Штучний інтелект почав створювати мікросхеми, які люди не можуть контролювати

Штучний інтелект може значно покращити проектування чипів, але його здатність створювати конструкції, що людський розум не може повністю зрозуміти, ставить під питання безпеку та надійність таких технологій.

Про основні проблеми та засади розповіли в дослідженні, опублікованому в журналі Nature Communications.

Вчені з Прінстонського університету та Індійського інституту технологій “Мадрас” зробили революційний крок у проектуванні електронних чипів, використовуючи метод зворотного проектування за допомогою нейронних мереж. Цей підхід дозволяє штучному інтелекту створювати мікросхеми, які не лише ефективніші та продуктивніші за традиційні, але й можуть мати конструкції, які люди не можуть повністю зрозуміти.

Традиційне проектування чипів: повільно і з шаблонами

Розробка електронних мікросхем традиційно ґрунтується на добре відомих шаблонах та конструкціях, що вже довели свою ефективність. Інженери вручну вдосконалюють ці шаблони, покращуючи їх за допомогою ітеративного моделювання та тестів. Це забирає багато часу та вимагає висококваліфікованих фахівців.

Однак, в рамках нового дослідження, вчені вирішили використовувати можливості штучного інтелекту для прискорення цього процесу, зокрема, для розробки бездротових чипів.

Нейромережі: швидкість і ефективність

Інженери навчили нейронні мережі розуміти складний взаємозв’язок між геометрією мікросхеми та її електромагнітною поведінкою. Це дозволило штучному інтелекту передбачити, як буде працювати нова конструкція, навіть якщо вона має абсолютно новий тип і не була створена за допомогою традиційних шаблонів.

Так, нейромережі змогли спроектувати компактні антени, що працюють на двох різних частотах, покращуючи ефективність багатодіапазонних пристроїв. Всього за кілька хвилин модель синтезувала фільтри з точними характеристиками смуги пропускання, завдання, яке зазвичай зайняло б кілька днів або навіть тижнів.

Питання довіри і безпеки

Однак цей новий підхід до проектування чипів піднімає серйозні питання щодо довіри до штучного інтелекту і можливих ризиків. З конструкціями, які люди не можуть зрозуміти чи передбачити, виникає питання: як можна гарантувати їх безпеку, особливо в разі збоїв чи непередбачуваних помилок?

Це може стати серйозною проблемою, коли мова йде про критичні сфери, такі як медичне обладнання або транспортні системи, де поломки або вразливості можуть мати катастрофічні наслідки. Виникає також проблема виявлення і усунення несправностей: якщо конструкція чипа складна і не піддається логічному поясненню, то навіть досвідченим інженерам буде важко зрозуміти, що саме спричинило проблему.

Коломієць Надія

Recent Posts

Росія просунулася біля семи населених пунктів на Донбасі, – DeepState

Російські окупанти просунулися в районі кількох населених пунктув на Донбасі. За даними моніторингового проєкту DeepState, окупанти просунулися біля…

4 хв. ago

Назвали 5 шкідливих звичок, які «вбивають» авто взимку

Ряд свідомо неправильних і навіть шкідливих дій кермувальника може прискорити поломку авівки — особливо взимку,…

12 хв. ago

FT: Аргентина готується вийти з Паризької кліматичної угоди

Уряд президента Аргентини Хав'єра Мілея розглядає пропозицію про вихід країни з Паризької угоди щодо клімату. Про це…

21 хв. ago

РФ заявляє про атаку 120 дронів: зупинено роботу шести аеропортів

У міноборони Росії заявили, що сили протиповітряної оборони нібито за ніч збили 121 український безпілотник. …

43 хв. ago

Кінець війни близько? Експерт про новий виклик для України

Бен Ходжес — колишній головнокомандувач сухопутних військ США в Європі каже, що зараз фіксують сповільнення…

54 хв. ago

Трамп порадив НАТО збільшити витрати на оборону до 5% ВВП

Країни НАТО мають підвищити оборонні витрати до 5% ВВП. Це було б справедливим підходом для…

1 годину ago