Чи блокуватимуть рахунки ухилянтам за несплату штрафу: юридичне пояснення

Мережею шириться інформація про те, що ухилянтам, які не сплатять штраф за порушення правил військового обліку, нібито блокуватимуть банківські рахунки. Однак насправді в Україні застосовується інша практика стягнення штрафів. І мови про блокування рахунків не йде.

Натомість у порушників автоматично стягуватимуть суму штрафу. І це у випадку, що кошти в такому обсязі наявні на рахунках. Дописи про загрозу “блокування рахунків” ухилянтам поширюють телеграм-канали.

Станом на зараз штрафи громадянам може призначати суд. У разі, якщо його не сплатять, виконавча служба може списати кошти з рахунку порушника. Але йдеться лише про суму, яка дорівнює фактичному штрафові. Законопроєкт, який був підтриманий Верховною Радою в першому читанні, передбачає штрафи для ухилянтів у розмірі 17-25,5 тис. грн.

Блокування рахунків порушників законом не передбачене. Натомість, якщо суд ухвалив штраф, наприклад, у розмірі 25,5 тисяч гривень, і такі гроші на рахунку ухилянта є, то ця сума буде автоматично списана. Після цього особа зможе далі вільно користуватись рахунком. Якщо ж на рахунках буде менше коштів, то наявні гроші стягнуть, а рахунок заблокують лише до моменту надходження всієї необхідної суми.

Більш того, під час воєнного стану власник рахунків має право помʼякшити ці умови. Для цього потрібно написати окрему заяву судовому виконавцю, і той буде зобов’язаний звільнити від автоматичних списань по дві мінімальні зарплати щомісяця, тобто, по 16 тисяч гривень. Ця сума залишатиметься на рахунку, і тільки все, що більше підлягатиме списанню до виплати всього боргу.

Які штрафи для ухилянтів хоче призначити Рада

Зараз штрафи для порушників правил військового обліку складають від 510 до 850 грн. Однак Верховна Рада розглядає можливість їх підвищення до рівня від 17 000 до 25 500 грн. Відповідний законопроєкт був підтриманий парламентом у першому читанні і зараз готується до другого.

Згідно з законопроєктом, ТЦК отримають право виписувати штрафи без складання протоколу, окремою постановою. Оскаржити штраф можна буде вже у судовому порядку. Штрафи хочуть встановити на рівні:

  • за порушення правил військового обліку: у мирний час – 3400-5100 грн; у особливий період (під час воєнного стану) – 17 000-25 500 грн.
  • за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію: у мирний час – 5100-8500 грн; у особливий період (включаючи воєнний стан) – 17 000-25 500 грн.
Ольга Степанова

Recent Posts

Алкоголь, від якого варто відмовитися взимку: які ризики виникають

Зима — це час зниження температур та чималої кількості свят, які нерідко відзначають з алкоголем.…

6 хв. ago

Популярна столиця Європи введе податок для туристів: скільки доведеться заплатити

У 2026 році в Единбурзі офіційно запровадять туристичний податок, що стане першим таким випадком у Шотландії.…

16 хв. ago

До 25 тисяч штрафу: кому із військовозобов’язаних дали 3 тижні на проходження ВЛК

Військовозобов'язані громадяни України, які раніше отримали статус обмежено придатних до військової служби, повинні самостійно пройти…

23 хв. ago

Водіїв попередили про 3 схеми обману під час аварій з пішоходами

Шахраї часто використовують інсценування наїзду на пішохода, щоб змусити водіїв відкупитися і не ставати фігурантами…

30 хв. ago

Нові тарифи на газ та доставку: який “сюрприз” готує комуналка у 2025 році

Для багатьох українців, особливо у холодні місяці, платежі за газ та збори за доставку чинять…

39 хв. ago

Студентів, які не складуть іспит з базової загальновійськової підготовки, відрахують з ВНЗ

З першого вересня 2025 року у вищих навчальних закладах розпочнеться базова загальновійськова підготовка. У Міноборони…

48 хв. ago