Новий швейцарський мозковий чіп перевершив Neuralink Ілона Маска

Вчені Федеральної політехнічної школи Лозанни (EPFL) повідомили про створення нейрочіпа, здатного швидко і з точністю 91% розпізнавати рукописні літери за сигналами мозку. Розробка вчених із Лозанни значно перевершила чіп Neuralink за багатьма параметрами. Про це повідомляє New Atlas.

На тлі MiBMI-чіпа швейцарців виріб Neuralink відверто застарілий. Проте Маска має перевагу – його чіп уже допомагає людям.

Експериментальний чіп MiBMI для зчитування активності мозку в зоні формування образів рукописних символів у 23 рази менше від сучасного чіпа Neuralink. Площа MiBMI складає всього 8 мм. Більше того, йому не потрібно, як чіпу Neuralink, запускати голки десятків зондів у нервову тканину (з чим у розробників Neuralink вже виникли проблеми – зонди часто вискакують чи зміщуються). Зонд MiBMI зчитує інформацію з поверхні кори мозку, що не вплинуло на точність його роботи.

Швейцарські вчені підійшли до вирішення проблеми розпізнавання уявних рукописних символів дещо інакше. Вони надали літерам алфавіту кодові комбінації – нейронні маркери. У своїй роботі вчені виявили, що під час мислення пацієнтами написання тієї чи іншої літери (також це можуть бути цифри або інші символи) проявляється серія специфічних маркерів. Ці маркери назвали характерними нейронними кодами (Distinctive Neural Codes, DNC).

Це дозволило обробляти по сотні байт нейросигналів за кожен код (символ) замість звичайних тисяч байт інформації про нервової активності за традиційних методів розпізнавання «думок». Використане спрощення значно знизило енергоспоживання чіпа та прискорило обробку даних. Також це дозволить скоротити час навчання інших пацієнтів, які побажали скористатися імплантатом.

На сучасному етапі чіп розпізнає 31 рукописний символ (код), але його можливості буде розширено до сотні символів. Додаток не обмежиться лише читанням текстів у головах пацієнтів. Чіп можна навчити розпізнавати та інші види мозкової активності. У проведених експериментах чіп MiBMI розпізнавав уявне написання рукописних текстів з точністю 91%.

Слід зазначити, що чіп не тестувався на живих людях; він обробляв сигнали, отримані попередніх експериментах. У цьому плані чіп Neuralink, хоч би яким він здавався застарілим у порівнянні з новинкою, вже дозволений для клінічних випробувань на людях. А це, мабуть, найскладніше у такій роботі – довести безпеку використання та почати допомагати людям.

Нагадаємо, компанія Neuralink імплантувала другому пацієнту свій пристрій, який допомагає паралізованим людям користуватися цифровими пристроями за допомогою думок. Про це повідомив Ілон Маск, голова Neuralink. Маск зазначив, що їхня технологія перебуває на стадії тестування і спрямована на допомогу людям з травмами спинного мозку. Першому пацієнту вдалося грати в ігри, переглядати сторінки в інтернеті, писати в соціальних мережах і переміщати курсор на ноутбуці. 

Ольга Степанова

Recent Posts

У YouTube з’явилася кнопка “Хайп”

Головний відеохостинг планети YouTube почав розгортати нову функцію для користувачів. Ця опція пропонує глядачеві зайняти…

7 хв. ago

До 80 тисяч гривень на дім: кияни можуть отримати безкоштовні генератори

Київська міська влада запровадила програму часткової компенсації вартості генераторів та сонячних батарей для багатоквартирних будинків.…

15 хв. ago

У небі залишаться тільки супутники Ілона Маска: Starlink відріже Землю від решти Всесвіту

Учені з Нідерландів стверджують, що радіохвилі від зростаючої мережі супутників Ілона Маска можуть назавжди закрити…

2 години ago

Швейцарія може запровадити платіжні картки для біженців

Парламент Швейцарії підтримав створення платіжної системи для прохачів притулку на основі спеціальних дебетових карток. Йдеться…

2 години ago

Механік назвав “ахіллесову п’яту” французьких автомобілів: чому краще про них забути

Існує серйозна проблема, з якою люди стикаються знову і знову, коли купують французькі автомобілі, пише Express, поділившись…

2 години ago

Ненависть зашкалює: у Львові ТЦКашники ногами мобілізували перехожого

Скандали з представниками ТЦК виникають у різних куточках України. Однак саме на Західній Україні вони "найяскравіші" і…

2 години ago