Велика група народних обранців 28 червня зареєструвала законопроект 11387 про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення , Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо забезпечення поваги суду та оперативності розгляду кримінального провадження судом. Про це повідомляє «Судово-юридична газета».
Зокрема, за статтею 185-3 КУпАП (неповага до суду, яка виразилася у злісному ухиленні від явки до суду свідка, потерпілого, позивача, відповідача або у непокорі зазначених осіб та інших громадян розпорядженню головуючого чи порушення порядку під час судового засідання, а так) саме вчинення ким-небудь дій, що свідчать про явну зневагу до суду або встановлені в суді правила) пропонується збільшити штраф з 2550 грн до 3400 грн.
За повторне порушення протягом року такої неповаги штраф сягатиме 6800 грн.
Загалом депутати пропонують внести такі зміни до КУпАП, КК та КПК.
У КУпАП вводиться адміністративна відповідальність за неприйняття заходів щодо ухвали суду про привод (стаття 185-6-1) у зв’язку з чим відповідною нормою доповнюється стаття 15 «Відповідальність військовослужбовців та інших осіб, на які поширюється дія дисциплінарних статутів, за вчинення адміністративних правона.
Протоколи за статтею 185-6-1 уповноважують складати секретарі судового засідання, секретарі суду (зміни у п. 7 ч. 1 ст. 255 КУпАП), а розгляд цих справ відповідно до статей 221, 221-1 КУпАП здійснюватимуть районні, районні у місті міські чи міськрайонні суди, місцеві господарські та адміністративні суди, апеляційні суди, вищі спеціалізовані суди та Верховний Суд.
Встановлені у статті 185-3 КУпАП розміри штрафів підвищуються, а вказівка на цю статтю вилучається із статті 328 “Трудове використання осіб, підданих адміністративному арешту” КУпАП.
Крім того, викладається у новій редакції стаття 185-5 «Перешкода явці до суду присяжного», а стаття 268 КУпАП доповнюється положеннями щодо порядку ухвали судом ухвали про поводу притягуваної особи до адміністративної відповідальності, виконання такої ухвали, а також переліком осіб до яких привід не застосовується.
Зі статей 22, 377, 378, 379 КК України виключаються згадки про «народні засідателі».
В КПК закріплюється визначення терміна «розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб», удвічі збільшуються розміри грошових стягнень, що накладаються на учасників кримінального провадження у випадках невиконання процесуальних обов’язків (зміни до статей 3, 139, 179, 180).
Стаття 81 КПК доповнюється зазначенням терміну розгляду заяви про відведення слідчого судді або судді (негайно, але не пізніше 24 години після подання заяви), і приписом, згідно з яким не допускається заява відведення судді, що розглядає заяву про відведення.
У статті 95 КПК закріплюється обов’язок прокурора забезпечити прибуття до суду свідків звинувачення, викликаних на судове засідання.
Змінами до статті 147 КПК встановлюється, що розгляд клопотання про скасування ухвали про накладення грошового стягнення здійснюється не тим суддею, який виніс таку ухвалу, а іншим суддею цього ж суду. У разі відсутності іншого судді у цьому суді таке клопотання передається на розгляд найбільш територіально наближеного до нього суду.
У статті 314 КПК визначається, що неприбуття в підготовче судове засідання потерпілого, його представника та законного представника, цивільного позивача, його представника та законного представника, цивільного відповідача та його представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, належним чином повідомлено про дату , час та місце засідання не перешкоджає вирішенню питань, пов’язаних із підготовкою до судового розгляду, крім випадків, коли суд визнає їхню участь необхідною. Водночас такі особи відповідно до статті 315 КПК наділяються правом заявити відповідні клопотання, які мають бути розглянуті судом до початку судового розгляду.
Як зазначають автори, прийняття законопроекту призведе до збільшення доходів державного бюджету за рахунок надходжень від штрафів підвищеного розміру за прояви неповаги до суду (ст. 185-3 КУпАП) та перешкоджання явці до суду присяжного, дворазового збільшення грошових стягнень, що накладаються на учасників кримінального провадження. у випадках невиконання процесуальних обов’язків, а також запровадження ст. 185-6-1 КУпАП адміністративної відповідальності за неприйняття заходів щодо ухвали суду про привод (штраф від 1700 до 3400 грн).
Вартість впливу на показники доходів бюджету залежатиме від кількості правопорушників, притягнутих до відповідальності, та конкретного розміру накладених на них штрафів (грошових стягнень у кримінальному провадженні).
Зима — це час зниження температур та чималої кількості свят, які нерідко відзначають з алкоголем.…
У 2026 році в Единбурзі офіційно запровадять туристичний податок, що стане першим таким випадком у Шотландії.…
Військовозобов'язані громадяни України, які раніше отримали статус обмежено придатних до військової служби, повинні самостійно пройти…
Шахраї часто використовують інсценування наїзду на пішохода, щоб змусити водіїв відкупитися і не ставати фігурантами…
Для багатьох українців, особливо у холодні місяці, платежі за газ та збори за доставку чинять…
З першого вересня 2025 року у вищих навчальних закладах розпочнеться базова загальновійськова підготовка. У Міноборони…