Китайський чат-бот DeepSeek поширює офіційну пропаганду, стверджує NYT

Новий китайський чат-бот DeepSeek, який викликав резонанс у світі штучного інтелекту, виявився джерелом поширення офіційних урядових наративів, пов’язують його з комуністичною ідеологією Пекіна. Як повідомляє The New York Times, відповіді DeepSeek у 80% випадків відображають офіційний погляд китайського уряду.

За даними дослідників компанії NewsGuard, що спеціалізується на аналізі дезінформації в Інтернеті, бот не лише повторює готові пропагандистські меседжі, а й активно їх популяризує. Зокрема, DeepSeek транслював спотворену цитату колишнього президента США Джиммі Картера, яку китайські чиновники раніше використовували для обґрунтування позиції, що Тайвань належить до складу Китайської Народної Республіки. Також бот стверджував, що політика Китаю щодо уйгурів, яку ООН кваліфікувала як злочин проти людяності, отримала широке міжнародне визнання.

У тестових запитах, пов’язаних із пандемією Covid-19 та війною Росії в Україні, DeepSeek демонстрував схильність до поширення викривленої інформації. Дослідники NewsGuard створили вибірку неправдивих наративів про Китай, Росію та Іран, і виявили, що третина відповідей чат-бота містила неточні дані, заздалегідь використовувані китайською владою.

За словами експертів, на відміну від західних чат-ботів, таких як ChatGPT, що іноді помиляються через алгоритмічні недоліки, DeepSeek цілеспрямовано підтримує офіційну державну лінію. Бот відмовляється давати детальні відповіді на запитання, що стосуються делікатних тем для Пекіна, зокрема, про лідера Сі Цзіньпіна та придушення студентських протестів на площі Тяньаньмень у 1989 році.

Так, при запиті про те, хто був відповідальним за трагедію в Бучі на початку російського вторгнення в Україну, бот ухилився від прямої відповіді, посилаючись на офіційну позицію китайського уряду, який “завжди дотримувався принципів об’єктивності та справедливості”. Подібні відповіді викликали запитання щодо ступеня впливу державних структур на функціонування технологій штучного інтелекту.

Експерти, що тестують DeepSeek, відзначають, що вбудовані «огорожі» чітко реагують на формулювання запитів, що свідчить про систематичну цензуру і контроль інформації. Представники компанії NewsGuard поки не надали коментарів щодо впливу уряду на розробку та функціонування даного чат-бота.

Ткаченко Валентина

Recent Posts

Зірки Голлівуду, острів і 200 гостей: яким буде весілля Джеффа Безоса за 30 млн доларів

Джефф Безос – американський підприємець та засновник Amazon одружується з журналісткою Лорен Санчес вже цього року. Пара…

37 секунд ago

Близький друг президента обматюкав Арестовича: яка причина

Український комік та актор студії "Квартал 95" Євген Кошовий різко обматюкав колишнього радника Офісу президента…

3 хв. ago

Клієнти ПриватБанку втрачають гроші при обміні валюти: з якими “сюрпризами” стикаються

Українці стикаються з непередбаченими перешкодами під час обміну валюти у державному ПриватБанку. Про це свідчить…

11 хв. ago

Новий бос силовиків: неповнолітній син Кадирова вже керує Радбезом

Адам Кадиров, 17-річний син глави Чеченської Республіки Рамзана Кадирова, обійняв посаду секретаря Ради безпеки регіону,…

22 хв. ago

Трамп “наїхав” на Зеленського: назвав війну безладом і шокував словами про Крим

Очільник США Дональд Трамп піддав критиці президента України Володимира Зеленського за заяву про те, що Україна ніколи…

31 хв. ago

Спека до +40, а потім різке похолодання: погода в Україні цього тижня буде нестерпною

Очікується, що 24 квітня, як вказує свіжий прогноз погоди на завтра та до кінця тижня,…

39 хв. ago