Інтернет робить людей щасливішими: вчені провели нове дослідження про вплив мережі на психіку

Вчені провели масштабне дослідження, щоб зрозуміти, як інтернет впливає на наш психологічний стан. Проаналізувавши дані понад 2,4 мільйона осіб зі 168 країн, вони дійшли висновку, що доступ до інтернету і його використання безпосередньо пов’язані з вищим рівнем задоволеності життям, позитивним досвідом і соціальним благополуччям. Чим більше людина користується інтернетом, то щасливіше вона почувається.

Дослідники виявили стійкий позитивний зв’язок між доступом до Інтернету і благополуччям за всіма показниками. Результати дослідження, опублікованого в журналі Technology, Mind and Behavior, виявилися напрочуд однаковими в різних країнах і демографічних групах, що дає змогу припустити, що переваги доступу до Інтернету широко поширені.

Впровадження інтернет-технологій у наше життя стало каталізатором бурхливих обговорень їхнього впливу на психічне благополуччя. Увага соціологів змістилася зі старих медіа, таких як телебачення, на сучасні цифрові платформи і пристрої. У відповідь на побоювання, що зростають, великі IT-компанії почали пропонувати інструменти “цифрового благополуччя”, що допомагають користувачам відстежувати і контролювати час, проведений ними в мережі.

Незважаючи на ці зусилля, як і раніше, відсутнє чітке розуміння взаємозв’язку між використанням Інтернету і благополуччям. Нове дослідження було спрямоване на заповнення цієї прогалини шляхом вивчення глобального впливу доступу до Інтернету на різні аспекти добробуту.

“Технології і те, як їхні швидкі зміни впливають на людей і суспільства, самі по собі є цікавими темами, але також викликають тривогу. Вчені-біхевіористи повинні бути в змозі пролити деяке світло на те, чи добре відкалібровані наші тривоги чи ні, і як нам слід думати про ці проблеми”, – сказав автор дослідження Матті Вуорре, доцент Тілбурзького університету.

Для свого дослідження вчені використовували дані Gallup World Poll, безперервного щорічного опитування, що репрезентує цивільне доросле населення кожної країни, яке не перебуває в спеціальних установах. В опитуванні взяли участь близько 1000 осіб з кожної зі 168 країн. Воно проводилося за допомогою годинних інтерв’ю під час особистої зустрічі або телефоном, перекладених основними розмовними мовами.

Вчені з’ясували, як інтернет впливає на мозок

Вчені проаналізували безліч досліджень з 2013 по 2023 роки за участю підлітків та молодих людей від 10 до 19 років і дійшли сумного висновку – за останнє десятиліття глобальна поширеність ІА (інтернет-залежність) досягла історичного максимуму. До речі, не останню роль цьому зіграла пандемія коронавірусу, коли весь живий світ підлітків перемістився в Інтернет, та так там і залишився. 

На сьогодні поширеність ІА вища в азіатських країнах, ніж у європейських. Але загалом, діти проводять у мережі більше семи годин – і це більше, ніж час, відведений для навчання та витрачений на сон.

Дослідження, що вивчали за допомогою МРТ, як області мозку взаємодіють у підлітків з інтернет-залежністю, виявили зміни у нейронних мережах. Коли учасники не користувалися Інтернетом та відпочивали, активність мозку збільшувалася. При цьому виявилося загальне зниження функціонального зв’язку в тих ділянках мозку, які беруть участь в активному мисленні та відповідають за контроль, прийняття рішень, пам’ять.

Ольга Степанова

Recent Posts

Сповідь без священника. У Швейцарії церква встановила цифровий аватар Ісуса

У Швейцарії церква задля експерименту замінила у сповідальні священника на цифровий аватар Ісуса. Завдяки штучному інтелекту він…

7 години ago

Забудьте про пільги: пенсіонерів зроблять ще біднішим – за що тепер змусять заплатити

Як стало відомо, що в Україні пенсіонери можуть користуватися пільгами на сплату земельного податку, але вони не поширюються на…

7 години ago

Грабіжницькі націнки: магазини штучно завищують ціни на основні продукти

Продукти першої необхідності помітно подорожчали під тиском інфляції та інших факторів, а деякі торгові точки…

7 години ago

Від мобілізації не втекти: дані, які важко заперечити – скільки українців ще призвуть

Згідно з недавнім аналізом Financial Times, мобілізаційний резерв України становить близько 3,7 млн ​​чоловіків віком від 25…

7 години ago

За американське авто можуть відібрати права: на що звернути увагу

В Україні почастішали випадки штрафування водіїв вживаних автомобілів, привезених зі США. Причина криється в технічних…

7 години ago

Відповідь обов’язково буде: у Москві брязкають зброєю, сиплють погрозами та лякають світ Путіним

Останніми днями схоже, що у Москві з'явилася ще одна божевільна звичка. Після вечірніх лякалок Путіна,…

7 години ago