Підвищення тарифу на транспортування газу в Україні не вплине на розмір платіжок за газ для побутових споживачів. Сам собою перегляд тарифу не розрахований напряму на комунальну послугу для населення. Крім того, тариф на газ залишається під мораторієм на підвищення, який встановленого законодавчо до кінця військового стану.
В результаті, з 1 січня 2025 року газ населенню продовжать подавати за поточними річними розцінками. Зокрема, клієнти “Нафтогазу” – а це 98% побутових споживачів у країні – отримуватимуть блакитне паливо по 7,96 грн за кубометр (ціна за газ як товар), а також платитимуть фіксовану суму за доставку газу (її перераховують раз на рік залежно від споживання) та оплачуватимуть утримання газової мережі свого будинку.
Рішення підняти тариф на транспортування газу 30 грудня прийняла профільна нацкомісія – НКРЕКП. У документі наголошується, що з 1 січня 2025 року тариф на транспортування “для внутрішніх споживачів” зросте у 2-4 рази через припинення транзиту російського газу.
Однак слід розуміти, що йдеться про тариф на розподіл газу “Оператора газотранспортної системи України” (ОГТСУ). Населення ж сплачує за доставку газу не ОГТСУ, а операторам газорозподільних мереж (ОГРМ) у своїх регіонах.
Крім того, побутові споживачі знаходяться під дією режиму ПСО (покладання спеціальних обов’язків), що дозволяє утримувати тарифи на газ для населення на фіксованому рівні. Тобто навіть у разі зняття законодавчого мораторію на підвищення тарифу (що малоймовірно), для зміни ціни на газ для населення знадобиться рішення Кабінету міністрів щодо скасування режиму ПСО.
Українці платять за доставку газу у свої будинки та квартири фіксовану суму, яку перераховують раз на рік. Наступний перерахунок відбудеться саме з 1 січня 2025 року. Починаючи з цього моменту, частина українців буде змушена платити за доставку більше, водночас суми в рахунках можуть знизитися у тих, хто минулого “газового року” почав економити.
Газовий рік – це період з 1 жовтня минулого року до 30 вересня поточного року. Наразі українці платять за доставку з огляду на обсяг споживання газу з 1 жовтня 2022-го до вересня 2023-го. А у 2025-му побутові споживачі платитимуть за той обсяг газу, який використали з 1 жовтня 2023-го по 30 вересня 2024-го.
Сума в платіжках за доставку газу формується з двох складових: тариф на доставку газу та обсяг споживання (ці показники потрібно помножити). Сам тариф на доставку не змінювався (і згідно із законом не повинен змінитись, оскільки діє мораторій на підвищення вартості як самого газу, так і його доставки). А ось обсяг споживання – величина змінна.
Свій тариф можна дізнатися на сайті своєї газорозподільної компанії або побачити у платіжці. По суті, плата за розподіл газу – це гроші на утримання та ремонт газових трубопроводів, тому тарифи різняться у різних регіонах. Кінцева вартість залежить від протяжності самих мереж, кількості споживачів тощо.
Окрім платежу за доставку блакитного палива, існує платіжка за обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж. Вартість цієї послуги облгази мають розрахувати до 5 січня. Очікується, що розмір платежу становитиме в середньому близько 25-65 грн на місяць, залежно від будинку.
Через війну, яку розпочала Росія, багато наших громадян були змушені покинути свої домівки та виїхати…
Українців закликали бути обережними при обміні доларів і сказали, на що потрібно звернути увагу. Про це пише "Хвиля". При…
З початку повномасштабної війни кількість українців з інвалідністю лише зростає. Однак навіть таким людям вручають повістки й…
У середу, 8 січня, понад 20 людей зазнали поранень, коли слон раптово став агресивним під…
У США стався курйозний інцидент за участю скандального пасажира, який ледь не влаштував авіакатастрофу. Чоловік відкрив аварійний…
Ірина Хитрик - мати п'ятирічної доньки. До повномасштабного вторгнення вони жили в Києві. Як допомогли їм…