Хвороби, які звільняють від мобілізації в Україні: повний перелік

ВІЛ, туберкульоз, гепатит, рак… і це ще не все! З такими діагнозами вас можуть мобілізувати до війська. Оновлений закон про мобілізацію посилює правила призову військовозобов’язаних. Однак у певної категорії людей є відстрочка за станом здоров’я.

Хвороби, які звільняють від мобілізації

В Україні подовжили воєнний стан і загальну мобілізацію до 7 лютого 2025 року. Під час дії воєнного стану та загальної мобілізації є громадяни України, яких не можуть призвати до армії через наявність певних хвороб. У чинному законодавстві чітко розписаний увесь їх список. Так, у Законі України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” йдеться, що під час воєнного стану мобілізації підлягають військовозобов’язані віком від 18 до 60 років.

Придатність громадянина до призову визначає військово-лікарська комісія (ВЛК) під час медичного огляду військовозобов’язаного. Згідно з наказом № 262 “Про затвердження змін до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України” ВЛК може класифікувати військовозобов’язаних за такими категоріями:

  • придатні до служби;
  • придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВНЗ, навчальних центрах, установах, медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони;
  • непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку;
  • тимчасово непридатні – вимагають лікування, відпустки, звільнення від виконання службових обов’язків;
  • тимчасово непридатні.

Ба більше, юристка Анастасія Кондрась пояснила, як громадяни можуть самостійно визначити статус придатності.

З якими хворобами не мобілізують

А тепер давайте повернемося до хвороб, які звільняють від мобілізації. Це інфекційні захворювання, новоутворення, хвороби крові та кровотворних органів, хвороби ендокринної системи, розлади харчування і порушення обміну речовин, розлади психіки й поведінки, хвороби нервової системи, хвороби ока та придаткового апарату, хвороби вуха, хвороби системи кровообігу, хвороби органів дихання, хвороби органів травлення, хвороби шкіри та підшкірної клітковини, хвороби кістково-м’язової системи та сполучної тканини, хвороби сечостатевої системи, вади розвитку, деформації та хромосомні порушення, травми, отруєння та деякі інші наслідки дії зовнішніх причин. Але і тут, як-то кажуть, є свої нюанси.

Інфекційні хвороби

Повністю непридатними до військової служби визнаються особи, яким встановлено діагноз: інфекційні та вірусні хвороби та їхні наслідки, які не піддаються або важко піддаються лікуванню; активний туберкульоз легень з виділенням мікобактерій та (або) за наявності розпаду легеневої тканини; активний прогресувальний туберкульоз інших органів позалегеневої локалізації; всі форми хронічних вірусних гепатитів, тяжкі форми хронічних вірусних гепатитів, які важко піддаються лікуванню та значно порушують функції органів і систем; хвороба, зумовлена ВІЛ (прогресувальна), з імунною декомпенсацією. Однак є деякі хвороби, з якими вас можуть визнати придатними до служби в армії.

Цей список вас точно вразить. З туберкульозом, який клінічно вилікуваний – велкам на службу до ТЦК та в частинах забезпечення, а якщо у вас лише “залишкові явища” після вилікованого туберкульозу, то таких чоловіків взагалі визнають придатними. З ВІЛ непридатні лише ті, у кого він прогресує. Інші носії вірусу можуть або служити в тилових частинах і ТЦК, або, якщо йдеться про безсимптомних носіїв – на фронті. Військовозобов’язані з інфекційними хворобами, що передаються статевим шляхом (сифіліс, гонококова інфекція, хвороби, спричинені хламідіями, трихомонадами та мікоплазмами) є тимчасово непридатними та потребують лікування.

Хвороби крові

Якщо у людини є хвороби крові та кровотворних органів, то така особа також вважається непридатною до служби і може бути виключена з військового обліку. До таких захворювань належать:

  • усі види анемій;
  • порушення згортання крові;
  • пурпура (ідіопатична, тромбоцитопенічна);
  • геморагічні стани (підвищена кровоточивість);
  • агранулоцитоз;
  • хвороби селезінки;
  • порушення з залученням імунного механізму (всі види саркоїдозу, імунодефіцити).

