За інвалідність перестануть платити: Кабмін придумав розділити людей на працездатних та ні

Кабмін реформує соціальні виплати для людей з інвалідністю: впроваджується новий підхід до оцінки працездатності.

Міністерство соціальної політики України анонсувало масштабні зміни у сфері соціального страхування для осіб з інвалідністю. У рамках нової реформи, яку назвали “еПотенціал”, виплати для людей з інвалідністю тепер визначатимуться на основі здатності людини працювати і забезпечувати себе. За словами представників міністерства, ця система спрямована на розмежування поняття “інвалідність” і “працездатність” для більш об’єктивного підходу до соціальної допомоги, інформує портал Стіна.

Замість звичних комісій медико-соціальної експертизи (МСЕК), що раніше встановлювали інвалідність, тепер рішення прийматимуть мультидисциплінарні команди. Вони використовуватимуть цифрові інструменти для оцінки фізичного стану людини і її здатності до роботи. Міністерство пояснює, що такий підхід допоможе забезпечити ефективнішу допомогу і стимулюватиме до соціальної активності тих, хто частково зберіг працездатність.

Як відбуватиметься оцінка

Процес оцінки буде проходити дистанційно та анонімно, включаючи аналіз можливостей після реабілітації. На основі висновків людина отримає один із трьох статусів:

  1. Повне обмеження працездатності – автоматичне право на щомісячні виплати без додаткових умов.
  2. Часткове обмеження працездатності – передбачає допомогу у працевлаштуванні або професійному навчанні. Виплати для цієї категорії здійснюватимуться за умови активного працевлаштування.
  3. Працездатні особи – не отримуватимуть соціальних виплат, оскільки розглядаються як такі, що можуть самостійно забезпечити свої потреби.

Що це означає для осіб з інвалідністю

Міністерство підкреслює, що нова система не позбавляє людей права на допомогу, але націлена на забезпечення підтримки лише тим, хто дійсно потребує фінансової допомоги. Ті ж, хто має часткову здатність працювати, отримуватимуть ресурси на навчання чи працевлаштування, а також фінансову підтримку в період працевлаштування.

Такі нововведення викликали жваві обговорення. Одні громадські організації висловлюють занепокоєння через можливу втрату соціального захисту для людей з інвалідністю, інші ж вважають, що зміни допоможуть створити більш ефективну та адресну підтримку.

Законопроєкт уже винесено на обговорення і, за словами представників міністерства, якщо документ буде прийнятий, система еПотенціал стане реальністю вже з наступного року.

Ковальчук Світлана

Recent Posts

Майже 100 тисяч податків: скільки заплатять ФОП різних груп у 2025 році

У грудні 2024 року в Україні було запроваджено нові умови оподаткування, що стосуються ФОП. Одним із…

28 хв. ago

Суддя Господарського суду міста Києва отримав підозру у державній зраді

Діючому судді Господарського суду міста Києва повідомлено про підозру у державній зраді. Про це повідомляє Офіс Генерального…

30 хв. ago

Ілон Маск назвав “розвагою” вибух ракети космічного корабля SpaceX

Нещодавнє випробування ракети Starship, яка є найбільшою і найпотужнішою ракетою-носієм у світі, закінчилося тим, що верхній ступінь…

40 хв. ago

Мураєв, підозрюваний у держзраді, знову заявив про себе: де з’явився

Скандальний український політик Євген Мураєв, якого підозрюють у державній зраді, повідомив, що живе та працює…

45 хв. ago

Трамп планує оголосити криптовалюту національним пріоритетом, – Bloomberg

Обраний президент Дональд Трамп планує випустити указ, який підносить криптовалюти до рангу пріоритетних напрямів політики і дає…

55 хв. ago

Обшуки в ексведучого телеканалу Медведчука: деталі від СБУ

Ексведучий телеканалу очільника забороненої в Україні партії «Опозиційна платформа – За життя» Віктора Медведчука Макс…

1 годину ago