Генератори, батареї, ПЗ: як українцям не застрявати в ліфтах через відключення світла

Через постійні відключення світла через обстріли ЗС РФ енергетичної інфраструктури українці часто стикаються з проблемою, коли зупиняються ліфти в багатоповерхових будівлях і люди застряють усередині. Видання UA-Energy з’ясувало, як можна вирішити цю проблему.

Генератор або акумулятор з інвертором: що краще для ліфта

Олексій Тихонов, Асоціації ОСББ та ЖБК Києва, каже, що не завжди потужностей генераторів достатньо для живлення ліфтів у багатоквартирних будинках. Також важливо враховувати і такі фактори, як наявність у ліфтів частотного перетворювача і плавного пуску. Якщо цих умов дотримано, то ліфт можливо запустити від генератора. Мотор ліфта має номінальну потужність 5 кВт, а пускові струми — 15-20 кВт. Відповідно до цих показників потрібно вибирати генератор.

Олексій Тихонов рекомендує жителям багатоповерхових будинків встановлювати системи “інвертори з акумуляторами” як джерела резервного живлення. А генератор знадобиться, щоб заряджати акумулятори. Коштують такі системи дорого і, крім того, не всі ліфти з нею сумісні.

Як розповів Сергій Тищенко, голова правління ОСББ “Яскравий 1”, тут багато що залежить від марки ліфта. Наприклад, щоб забезпечити рух одного ліфта бренду Sigma у 2023 році довелося витратити близько 70-80 тисяч грн (близько 420 тисяч на 6 ліфтів), на деякі моделі OTIS — близько 40 тисяч грн.

Денис Скоренко, голова правління ОСББ київської 16-поверхівки на 120 квартир, каже, що сонячна енергія підтримує роботу ліфтів. Коли світло відключають, вони живляться від акумуляторів, що накопичили “зелену” енергію. У його будинку встановлено систему, що складається із сонячних батарей, гібридних інверторів і акумуляторів. У 2021 році за неї заплатили 2,1 млн грн. Придбати подібну гібридну систему для свого будинку сьогодні дають змогу різні програми фінансування, як-от “70/30” або “ГрінДІМ”.

Генератора може бути недостатньо для роботи ліфта Фото: Вечірній Київ

Система превентивного вимкнення ліфтів

У кількох будинках у Києві встановлено систему превентивного відключення, завдяки якій мешканці не застряють у ліфтах, коли вимикається світло. Спеціальна комп’ютерна програма подає ліфтам команду доїхати до поверху і відчинити двері, попередньо отримавши сигнал від сенсора про відключення живлення. Сигнал передається через інтернет за допомогою датчика. Щойно датчик помічає, що живлення зникло, сигнал надходить на сервер, сервер відправляє його на виконавчі реле ліфта, реле подають сигнал на ліфти, щоб вони доїхали до потрібного поверху, відчинили двері та зупинилися.

У цій системі важливо вчасно отримати попередній сигнал про відключення електроенергії. Для цього необхідно в будівлі, де світло вимикають на кілька хвилин раніше, встановити сенсор, роль якого може виконувати старий смартфон або GPS-трекер. Оскільки система працює за допомогою інтернету, у ліфтах має бути стабільний сигнал Wi-Fi.

Встановлення системи превентивного вимкнення ліфтів обійдеться в 5 тисяч грн. У цю вартість входить підключення будинку до програмного забезпечення, ціна одного реле. Можливі й додаткові витрати на кабель, який необхідно провести між станціями управління, щоб підключити потрібну кількість ліфтів до системи. Якщо цей спосіб здасться незручним, тоді потрібно буде придбати ще одне реле за 1500 грн.

Система сумісна не тільки з сучасними ліфтами, а й зі старими. Однак це потребуватиме встановлення ще однієї системи, що відстежує положення кабіни.

Ольга Степанова

Recent Posts

Польща видає “сірі паспорти” для українців

В Україні для громадян, які змушені були покинути свої домівки через війну та отримали статус…

3 хв. ago

Війна РФ проти України перестала бути локальною: погляд

Цивілізований світ має зрозуміти одну річ: якщо зараз не повернути силу міжнародного права, то весь…

13 хв. ago

Куди поїхати на Різдво: найкращі ярмарки Європи 2024

У Європі стартують різдвяні ярмарки — казкові локації, які щороку приваблюють мільйони туристів. Глінтвейн, ароматний…

4 години ago

На монетах можна розбагатіти: які копійки оцінюються майже у 40 000 грн

Деякі українські монети можна продати за десятки тисяч гривень через їхні колекційні особливості. Наприклад, майже…

4 години ago

Від фалоса до “гівенця” за 200 тисяч доларів: 5 найгірших пам’ятників світу

Коли комусь подобаються мистецькі вироби, а комусь ні – це цілком нормально. Однак якщо більшість…

4 години ago

Мільйонерка з МСЕК розплакалась під час апеляції: що вирішив суд

Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду залишила під вартою скандальну керівницю Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяну Крупу.…

5 години ago