Інтерес до Таїланду, який і без того приймає величезну кількість туристів, цього року зріс ще більше на тлі виходу третього сезону серіалу “Білий лотос” – саме в цій країні Азії розгорталися його події. Тепер багато фанатів серіалу прагнуть повторити досвід його героїв, відвідуючи ті ж самі місця, де знімали шоу.
Авторка видання про подорожі Condé Nast Traveler Пір Нірандара, яка починала свою кар’єру саме в Таїланді, назвала 15 негласних правил подорожі країною.
1. Поверніть “вай”. Цей молитовний жест із поклоном є загальноприйнятим привітанням у Таїланді, а тому завжди варто “повертати” його у відповідь, особливо старійшинам і ченцям, щоб виявити повагу. “Що вищий ваш вай, то більш формальним є жест. Хоча обійми стають дедалі поширенішими в колах експатів та іноземців, традиційні тайські вітання зазвичай уникають фізичного дотику, відображаючи культурну повагу до особистого простору”, – пояснила Пір.
2. Зніміть взуття. За її словами, в Таїланді прийнято знімати взуття перед входом у будинки, храми, масажні салони і навіть деякі кафе та магазини. “Якщо сумніваєтеся, подивіться вниз: рядок взуття біля входу – це ваш сигнал поставити своє взуття поруч з іншими”, – каже дівчина.
3. Одягайтеся скромно, особливо в храмах. Хоча пляжі в Таїланді можуть здатися більш розслабленими, тайська культура загалом схиляється до консервативності, тож краще одягатися шанобливо, прикриваючи плечі й коліна, досліджуючи щось поза межами території пляжних курортів, особливо в храмах і релігійних місцях. “Якщо ви жінка, вдягніть шарф або саронг для додаткового прикриття, не торкайтеся ченців і замість того, щоб сидіти, схрестивши ноги, сядьте, підібгавши ноги в один бік”, – зазначає Пір.
4 Слідкуйте за ногами (і головою). “Ступні вважаються найнижчою частиною тіла. Ніколи не спрямовуйте їх на людей або статуї і безумовно не кладіть їх на столи або стільці. Навпаки, голова є найсвященнішою частиною. Не торкайтеся до голови будь-кого, особливо тих, хто старший”, – попереджає експерт.
5. Їжте в компанії. За словами Пір, хоча в жвавих міських центрах дедалі частіше трапляються прийоми їжі поодинці, традиційно прийом їжі в країні є спільною справою. “Щоб їсти як місцевий житель, замовте кілька страв на двох, які подають у сімейному стилі разом із горщиком рису. Використовуйте спільну ложку, щоб зачерпнути рис на свою тарілку, перш ніж покласти на неї асортимент основних страв – це дасть вам змогу спробувати всього потроху! Коли справа доходить до столових приборів, тримайте ложку в правій руці, а виделку в лівій – виделка використовується для того, щоб накладати їжу на ложку, а не для того, щоб їсти її безпосередньо. Ножі потрібні рідко, а палички для їжі зазвичай подають зі стравами з локшини”, – пояснює вона, також застерігаючи, що не варто брати останній шматок зі столу, якщо вам його не запропонували, а якщо глава столу наполягає на тому, щоб заплатити, дозвольте йому це зробити – це знак поваги та ієрархії.
6. Не обмежуйтеся пад-тай. Хоча ця страва дуже популярна серед іноземців, самі тайці їдять її рідко. “Згідно з переказами, нашу найвідомішу страву насправді було винайдено тайським урядом під час кампанії 1930-х років зі зміцнення національної ідентичності та розв’язання проблеми нестачі продовольства. Прем’єр-міністр Плек Пібунсонгкхрам просував страву з локшини як патріотичну альтернативу рису, що використовує місцеві інгредієнти, і просував її як символ сучасної тайської ідентичності. Хоча вона і смачна, це лише вершина кулінарного айсберга країни. Відкрийте для себе всю глибину і різноманітність тайської кухні. Які є альтернативи? Спробуйте пад сі-ю, пад кра-поу або куай тью руа”, – рекомендує дівчина.
7. Обирайте вуличну їжу з розумом. Обираючи місце, вона радить довіряти тайцям, а також… своїм почуттям. “Чи виглядає це апетитно? Чи пахне це свіжим? Чи їдять це місцеві жителі? У жвавих кіосках, як правило, подають свіжішу їжу. Вибирайте приготовані продукти й уникайте сирих продуктів, якщо ви не знаєте продавця”, – каже Пір.
