Батьки і школярі тріумфують: домашнє завдання заборонять

У більшості європейських шкіл учням не задають домашніх завдань — ані на вихідні, ані в будні, оскільки вважають, що після занять діти мають відпочивати, а не продовжувати навчання вдома. В Україні ж таку практику поки що підтримують здебільшого приватні навчальні заклади, що орієнтуються на європейські методики. У державних школах ситуація протилежна: учні після занять змушені витрачати чимало часу на виконання домашніх завдань, часто до пізнього вечора.

Причини, через які в Україні не впроваджують таку систему, залишаються не зовсім зрозумілими. Якщо ми прагнемо мати освічених і не перенавантажених дітей, варто було б переглянути підходи до навчання, запозичуючи елементи іноземного досвіду, адже навіть такі, здавалося б, невеликі зміни можуть суттєво вплинути на розвиток дітей.

В Україні ситуацію пояснюють так: згідно з рекомендаціями Міністерства освіти і науки, домашні завдання не повинні фіксуватися в класних журналах та задаватися на вихідні, святкові дні й канікули. Це передбачено у методичних рекомендаціях та додатку до наказу про заповнення класних журналів, про що розповів юрист Роман Бондаренко в інтерв’ю «Новій українській школі». Також, за Санітарним регламентом, учням перших двох класів початкової школи домашні завдання не рекомендовані.

Щодо періоду хвороби, нормативи виконання домашніх завдань відсутні. Якщо ж учень може виконувати завдання за станом здоров’я та складність матеріалу дозволяє, він може самостійно працювати вдома.

Нагадаємо, українські школярі витрачають на домашні завдання найбільше часу серед однолітків з інших країн: 23% учнів витрачають на математику більше години, 13% — понад дві години, а 32% виконують завдання до 30 хвилин, ще 33% — до години.

Національний звіт PISA-2022 показує, що учні, які займаються вдома до 30 хвилин або понад дві години, демонструють гірші знання. Проте дослідники зазначають, що на час виконання завдань впливають і обсяг, і організаційні навички. Більше часу, як правило, витрачають ті, хто має слабкіші знання.

Романчук Микола

Recent Posts

НБУ зобов’язав банки повідомляти про ухилення клієнтів від сплати податків

Національний банк надав банкам і небанківським фінансовим установам рекомендації щодо виявлення механізмів так званого «дроблення…

1 годину ago

Пташиний грип поширюється в ЄС швидше, ніж у 2023 році

Цього сезону пташиний грип поширюється в Європейському союзі швидше, ніж у 2023 році. Це викликає побоювання, що…

2 години ago

“Буде набагато складніше”: у Business Insider оцінили успіхи РФ у Курській області

Російські війська відвойовують територію в Курській області, але спроби витіснити українські сили, найімовірніше, тільки ускладняться, пише Business…

2 години ago

На Заході натякнули, що з серпня фронт посипався: що тепер чекає на Україну

Російські окупаційні війська вже котрий місяць поспіль не зменшують швидкість свого наступу в Україні, прориваючи…

2 години ago

З’їли 10 мільйонів риб: зафіксовано найбільший в історії випадок хижацтва

Щороку неймовірна кількість мойв вирушає до берегів Норвегії, аби продовжити свій рід. Але цього разу…

2 години ago

У водіїв нова біда: якщо отримали права до 2013 року – треба міняти

Українцям, які отримали водійські посвідчення до 2013 року, варто розглянути можливість їх оновлення, щоб мати…

2 години ago