Спадщина може стати власністю територіальної громади за рішенням суду, якщо на неї не претендують спадкоємці.
Ще органи місцевого самоврядування можуть напівзаконним способом розпоряджатися нічийною спадщиною до рішення суду, розповів колишній депутат Київоблради, адвокат Роман Сімутін, пише Стіна.
Юрист також пояснив нюанси щодо вступу в спадщину і судової тяганини стосовно майна.
Експерт зазначив, що є загальне правило, згідно з яким спадкоємці мають подати заяву до нотаріуса про прийняття спадщини упродовж шести місяців з дня смерті спадкодавця, щоб після цього була відкрита спадкова справа, і майно змінило власника.
“За наявності поважних причин, наприклад, бойові дії, хвороба, виїзд за кордон, суд може визначити додатковий строк на подання заяви. Але виїзд за кордон – це не залізобетонна підстава. Визначення додаткового строку подання заяви може відбутися навіть через два-три-чотири роки”, – зазначив адвокат.
За словами Сімутіна, якщо спадкоємці упродовж шести місяців не пішли до нотаріуса, щоб заявити при прийняття ними спадщини після померлого, наприклад, його квартири, то орган місцевого самоврядування може звернутися до суду, щоб визнати спадщину відумерлою. Така заява подається ними не раніше одного року з дня смерті спадкодавця:
“У практиці трапляються випадки, коли місцева влада рішенням виконкому передає квартиру у тимчасове користування, а потім звертається до суду. Це не передбачено законом. Закон визначає, що для збереження майна вживати заходів щодо його охорони має нотаріус”.
Сімутін сказав, що територіальна громада отримає право власності на спадщину, яку ніхто не прийняв, лише після того, як суд визнає її відумерлою.
“Якщо під час судової тяганини з’являється родич спадкодавця, то його можуть залучити до процесу як заінтересовану особу. Крім того, він може звернутися до суду з позовом для визначення йому додаткового строку на прийняття спадщини”, – пояснив співбесідник.
Експерт сказав, що якщо особа це зробить, то розгляд справи про визнання спадщини відумерлою може зупинятися до вирішення справи про визначення чи не визначення додаткового строку для її прийняття. “У разі визначення спадкоємцю додаткового строку, суд повинен буде відмовити органу місцевого самоврядування в задоволенні їх заяви про визнання спадщини відумерлою”, – підкреслив Сімутін.
Експерт зазначив, що якщо суд визнав спадщину відумерлою, а після цього з’явився спадкоємець, то він може подати позов про повернення йому спадкового майна, але повертати щось завжди дуже-дуже складно.
“Повернути майно реально, але треба враховувати всі обставини, зокрема, коли спадкоємець дізнався про спадщину та чи наявним є майно”, – заявив він і додав, що результат справи залежить від того, які в особи були причини пропуску строку на прийняття спадщини.
Пращури сучасних пінгвінів були гігантськими – їхній зріст міг сягати двох метрів, вони співіснували з китами-базилозавридами. Про це…
Щастя людей протягом усього життя найточніше залежить від міцності стосунків. Вони "невід'ємні для всього, що ми…
В Україні з 1 січня перерахували суми у платіжках за доставку газу. Сам тариф не…
Лукашенко має намір ще раз зустрітися з ЦВК, щоб визначитися, чи запрошувати на президентські вибори…
У "ПриватБанку" пояснили, що іноді операції з картками можуть проходити додаткову перевірку через Службу безпеки…
З 2025 року українцям доведеться адаптуватися до оновлених вимог для виходу на пенсію за віком.…