Відповідно до нових положень закону про мобілізацію, з 1 серпня батьки-одинаки та опікуни осіб з інвалідністю втратять відстрочку від служби в армії. Розповідаємо, які ще категорії громадян підпадуть під ці зміни і хто буде призваний.
З 1 серпня деякі категорії військовозобов’язаних чоловіків втратять право на відстрочку від мобілізації. Це пов’язано з набуттям чинності нових положень закону про мобілізацію, ухваленого в травні 2024 року. Зокрема, права на відстрочку позбудуться:
Найбільше запитань у експертів викликають пункти, пов’язані з найбільш чутливими питаннями. Наприклад, надання права на відстрочку від мобілізації чоловікам, які самостійно виховують неповнолітніх дітей. Наявність живої та правоздатної матері не завжди означає, що за дітьми буде кому доглядати, якщо батька заберуть на фронт. Однак законодавців цей момент не турбує.
Нардеп Федір Веніславський зазначає, що в профільному комітеті Верховної Ради довго обговорювали питання щодо надання відстрочки для батьків-одинаків і вирішили прописати цей пункт так, щоб уникнути корупційних ризиків.
“Ми вирішили, що має бути встановлений юридичний факт самостійного виховання дитини. Тоді людина зможе отримати право на відстрочку. В іншому випадку, матимуть місце масові золуспоживання. Тож, відповідно до закону, чоловіки та жінки, які мають дітей віком до 18 років, чий другий з батьків помер, позбавлений батьківських прав, визнаний безвісти зниклим, або відбуває покарання в місцях позбавлення волі, має право на відстрочку від мобілізації. Також це стосується тих, хто самостійно виховує та утримує неповнолітню дитину за рішенням суду”, — зазначає політик.
Як відомо, до набрання чинності новими правилами, в Україні почастішали випадки, коли військовозобов’язані зверталися до судів, щоб отримати статус батька-одинака. У реєстрі судових рішень були сотні вердиктів про встановлення факту виховання та утримання дитини батьком без участі матері.
Відповідно до закону, статус батька-одинака може підтверджувати свідоцтво про смерть матері або рішення суду про те, що жінка зникла безвісти або її позбавили батьківських прав. Але на практиці, суди виносили рішення про встановлення факту самостійного виховання дитини на підстави твердження самої матері, що та не бере участі у вихованні дітей. А як доказ суд брав акт огляду приміщень, де батько проживає з дитиною. А також документи, які підтверджують, що чоловік самостійно утримує дитину. Наприклад — оплачені рахунки за додаткові позашкільні заняття.
При цьому експерти говорили Фокусу, що наявність офіційного статусу батька-одинака однаково не гарантувала військовозобов’язаному 100% відстрочку від мобілізації. Рішення ухвалювала спеціальна комісія, куди входили начальник ТЦК, а також представники органів місцевого самоврядування — соцзахист, ЦНАП, служба з прав дитини. І вони, за словами адвоката Олега Леонтьєва, не зобов’язані були надавати відстрочку тільки за фактом рішення суду.
Тепер законодавці наполягають на тому, що юридичний статус дає право на острочку. Але за словами адвоката Ростислава Кравця, на сьогодні Верховний суд поки що не ухвалив рішення, у який спосіб суди мають встановлювати факт самостійного виховання дитини одним із батьків.
“Є юридичне позначення “батько-одинак”, а є — народне, коли дружина не виховує дитину, проживає за кордоном, але ніхто її не позбавляв батьківських прав, і юридично вона мати. У Великій палаті Верховного Суду розглядається питання, яким чином встановлювати факт самостійного виховання дитини чоловіком для надання відстрочки. І тому цю категорію справ зараз не розглядають”, — зазначає в бесіді з Фокусом Кравець.
У зв’язку з цим, батьки-одинаки, які не мають юридично підтвердженого статусу, поки що не можуть його підтвердити, а відтак не можуть оформити право на відрочку. Експерт вважає, що ТЦК не стануть враховувати обставини кожної справи. І найімовірніше, чоловіки, які самостійно виховують дітей, намагатимуться оскаржувати рішення через суд, якщо їх мобілізуватимуть. Хто буде в цей час опікуватися їхніми дітьми, залишається під питанням.
Військовозобов’язані, які доглядають за дружиною з інвалідністю ІІІ групи, також позбавляються права на острочку. А разом із ними ті, хто доглядають за особами з інвалідністю І та ІІ груп, якщо в сім’ї є інші невійськовозобов’язані працездатні родичі, зобов’язані їх утримувати.
На практиці номінальна наявність працездатних членів сім’ї не означає, що людина, якій потрібен догляд, його отримає. Проте в профільному комітеті Верховної Ради керувалися формулою — зберегти відстрочку від мобілізації для тих, хто доглядає за людьми з інвалідністю, але при цьому зробити так, щоб нормою не могли скористатися ті, хто ухиляються від призову.
І все б нічого, але олії встигли підлити міністри, які по-своєму витлумачили цю норму закону та додали до переліку документів, необхідних для надання відтермінування, висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про необхідність постійного догляду для осіб з інвалідністю II групи. Що вкрай здивувало деяких політиків, серед яких нардеп Ігор Фріс. Однак не призвело до якихось серйозних дій з боку нардепів.
“Спроба все виправдати боротьбою з корупцією стала мовитоном. Ми вже подали звернення до суду, щоб оскаржити рішення Кабміну, що стосується осіб з інвалідністю. Я дуже сподіваюся, що це питання буде швидко розглянуто. Тому що люди з інвалідністю повинні мати право на догляд”, — резюмує Кравець.
Діючому судді Господарського суду міста Києва повідомлено про підозру у державній зраді. Про це повідомляє Офіс Генерального…
Нещодавнє випробування ракети Starship, яка є найбільшою і найпотужнішою ракетою-носієм у світі, закінчилося тим, що верхній ступінь…
Скандальний український політик Євген Мураєв, якого підозрюють у державній зраді, повідомив, що живе та працює…
Обраний президент Дональд Трамп планує випустити указ, який підносить криптовалюти до рангу пріоритетних напрямів політики і дає…
Ексведучий телеканалу очільника забороненої в Україні партії «Опозиційна платформа – За життя» Віктора Медведчука Макс…
В Україні затверджено нові правила щодо обов’язкової базової військової підготовки для студентів чоловічої статі. Відмова…