Штраф за неявку до ТЦК з 1 січня: чим загрожує ігнорування повістки

В Україні на тлі війни продовжують мобілізувати військовозобов’язаних громадян в армію для захисту держави від агресора. У 2024 році навіть було ухвалено законопроєкт 10449, який врегулював порядок призову. За порушення, залежно від проступку, загрожує адміністративна та/або кримінальна відповідальність.

Які бувають штрафи під час воєнного стану України

Згідно з постановою Кабміну №1487 військовозобов’язаним потрібно бути на військовому обліку, приїжджати в місцевий центр комплектування за викликом, проходити медогляд, навчання і вирушати на службу.

Що буде, якщо не прийти до ТЦК? У цьому випадку можуть притягнути до відповідальності за адмінстаттями 210 і 210-1. Псування або втрата військово-облікових документів не допоможе – за це теж передбачено покарання.

Дві згадані адміністративні статті передбачають відповідальність за відмову приїхати до ТЦК, на ВЛК або навчання для подальшого захисту Вітчизни. Якщо ви не стали на облік, не повідомили державу про зміну місця проживання або своїх даних – за все це також передбачено штраф за неявку по повістці. Він варіюється в межах 17-25,5 тис. гривень. Для юридичних осіб відповідальність серйозніша – 34-59 тис. гривень. Перевірити наявність штрафу можна в “Дії” та Opendatabot.

Важливо пам’ятати, що вас не можуть притягнути за не оновлення даних, якщо ця інформація є в державних реєстрах.

Кримінальна відповідальність за неявку до ТЦК

Варто враховувати, штраф за неявку до військкомату за новим законом може швидко перетвориться на тюремний термін, якщо пройти лікарську комісію, але проігнорувати “бойову” повістку. Тоді адмінвідповідальність перетвориться на кримінальну і військовозобов’язаному може загрожувати п’ять років в’язниці. Якщо є пом’якшувальні обставини, то суддя замість цього може дати умовне з випробувальним терміном.

Юрист Сергій Савинський розповідав, що в разі несплати, кошти можуть вилучити з ваших рахунків і навіть примусово продати майно для погашення боргу, якщо він перевищує 160 тис. гривень.

Законопроєкт про мобілізацію – що буде, якщо не забрати повістку з пошти

У 2024 році повістки почали розсилати рекомендованим листом поштою. Як розповідав адвокат Марія Михайленко (Демешко), за її ігнорування може загрожувати 17-25 тис. гривень штрафу, як якби ви забрали її, але в ТЦК не прийшли.

Юристка Ангеліна Чипець з юридичної компанії Justice пояснювала, що повістку вважають доставленою в момент поміщення в поштову скриньку. При цьому кримінальна відповідальність загрожує, навіть якщо громадянин не підписував документ, але для цього потрібно довести, що військовозобов’язаний свідомо ухилявся від обов’язку перед країною.

Романчук Микола

Recent Posts

Мазут із російських танкерів вже на пляжах окупованого Севастополя: оголошено режим НС

У Севастополі після аварії російських танкерів на пляжах почали з'являтися плями мазуту. Пальне виявили на…

24 хв. ago

До кінця опалювального сезону без допомоги: частина українців залишиться без обіцяних виплат

В останні місяці 2024 року українці подавали заявки на отримання 21 000 гривень для купівлі…

33 хв. ago

Немає страховки – штраф “автоматом”: у Нацполіції зробили важливу заяву для водіїв

З початку 2025 року в Україні активізувалися обговорення, що дорожні камери нібито почали автоматично фіксувати…

41 хв. ago

Мобілізація їх не торкнеться: кого не забиратимуть на військову службу у 2025 році

Загальна мобілізація продовжиться у 2025 році, проте ціла низка військовозобов'язаних громадян матиме право на відстрочку.…

48 хв. ago

Перевершують конкурентів: названо 10 найкращих недорогих електромобілів з пробігом

Електромобілі поступово стають популярнішими за традиційні автомобілі з ДВЗ. Проте нові повністю електричні моделі все ще…

57 хв. ago

Ворог планує велике оточення для української армії — експерт

Російська окупаційна армія планує здійснити велике оточення наших військових підрозділів на території від Покровська до…

1 годину ago