ірландії бувають дощові місяці, коли похмуре небо, найімовірніше, завадить спостереженням за зірками, попереджає Валері.

8. Ваді-Рам, Йорданія. Відомі своїми потойбічними краєвидами в таких фільмах, як “Прометей”, “Зоряні війни: Ізгой-один” і “Марсіанин”, червоні скельні утворення Ваді-Рама вражаючі для дослідження вдень – і забезпечують захист від будь-якого віддаленого світлового забруднення після заходу сонця. “Спостереження за зірками у Ваді-Рам – це захопливе видовище, і, як і в заповіднику Наміб-Ранд і заповіднику темного неба Аоракі-Маккензі, воно нагадує нам про те, як наші предки бачили нічне небо протягом тисячоліть, перш ніж світлове забруднення почало зазіхати на цей чудовий природний ресурс”, – підсумовує Валері.

Коломієць Надія

Recent Posts

Новий удар по гаманцях: українців попереджають про підвищення ціни на газ у лютому

З 1 лютого 2025 року тарифи на газ для українців залишаться незмінними. "Нафтогаз" затвердив вартість…

13 хв. ago

“Немає сенсу продовжувати”: Безугла закликала США не надавати допомогу Україні

Народна депутатка Мар’яна Безугла закликала США поставити Україні ультиматум щодо військової допомоги. За її словами,…

23 хв. ago

Мобілізація тепер скрізь: повістки масово летять електронною поштою, що робити

В Україні триває загальна мобілізація. Військовозобов'язаним на електронну адресу почали надходити повістки від ТЦК, підписані електронним…

34 хв. ago

Допомога українським біженцям у Європі: хто залишиться без виплат

З 2025 року країни ЄС починають змінювати умови надання допомоги українським біженцям. Деякі держави скоротять…

49 хв. ago

США беруть під нагляд світовий ринок ШІ-чипів

США вводять ще суворіші обмеження на експорт чипів і технологій штучного інтелекту, прагнучи зберегти передові…

51 хв. ago

В пікові години 6,5 гривень за кіловат: українцям пропонують перейти на спецтариф на електроенергію

Українці мають можливість скористатися спецтарифом і платити за світло менше. Але спрацює це тільки у…

52 хв. ago