“Буде як в Ізраїлі?”: що відомо про мобілізацію жінок в Україні

В Україні не вщухають розмови про мобілізацію жінок , хоча президент запевнив, що цього не буде. Та все ж ці закиди у суспільство робляться не просто так, пише TSN

Які зміни можливі

В Україні ще від жовтня розширили перелік військовозобов’язаних , тож туди потрапили і жінки, але, лише ті, які мають медичні професії. Принаймні, поки що. Адже у Раді досі готують великий законопроєкт щодо зміни правил мобілізації
, військового обліку та проходження військової служби.

Вже відомо про те, що депутати запропонують зменшити коло громадян, які мають право на відстрочку через догляд за особою з інвалідністю І та ІІ групи або тими, хто потребує постійного догляду. Також буде запропоновано розширити перелік осіб, які мають стати на військовий облік: ті, хто проходили службу в інших країнах, засуджені тощо.

У законопроєкті будуть і уточнення щодо порядку прибуття військовозобов’язаних та резервістів до ТЦК під час мобілізації, ну й готується власне пропозиція про мобілізацію жінок для роботи у тилу.

Чи буде ухвалений законопроєкт, над яким лише триває робота, і чи принесе він зміни на краще, покаже час.

Досвід Ізраїлю

Водночас в Ізраїлі якщо війна, то для всіх. Наприклад, вже у перші години до війська приєдналися родичі 19 міністрів, зокрема Нетаньягу
.З’ясували це місцеві журналісти, й згодом розповіли, що до війська були призвані син прем’єра Беньяміна Нетаньягу, син президента Іцхака Герцога, сини генерал-лейтенанта Армії оборони Ізраїлю Бенні Ганца, двоє дітей міністра оборони Йоава Галланта, а також четверо дітей міністра поселень Оріт Струк.

Зараз дійти таких масштабів в Україні навряд чи вдасться, суспільству насамперед потрібно усвідомити необхідність проходження служби в армії загалом. Але на майбутнє, якщо такі навички матимуть усі, це може убезпечити українців від повторних масштабних нападів і зменшити кількість жертв. Звісно, краще щоб взагалі це не знадобилося. Але Росію пальцем з мапи не зітреш. На жаль.

Система служби в Ізраїлі

Там побутує принцип, що народ будує свою армію і навпаки, а призову підлягають усі громадяни, які досягли 18-річного віку, незалежно від статі.

Однак, раніше Володимир Зеленськипопереджав, що це лише один із прикладів, який буде розглядатися та обговорюватися з громадськістю. Тому нам варто розібратися в ізраїльській моделі безпеки, щоб зрозуміти для себе, наскільки ми прагнемо її наслідувати.

Строкова служба у чоловіків триває 36 місяців, а у жінок — 24. У країні переконані, що саме такий термін дозволяє добре опанувати військову спеціальність. Досить часто жінки отримують відстрочку у зв’язку з вагітністю. Та все ж таки ті, хто потрапляє до армії, зазвичай служать в артилерії та прикордонних військах. Після проходження військової служби більшість солдатів повинні перебувати в резерві. До речі, в резерві перебуває іноді до пів мільйона громадян і у цей час вони можуть вільно навчатися та опановувати нові професії. Відповідно, середній вік ізраїльського студента-першокурсника — близько 23 років.

Ситуація в Україні

Та й навіть без ізраїльської моделі в Україні нині служить 43 тисячі жінок. А це на 12 тисяч більше ніж два роки тому. Такі цифри озвучили в Міноборони в жовтні цього року і зазначили, вони вже інтегрують в армію стандарти НАТО — зокрема, у сфері гендерної рівності. Зокрема, повідомляє відомство, зробили таке: скасували обмеження щодо посад для жінок.

Тепер жінка в армії може бути і водієм, гранатометником, і заступником командира розвідгрупи, і командиром БМП, а ще ремонтником, кулеметником, снайпером тощо. Скасували й обмеження за віком, бо раніше контракт могли укласти жінки 18-40 років, тепер контрактницями можна стати і до 60 років.

Також надана можливість здобувати військову освіту всіх рівнів. Жінкам можна опановувати ті самі спеціальності, що і чоловікам, а потім служити за широким переліком посад. І це некінцевий список. Крім того, тепер в Міністерстві Оборони України є 81 позаштатний радник із гендерних питань та 74 таких радники — на громадських засадах.

Ольга Степанова

Recent Posts

Пабло Ларраін і його тріада про сильних жінок: від Джекі Кеннеді до Марії Каллас

28 листопада 2024 року в український прокат виходить біографічна драма "Марія" (Maria) з Анджеліною Джолі в головній…

2 хв. ago

Кременчук може опинитися під водою за 45 хвилин: екстрені заходи у разі руйнування ГЕС

Жителі Полтавської області, особливо Кременчука та околиць, отримали тривожне попередження: у разі руйнування Кременчуцької гідроелектростанції частина регіону…

10 хв. ago

Однокімнатна квартира у Львові чи трикімнатна в Харкові: ціни на оренду здивують

Аналітики  ЛУН та Work.ua дослідили, скільки середньостатистичний українець витрачає на оренду житла в різних містах.…

17 хв. ago

Якщо ви все-таки влипли: штрафи від ТЦК здиратимуть по-новому, але обіцяють знижку

Міністерство оборони України продовжує модернізувати додаток "Резерв+", додаючи до нього нові можливості, що полегшують взаємодію…

26 хв. ago

Меркель назвала головну проблему Трампа: при чому тут Маск

Колишній канцлер Німеччини Ангела Меркель вважає небезпечною майбутню роль мільярдера Ілона Маска в адміністрації новообраного…

35 хв. ago

Путін може застосувати ядерну зброю лише за однієї умови – Клімкін

Використання Російською Федерацією ядерної зброї є малоймовірним, але можливим. Таку думку висловив у коментарі на YouTube-каналі LIGAnet…

43 хв. ago