Журнал Science назвав головні наукові відкриття року

Журнал Science підбив підсумки року та назвав найважливіші наукові відкриття. Лідером цього року, проривом у науці, журнал назвав препарат, який дозволяє знижувати вагу та, як наслідок, боротися з ожирінням, пише ТСН

Що увійшло у лонглист претендентів

  • Уповільнення “вуглецевого насоса” Землі. Перші тривожні дзвіночки залунали ще кілька років тому. Роботизовані зонди Deep Argo, які пірнають на глибину до 4000 метрів, зафіксували потепління та скорочення обсягу придонних антарктичних вод. Це свідчить про ослаблення Атлантичної меридіональної перекидальної циркуляції.
  • Нові та більш лякаючі свідчення були знайдені цього року. Вони показали, що загроза, яка вважалася можливою у далекому майбутньому, насправді вже настала.
  • Пошуки запасів геологічного водню – екологічно чистого палива. Першу кишеню з газом було знайдено ще 1987 року, після чого геологи почали шукати водень на всіх континентах Землі. Піка цей бум досяг цього року – у вересні Геологічна служба США запустила дослідницький консорціум за підтримки найбільших паливних компаній, а Агентство передових досліджень у галузі енергетики створило програму досліджень природного водню.
  • Прогноз погоди від штучного інтелекту. Редакція журналу зазначила, що такі прогнози не ідеальні, нейромережам все ще важко прогнозувати деякі параметри, наприклад, інтенсивність ураганів. Але вчені вважають, що надалі штучний інтелект удосконалюватиметься, навчаючись на прямих спостереженнях погоди, а не на даних, що пройшли вже через існуючі моделі.
  • Вакцини від малярії. Вони вже показали ефективність під час досліджень, очікується, що у широкий оборот вакцини увійдуть у середині 2024 року. А це дає надію на те, що хворобу вдасться перемогти.
  • Ліки від хвороби Альцгеймера. Влада США та Японії схвалила застосування леканемабу – препарату, який уповільнює зниження когнітивних функцій. Ще один препарат, донанемаб, поки не отримав схвалення, але показав добрі результати під час випробувань.
  • Датування часу заселення Америки. Вчені виявили свідчення, які відсувають появу перших людей в Америці на 5000 років назад. Ще 2021 року вчені знайшли людські сліди, які залишили 21-23 тисячі років тому. Тоді датування було поставлено під сумнів, оскільки вчені провели його за насінням водної рослини, знайдених у шарах, що оточують сліди. Але нове дослідження підтвердило його правильність.
  • “Гуркіт” чорних дір. Вченим вдалося зафіксувати шум, який видають чорні діри, які повільно рухаються назустріч одна одній.
  • Надмасштабні обчислення. Американський суперкомп’ютер Frontier, який подолав екзафлопний рубіж (його продуктивність досягає 1,102 екзафлопса), став повноцінним обчислювальним інструментом, яким можуть користуватися вчені.
Ольга Степанова

Recent Posts

Аби не потрапити в розшук. Як змінити свій статус у військовому реєстрі: роз’яснення ТЦК

Воєнний стан в Україні продовжується і не рідко виникають ситуації, коли громадянин має змінити свій…

54 хв. ago

В Ірані енергетична криза: не працюють заводи та установи, школи закрили

В Ірані виникла масштабна енергетична криза. В країні не працюють підприємства та державні установи, школи…

59 хв. ago

Прихований світ під товщею льоду: вчені виявили дивне життя у таємному озері Антарктиди

Глибоко під одинадцятиметровим шаром льоду в Антарктиді сховалося приховане озеро Енігма. Здавалося б у такому…

1 годину ago

“Ухилянти” про це і не підозрювали: у ТЦК розповіли, як відстежують чоловіків

В Україні питання мобілізації залишаються одним із найбільш обговорюваних та одночасно чутливих аспектів воєнного часу. Однією з…

1 годину ago

Названо звичку, яка програмує людину на бідність: більшість українців так робить

Вчені дійшли цікавого висновку, що звичка прокидатися впритул до початку робочого дня загрожує обернутися для…

2 години ago

Треба ухвалювати стратегічне рішення: генерал про зниження мобілізаційного віку

Україна здатна розв'язати проблему з нестачею особового складу. Про це в ефірі "Radio NV" сказав генерал-лейтенант у…

2 години ago