Штраф чи облік: що чекає на 17-річних українців у 2025 році

Громадяни України чоловічої статі, яким виповнюється 17 років, зобов’язані до 31 липня 2025 року стати на військовий облік. Це можна зробити через електронний кабінет призовника або особисто звернувшись до територіального центру комплектування (ТЦК). У разі невиконання цього обов’язку молоді люди можуть отримати штраф.

Як 17-річним стати на військовий облік

На початку січня президент Володимир Зеленський підписав закон, який визначає, що громадяни України чоловічої статі мають стати на військовий облік у період з 1 січня до 31 липня року, коли їм виповнюється 17 років. Це стандартна процедура, однак законодавчо було збільшено термін її виконання – раніше військовий облік потрібно було пройти до березня.

Юнакам пропонують два способи реєстрації:

  1. через електронний кабінет призовника, використовуючи електронну ідентифікацію (опція для тих, хто перебуває за кордоном);
  2. особистий візит до ТЦК, під час якого потрібно заповнити документи (зокрема, медичні характеристики, щоб оцінити стан здоров’я) і надати копії документів, що посвідчують особу, а також фотокартки.

Якщо юнак не зміг пройти ідентифікацію у «Резерв+» і не отримав військово-обліковий документ, то йому прийдеться особисто відвідати ТЦК, щоб не отримати штраф.

«Хоча передбачені поважні причини для запізнення – хвороба, стихійні лиха чи перебування на тимчасово окупованих територіях, – список таких підстав досить обмежений. До того ж, механізм їх підтвердження поки залишається неврегульованим», – пояснює військовий адвокат Євген Филипець.

Яке покарання загрожує 17-річним, які не стали на військовий облік

Якщо юнак не стане на військовий облік у визначений термін, йому доведеться не лише особисто відвідати ТЦК, а й сплатити штраф у розмірі 17 тисяч гривень.

«Якщо буде встановлено факт адміністративного правопорушення і не знайдеться обставин, які виключають відповідальність, така особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності», – зазначає член парламентського комітету з питань нацбезпеки, оборони і розвідки Федір Веніславський.

Щодо юнаків, які перебувають за кордоном, адвокати наголошують, що процедура постановки на облік справді стала зручнішою. Водночас контроль за її виконанням викликає питання.

«Більше не потрібно повертатися в Україну, стояти в чергах чи проходити складні бюрократичні процедури. Це рішення зручне, але виникає логічне запитання: як держава зможе проконтролювати його виконання тими, хто не планує повертатися?», – поцікавився Євген Филипець.

Ткаченко Валентина

Recent Posts

Завтра зима вдарить по Україні з новою силою: синоптикиня попереджає про хуртовини

У четвер, 10 квітня, погода в Україні знову погіршиться. Про це каже синоптикиня Наталка Діденко. Атмоферні фронти з холодним…

5 хв. ago

Шукатимуть через GPS і реєстри: Сирський попередив про нову хвилю мобілізації — знайдуть всіх

В Україні офіційно стартує цифрова мобілізація. За словами головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського, саме оцифрування усіх…

7 хв. ago

Для чого потрібні смужки на рушниках: на Reddit обговорюють справді важливе питання

Люди щодня користуються кухонними та банними рушниками, однак не всі знають, чому на них є щільно…

14 хв. ago

Анджеліна Джолі вразила “перевтіленням”: чому її діти б’ють тривогу і що пішло не так

49-річна голлівудська зірка Анджеліна Джолі опинилася в центрі уваги через тривожні зміни у зовнішності, які викликали хвилю…

23 хв. ago

Правила спадкування під час війни змінилися: як не втратити майно й уникнути суду

Міністерство юстиції України надало роз’яснення щодо ключових аспектів спадкування, наголосивши: незнання законодавства може призвести до втрати права…

31 хв. ago

Краще їх не купляти: список дров, які не горять, а тліють та забруднюють димохід

Взимку в приватних будинках популярними є печі чи каміни. Для того, щоб вони обігрівали оселю…

38 хв. ago