Наприкінці 2023 року українці негативно ставляться до білорусів – жителів Білорусі (5,30). Останнє місце з найбільшою соціальною дистанцією займають росіяни-жителі Росії (6,38) – переважна більшість (80%) не допускали б їх навіть як туристів.
Про це йдеться в опитуванні КМІС.
Дослідження проводиться за шкалою американського соціолога Еморі Богардуса. Для кожної етнічної групи з переліку респонденти мають відповісти, наскільки близькі стосунки вони готові допустити з представниками кожної з груп. Це називається соціальною дистанцією. Мінімальна соціальна дистанція 1 (згоден допустити як члена родини), максимальна 7 (не пускав би в Україну).
Найменша соціальна дистанція до україномовних українців (індекс 2,03), далі йдуть поляки і російськомовні українці (індекс практично однаковий – 2,93 і 2,95), відповідно, більшість опитаних готові допустити представників цих груп як членів своєї родини і близьких друзів.
Потім йдуть канадці і американці (індекси теж практично однакові – 3,04 і 3,07), і німці, французи і євреї-жителі України (індекси від 3,32 до 3,39, різниця статистично незначуща).
Висока соціальна дистанція до африканців (4,69), ромів (4,75), росіян-жителів України (4,96).
Якщо порівнювати ці дані з минулим роком, то суттєво (на 0,5 бала і більше) зменшилася соціальна дистанція, тобто покращилося ставлення до канадців, американців, німців і французів, тобто до представників головних союзників України в боротьбі з Росією.
Ставлення до поляків не змінилося, оскільки воно і так було на високому рівні (дослідження проводилося до блокування українсько-польского кордону польськими перевізниками).
За останній рік погіршилося лише ставлення до російськомовних українців, зазначають соціологи.
За даними КМІС, у 2013 ставлення українців до росіян і білорусів було кращим, ніж до всіх інших етнічних груп. Воно було найкращим протягом всього періоду спостережень, більше 25 років, навіть після 2013 року соціальна дистанція до росіян і білорусів була найменшою після українців, вони займали 2 та 3 місце за соціальною відстанню після українців.
Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів власне опитування 29 вересня – 9 жовтня 2023 року серед 1010 респондентів. Опитування не проводилося на території окупованого Росією Криму та Донбасу, а також з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.
Світ продовжує обговорювати та реагувати на нові мита Дональда Трампа. Для України введено нові тарифи…
Український валютний ринок залишається стабільним, навіть попри інформаційний шум і військові ризики, а значних коливань курсу в найближчі тижні не очікується.…
Історія з підписанням угоди про корисні копалини між США та Україною серйозно затяглася. Це сталося…
За словами дієтологів, окремі види риби не лише корисні для організму, а й можуть ефективно…
У разі передачі авто іншій особі, відповідальність за порушення ПДР несе саме власник. Проте є механізм, який дозволяє довести, що за кермом…
В Україні знову різко зміниться погода. Після потепління знову сунуть холоди. Погода влаштовує нам справжні синоптичні гойдалки,…