Через постійні відключення світла через обстріли ЗС РФ енергетичної інфраструктури українці часто стикаються з проблемою, коли зупиняються ліфти в багатоповерхових будівлях і люди застряють усередині. Видання UA-Energy з’ясувало, як можна вирішити цю проблему.
Олексій Тихонов, Асоціації ОСББ та ЖБК Києва, каже, що не завжди потужностей генераторів достатньо для живлення ліфтів у багатоквартирних будинках. Також важливо враховувати і такі фактори, як наявність у ліфтів частотного перетворювача і плавного пуску. Якщо цих умов дотримано, то ліфт можливо запустити від генератора. Мотор ліфта має номінальну потужність 5 кВт, а пускові струми — 15-20 кВт. Відповідно до цих показників потрібно вибирати генератор.
Олексій Тихонов рекомендує жителям багатоповерхових будинків встановлювати системи “інвертори з акумуляторами” як джерела резервного живлення. А генератор знадобиться, щоб заряджати акумулятори. Коштують такі системи дорого і, крім того, не всі ліфти з нею сумісні.
Як розповів Сергій Тищенко, голова правління ОСББ “Яскравий 1”, тут багато що залежить від марки ліфта. Наприклад, щоб забезпечити рух одного ліфта бренду Sigma у 2023 році довелося витратити близько 70-80 тисяч грн (близько 420 тисяч на 6 ліфтів), на деякі моделі OTIS — близько 40 тисяч грн.
Денис Скоренко, голова правління ОСББ київської 16-поверхівки на 120 квартир, каже, що сонячна енергія підтримує роботу ліфтів. Коли світло відключають, вони живляться від акумуляторів, що накопичили “зелену” енергію. У його будинку встановлено систему, що складається із сонячних батарей, гібридних інверторів і акумуляторів. У 2021 році за неї заплатили 2,1 млн грн. Придбати подібну гібридну систему для свого будинку сьогодні дають змогу різні програми фінансування, як-от “70/30” або “ГрінДІМ”.
У кількох будинках у Києві встановлено систему превентивного відключення, завдяки якій мешканці не застряють у ліфтах, коли вимикається світло. Спеціальна комп’ютерна програма подає ліфтам команду доїхати до поверху і відчинити двері, попередньо отримавши сигнал від сенсора про відключення живлення. Сигнал передається через інтернет за допомогою датчика. Щойно датчик помічає, що живлення зникло, сигнал надходить на сервер, сервер відправляє його на виконавчі реле ліфта, реле подають сигнал на ліфти, щоб вони доїхали до потрібного поверху, відчинили двері та зупинилися.
У цій системі важливо вчасно отримати попередній сигнал про відключення електроенергії. Для цього необхідно в будівлі, де світло вимикають на кілька хвилин раніше, встановити сенсор, роль якого може виконувати старий смартфон або GPS-трекер. Оскільки система працює за допомогою інтернету, у ліфтах має бути стабільний сигнал Wi-Fi.
Встановлення системи превентивного вимкнення ліфтів обійдеться в 5 тисяч грн. У цю вартість входить підключення будинку до програмного забезпечення, ціна одного реле. Можливі й додаткові витрати на кабель, який необхідно провести між станціями управління, щоб підключити потрібну кількість ліфтів до системи. Якщо цей спосіб здасться незручним, тоді потрібно буде придбати ще одне реле за 1500 грн.
Система сумісна не тільки з сучасними ліфтами, а й зі старими. Однак це потребуватиме встановлення ще однієї системи, що відстежує положення кабіни.
Українці, які опинилися в Польщі через повномасштабну війну, зможуть отримати тимчасовий документ, т.з. "сірий паспорт". Це…
В основному, ми викликаємо поліцію у випадках, коли порушуються наші права, і ми вимагаємо захисту.…
На Харківщині планують посилити мобілізацію військовозобов'язаних, яка є обов'язковою під час дії воєнного стану в Україні.…
На тлі запуску Росією нової балістичної ракети, яку Путін назвав "Орєшніком", протягом останньої доби в…
Китайські вчені завершили перший етап будівництва найпотужнішої у світі центрифуги в Ханчжоу – амбітного проєкту, спрямованого…
Громадянин Британії здійснив підпал лондонської комерційної нерухомості, яке пов'язане з Україною. За це він отримав…