“Буде як в Ізраїлі?”: що відомо про мобілізацію жінок в Україні

В Україні не вщухають розмови про мобілізацію жінок , хоча президент запевнив, що цього не буде. Та все ж ці закиди у суспільство робляться не просто так, пише TSN

Які зміни можливі

В Україні ще від жовтня розширили перелік військовозобов’язаних , тож туди потрапили і жінки, але, лише ті, які мають медичні професії. Принаймні, поки що. Адже у Раді досі готують великий законопроєкт щодо зміни правил мобілізації
, військового обліку та проходження військової служби.

Вже відомо про те, що депутати запропонують зменшити коло громадян, які мають право на відстрочку через догляд за особою з інвалідністю І та ІІ групи або тими, хто потребує постійного догляду. Також буде запропоновано розширити перелік осіб, які мають стати на військовий облік: ті, хто проходили службу в інших країнах, засуджені тощо.

У законопроєкті будуть і уточнення щодо порядку прибуття військовозобов’язаних та резервістів до ТЦК під час мобілізації, ну й готується власне пропозиція про мобілізацію жінок для роботи у тилу.

Чи буде ухвалений законопроєкт, над яким лише триває робота, і чи принесе він зміни на краще, покаже час.

Досвід Ізраїлю

Водночас в Ізраїлі якщо війна, то для всіх. Наприклад, вже у перші години до війська приєдналися родичі 19 міністрів, зокрема Нетаньягу
.З’ясували це місцеві журналісти, й згодом розповіли, що до війська були призвані син прем’єра Беньяміна Нетаньягу, син президента Іцхака Герцога, сини генерал-лейтенанта Армії оборони Ізраїлю Бенні Ганца, двоє дітей міністра оборони Йоава Галланта, а також четверо дітей міністра поселень Оріт Струк.

Зараз дійти таких масштабів в Україні навряд чи вдасться, суспільству насамперед потрібно усвідомити необхідність проходження служби в армії загалом. Але на майбутнє, якщо такі навички матимуть усі, це може убезпечити українців від повторних масштабних нападів і зменшити кількість жертв. Звісно, краще щоб взагалі це не знадобилося. Але Росію пальцем з мапи не зітреш. На жаль.

Система служби в Ізраїлі

Там побутує принцип, що народ будує свою армію і навпаки, а призову підлягають усі громадяни, які досягли 18-річного віку, незалежно від статі.

Однак, раніше Володимир Зеленськипопереджав, що це лише один із прикладів, який буде розглядатися та обговорюватися з громадськістю. Тому нам варто розібратися в ізраїльській моделі безпеки, щоб зрозуміти для себе, наскільки ми прагнемо її наслідувати.

Строкова служба у чоловіків триває 36 місяців, а у жінок — 24. У країні переконані, що саме такий термін дозволяє добре опанувати військову спеціальність. Досить часто жінки отримують відстрочку у зв’язку з вагітністю. Та все ж таки ті, хто потрапляє до армії, зазвичай служать в артилерії та прикордонних військах. Після проходження військової служби більшість солдатів повинні перебувати в резерві. До речі, в резерві перебуває іноді до пів мільйона громадян і у цей час вони можуть вільно навчатися та опановувати нові професії. Відповідно, середній вік ізраїльського студента-першокурсника — близько 23 років.

Ситуація в Україні

Та й навіть без ізраїльської моделі в Україні нині служить 43 тисячі жінок. А це на 12 тисяч більше ніж два роки тому. Такі цифри озвучили в Міноборони в жовтні цього року і зазначили, вони вже інтегрують в армію стандарти НАТО — зокрема, у сфері гендерної рівності. Зокрема, повідомляє відомство, зробили таке: скасували обмеження щодо посад для жінок.

Тепер жінка в армії може бути і водієм, гранатометником, і заступником командира розвідгрупи, і командиром БМП, а ще ремонтником, кулеметником, снайпером тощо. Скасували й обмеження за віком, бо раніше контракт могли укласти жінки 18-40 років, тепер контрактницями можна стати і до 60 років.

Також надана можливість здобувати військову освіту всіх рівнів. Жінкам можна опановувати ті самі спеціальності, що і чоловікам, а потім служити за широким переліком посад. І це некінцевий список. Крім того, тепер в Міністерстві Оборони України є 81 позаштатний радник із гендерних питань та 74 таких радники — на громадських засадах.

Ольга Степанова

Recent Posts

Кабмін України хоче змінити 22 географічні назви у Криму

Кабінет міністрів України пропонує змінити 22 географічні назви в Криму, які містять символіку російської імперської…

7 хв. ago

Що може розказати про характер людини час її народження

Дата народження впливає на характер людини, адже саме за цією інформацією астрологи складають гороскопи. Щоб…

19 хв. ago

Хто не встигне – може бути мобілізований: кому потрібно подати документи до ТЦК у лютому

Деяким військовозобов'язаним доведеться оновлювати свою відстрочку від мобілізації у лютому. В іншому випадку їх можуть…

28 хв. ago

Як виглядають наймодніші чоботи на весну 2025 року: стилістка показала ідеї модних образів

Чоботи в жокейському стилі - це елегантне і зручне взуття, яке стає справжнім модним акцентом…

36 хв. ago

Путін піде на це лише в крайньому разі: що чекає на Україну

Вторгнення в Україну стало справою життя для російського правителя Володимира Путіна. Він хоче вичавити максимум…

43 хв. ago

Мобілізація в Україні 2025 — скільки годин мають право утримувати у ТЦК

В Україні військовозобов'язаних чоловіків, які порушили правила військового обліку, поліція має право затримати та доставити до…

52 хв. ago