Новоутворення

Щодо раку – цілком придатні ті, хто має хворобу на стадії стійкої ремісії. З обліку знімуть лише неоперабельних та з метастазами по тілу. Тих, хто прооперував первинну пухлину або вона у них “повільно прогресувальна”, можуть направити на службу в тил. Так саме, якщо у них рак шкіри або нижньої губи. Повністю непридатними до військової служби визнаються особи, яким встановлено такі діагнози:

  • первинні та вторинні злоякісні новоутворення всіх локалізацій за наявності віддалених метастазів і неможливості радикального хірургічного лікування;
  • швидко та повільно прогресувальні, зі значними змінами у складі крові та періодичними загостреннями злоякісні пухлини лімфоїдної, кровотворної та споріднених з ними тканин (лімфогранульоматоз, неходжкінська лімфома, злоякісні лімфопроліферативні хвороби, множинна мієлома, всі види лейкозів тощо) зі значними змінами;
  • доброякісні новоутворення всіх локалізацій з великими порушеннями функцій.

Психічні розлади – не вирок

Люди з тяжкими та помірно вираженими стійкими психічними розладами вважаються непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку:

  • всі види деменції, органічний амнестичний синдром;
  • розлади психіки, особистості та поведінки внаслідок ураження головного мозку або соматичної хвороби;
  • синдром залежності з різкими, стійкими психічними розладами внаслідок вживання психоактивних речовин (алкоголю, наркотичних речовин, медикаментів);
  • ендогенні психози з часто повторюваними фазами (шизофренія, хронічні маячні розлади, епізодичні маніакальні розлади, афективні розлади настрою);
  • невротичні стани, пов’язані зі стресом (фобії, обсесивно-компульсивні, адаптаційні та соматоформні розлади, неврастенія, реакції на тяжкий стрес, депресія, психогенна глухота);
  • різко виражені поведінкові синдроми, розлади особистості та емоцій (пов’язані з розладами споживання їжі, зі зловживанням речовинами, які не зумовлюють залежність);
  • розлади поведінки та емоцій у підлітковому віці (гіперкінетичні, соціальні, емоційні, неуточнені психічні);
  • розлади особистості та поведінки у зрілому віці (параноїдні, шизоїдні, дисоціальні, емоційно нестабільні, істеричні тощо);
  • розлади звичок і спонукань, статевої ідентифікації, сексуальні розлади;
  • специфічні розлади мовлення і мови, здібностей до навчання, рухової функції тощо;
  • глибока й тяжка розумова відсталість.

Військовозобов’язані з легкими психічними проявами вважаються придатними до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони. Військовозобов’язані зі стійкою компенсацією наслідків гострого захворювання головного мозку або закритої черепно-мозкової травми також вважаються придатними. Водночас люди з шизофренією вважаються непридатними.

Романчук Микола

Recent Posts

Окрім статусу інвалідності, в Україні запровадять статус працездатності

У рамках комплексної реформи соціальної підтримки особи, яка отримала травму або хворобу, Мінсоцполітики працює над…

17 хв. ago

Розкіш на колесах: ТОП-10 найдорожчих авто світу 2024 року

Розкішний світ автомобільної індустрії знову підкорює нові вершини. Асоціація "УкрАвтопром" презентувала рейтинг найдорожчих авто 2024…

29 хв. ago

Вулиці під наглядом: як поліція та ТЦК “полюватимуть” на ухилянтів у містах та на дорогах

Мобілізаційна політика в Україні виходить на новий рівень: ТЦК тепер зможуть відслідковувати ухилянтів прямо на…

39 хв. ago

Платні дні, штрафи та податки: У Венеції вводять нові обмеження для туристів

Муніципальна влада Венеції оголосила про нові правила для туристів, що передбачають підвищення екскурсійного податку та…

55 хв. ago

Під Москвою горить підприємство для ракетної та космічної галузей

Сьогодні вранці, 30 жовтня, підмосковне місто Хотьково опинилося в центрі уваги через потужну пожежу на…

1 годину ago

У Києві поліцейський тричі займався сексом з повіями, щоб викрити бордель

У Києві три сутенерки сядуть за грати за організацію борделю. Під час суду жінки провину…

1 годину ago