Україна створює власний штучний інтелект: що відомо та коли чекати

Уже до кінця 2025 року Україна може отримати національну мовну модель штучного інтелекту, подібно до ChatGPT, але з українським культурним контекстом. Як пояснює міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, це частина масштабної стратегії цифрового майбутнього країни.

Михайло Федоров у колонці Vector розповів про розвиток штучного інтелекту в Україні, зокрема створення першої національної великої мовної моделі (LLM), яка зможе працювати українською мовою та буде орієнтована на локальні реалії. 

За його словами, глобальні мовні моделі, такі як ChatGPT або Claude, мають обмежену підтримку української мови. Вони не завжди розуміють контекст, історичні чи політичні нюанси, а також не гарантують збереження даних. До того ж, їх використання може бути дорогим — як для державних структур, так і для бізнесу. Таким чином Федоров вказує, що головна мета цього проєкту — не лише технічна автономність, а й стратегічна незалежність у сфері штучного інтелекту.

“Наша місія в напрямі штучного інтелекту — до 2030 року увійти до трійки країн світу за рівнем інтеграції та впровадження AI-рішень. Для досягнення цієї місії ми створили WINWIN AI Center of Excellence. Його ключове завдання — інтеграція штучного інтелекту в державному секторі та ключових сферах життя в Україні: обороні, медицині, освіті та бізнесі”, — пише Федоров.

Проєкт не фінансується з держбюджету. Його реалізацію підтримують приватні компанії, науковці, інфраструктурні провайдери та представники української AI-спільноти.

Технічно модель штучного інтелекту буде створена на основі open-source архітектур, таких як LLaMA чи Mistral. За словами Федорова, це дозволяє значно скоротити терміни розробки та уникнути зайвих витрат. Модель пройде фазу pre-training та fine-tuning, тобто адаптацію до українських текстів і потреб.

Очікується, що перша версія української мовної моделі штучного інтелекту буде запущена вже в листопаді-грудні 2025 року. До цього часу команда з урядовців, розробників, дослідників та бізнесу працюватиме над її створенням, тестуванням і масштабуванням.

“Якщо ми не будемо розбиратися в АІ, він скоро нас замінить. Тому маємо максимально пришвидшитися у цій сфері”, — зауважив Федоров.

Наразі понад 15 країн вже розробили більш ніж 25 національних мовних моделей штучного інтелекту, зокрема Польща, Італія, Японія та Нідерланди. 

Романчук Микола

Recent Posts

Ціни не зупиняються: що подорожчало в Україні найбільше

За даними статистичного відомства, споживчі ціни в Україні в березні 2025 року зросли на 1,5%.…

5 хв. ago

“Накази межують із злочином”. Колишній начштабу “Азову” закликав Сирського піти у відставку

Колишній начальник штабу 12-ї бригади спеціального призначення "Азов" Богдан "Тавр" Кротевич закликав головнокомандувача ЗСУ Олександра…

14 хв. ago

Повторна ВЛК для обмежено придатних: у Міноборони поставили дедлайн

Усі, хто до 4 травня 2024 року мав статус «обмежено придатний», повинні знову пройти ВЛК. Міноборони вимагає дотримання терміну.…

22 хв. ago

Українці можуть змінити вид пенсії: що треба знати і коли це має сенс

Закон України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" передбачає: якщо людина має право на кілька видів пенсії…

29 хв. ago

Навіть з переказу в 1 гривню доведеться платити податок: нововведення з 1 травня

Українці повинні сплачувати податки навіть з переказу в 1 гривню, якщо це дохід від сторонньої…

38 хв. ago

Приречені купюри — які долари та євро відмовляються приймати обмінники

Власники іноземної валюти знають, що з обміном доларів і євро можуть виникнути проблеми. Певні банкноти…

47 хв. ago