8. Носіть із собою готівку. Експерт пояснює, що в Таїланді кредитні картки приймають тільки у великих закладах, і часто з націнкою в 3%. При цьому чайові в країні не є обов’язковими, але це приємний жест, особливо в спа-салонах і ресторанах.
9. Торгуйтеся з добротою. На жвавих ринках Таїланду торг – звичайна справа. “Якщо ви купуєте кілька товарів в одного й того самого продавця, ви можете спробувати знизити ціну на кілька бат, але будьте легкими та шанобливими. Посміхайтеся, але ніколи не будьте агресивними”, – попереджає Пір.
10. Не проявляйте почуття публічно. “Таїланд дотримується більш консервативних поглядів, коли справа стосується публічних проявів почуттів. Триматися за руки – це нормально, але поцілунки або обійми на публіці можуть викликати неприємні погляди, особливо в храмах або сільській місцевості”, – каже вона.
11. Ставте правильні очікування від масажу. “Не дивлячись на те, як їх зображують у ЗМІ та неточні жарти поп-культури, традиційний тайський масаж – це серйозна лікувальна практика, а не еротичний досвід, тайський термін для масажиста буквально перекладається як “лікар масажу”. Не припускайте автоматично, що пропонуються непристойні послуги. Якщо у вас виникли сумніви, шукайте рожеві або червоні вогні – їхня присутність сигналізує про інший тип закладу, хоча їхні працівники, як і раніше, заслуговують на таку саму повагу”, – пояснює автор матеріалу.
12. Будьте відкриті щодо гендеру та сексуальності. Експерт нагадує, що нещодавно країна стала першою в Південно-Східній Азії, яка легалізувала одностатеві шлюби, і вона давно відома своїми яскравими кабаре-шоу, що прославляють барвистий спектр ґендерних ідентичностей, а також широко поширеним суспільним визнанням катої (тайська назва “ледібоїв”, і багато хто вважає їх третьою статтю). Утім, це все не означає, що туристам варто відкрито робити припущення або ставити нав’язливі запитання про чиюсь гендерну ідентичність, незалежно від того, наскільки благими намірами вони викликані: “Нормально проявляти цікавість, але обов’язково зберігайте повагу й обачність”.
13. Поважайте релігію та королівську родину. “Хоча Таїланд є конституційною монархією, закони про образу величності мають на увазі, що жарти про королівську сім’ю не тільки недоречні з культурного погляду, а й потенційно караються законом. Проявляйте повагу до будь-яких зображень короля, королівської сім’ї або Будди”, – попереджає Пір.
14. Вивчіть кілька фраз тайською. Як і в усіх місцях призначення, вивчення кількох базових фраз, як-от “sawasdee ka/krap” (привіт, жіночий/чоловічий рід) і “khob khun” (дякую), має велике значення. Навіть якщо ваша вимова не ідеальна, місцеві жителі оцінять ваші зусилля, пояснює автор.
15. Будьте тихими та ввічливими. “Ви коли-небудь чули, як кричить таєць? Ми, як відомо, посміхаємося, навіть коли нам некомфортно, ми засмучені або сумуємо. Тайці, як правило, говорять тихо й уникають публічних проявів розчарування. Крики, гудки або вихід із себе можуть змусити людину “втратити обличчя”, що вважається культурною помилкою. Навіть у годину пік або коли рух хаотичний, ви рідко почуєте гудки. Прийміть ідею бути спокійним або сабай-сабай – зрештою, ви в Таїланді”, – підсумовує Пір.
Інвестиційний підхід Воррена Баффета завжди був тісно пов’язаний із розумінням людської поведінки. Його відома порада: "Бійтеся, коли…
Варто одразу нагадати нашим шановним читачам, що в Україні продовжується дія воєнного стану, а також…
Українців попередили про зростання цін на фрукти влітку. Про це повідомив головний агроном сільськогосподарського підприємства з Одеської області…
США призупинили запровадження нових тарифів на імпорт з більшості країн на 90 днів. Сенатор Адам…
В Україні під час мобілізації повістки можуть надходити не лише особисто в руки, а й…
Як це вже зробили Citroën і Volkswagen, Toyota і Mercedes повинні будуть найближчим часом ідентифікувати й відкликати 20 моделей, випущених в період…