Ніякої демобілізації: що пропонують у Раді по зміні мобілізаційного віку до 20 та 50 років

Українські законодавці можуть змінити мобілізаційний вік з тим, щоб дозволити призивати до ЗСУ більше молодих людей. Такі чутки, які підігріваються заявами окремих нардепів, останнім часом дедалі активніше стали з’являтися в ЗМІ. Про проблему “мобілізації дідів” вже давно кажуть експерти, але чи дійсно під куполом розглядають варіанти зміни меж мобілізаційного віку?

Дискусія Шредінгера

Ідей, що озвучувалися в публічному полі, було дві:

— опустити нижню межу мобілізаційного віку з 25 до 20 років.

— опустити верхню межу з 60 до 50 років.

В цілому, це дозволило б омолодити особовий склад ЗСУ.

Це дійсно обговорюють у ВР? Відповіді членів комітету різняться.

— Нема такої дискусії, це не обговорюється, — каже “Телеграфу” член комітету, нардеп від фракції “Голос” Сергій Рахманін.

— На комітеті це питання не піднімалося, — додає виданню нардеп від “Слуги народу” Олександр Федієнко.

Втім, за словами членкині комітету, нардепки від “Голосу” Соломії Бобровської, мимохіть подібні ідеї все ж озвучували.

— Але вони не були обговорені, не було нормальної дискусії. Це просто озвучили вголос. Про 20 років я не чула взагалі, а про 50 років згадували, але не приймали жодних рішень, — пояснила “Телеграфу” Бобровська.

— Питання зменшення мобілізаційного віку з 60 до 50 років попередньо обговорювали, — запевнив “Телеграф” ще один член комітету від фракції “Слуга народу” Юрій Здебський. – Та це ж не значить, що це одразу буде виконуватися. Але є такі погляди, оскільки люди, яким за 50 років, не дуже затребувані за станом здоров’я.Вони не можуть виконувати відповідні функції під час несення служби. Що ж стосується зменшення [мобілізаційного] віку з 25 до 20 років, то я таких розмов не пам’ятаю.

В цій “дискусії Шредінгера” окремо розглядають обидва полюси мобілізаційного віку. Що стосується нижньої межі, то її наче й треба знижувати…

— Зараз війна технологій, треба молодих, якісних хлопців. А 50+ по здоров’ю… Ну, бронежилет вже не понесеш, — каже Здебський.

Але реально змістити фокус призову на 20-річних не готовий ніхто.

— Я не є прихильницею зміни порогу з 25 до 20, хоча й розумію, що це раціонально, та не вважаю, що суспільство до цього готове, — каже Бобровська.

— Це питання треба обговорювати з суспільством, а не просто приймати зміни до закону. Це питання переходить у площину того, що ми хочемо взагалі. Якщо ми хочемо знищити націю в цій війні, ну, тоді треба воювати далі. Питання не таке вже й просте і я думаю, що такі речі треба проводити через загальний референдум, — пропонує Федієнко.

— Поки нічого такого не планується. Але, на мою думку, це треба було робити з самісінького початку: [зробити призовний вік] з 18 до 40 років, а не калік вбивати. Війни виграє́ тільки молодь. Така реальність. Але вже запізно це робити, адже тут виникають запитання: що робити із вже мобілізованими? Як це сприйматиме суспільство? Наскільки люди взагалі довіряють, — пояснює “Телеграфу” член комітету на умовах анонімності.

А от з верхньою межею депутати готові працювати.

— Я вважаю, що потрібно переглядати вік.Моя пропозиція була замість 60 років зробити 55 верхнім лімітом. Крім того, всередині ЗСУ запровадити вікове ранжування – хто може попадати в бойові підрозділи, адже ми розуміємо, що навіть у 50 років це дуже складно. У нас є бригади, де переважна більшість чоловіків це 50+, а так не повинно бути, — зазначає Бобровська.

— Думаєте у 50-річних здоров’я краще? Як людина, яка часто була на фронті, можу вам сказати, що вже 45-47 років — це не вояки. Питання в тому, куди їх мобілізувати. Якщо ми кажемо про посади, не пов’язані з фізичним навантаженням, наприклад, штурмовики… Я коли сам в броніку, (хоча ходжу до спортзалу), пройду трохи, то у мене серце зупиняється. Який там бій? Військові мають бути фізично підготовлені, — підкреслює Федієнко.

Не задовбати людей

Але! Без коня віз не їде – щоб менше мобілізувати літніх, треба більше набирати до війська молодих, а до цього, як ми вже з’ясували, нардепи поки не готові.

Тому діючий баланс підтримують і в Генштабі ЗСУ.

— Є Генеральний штаб, який формує потребу в мобілізаційному ресурсі, і є розрахунки військових. Відповідно до цих розрахунків, вони нам доводять, що їх поки влаштовує чинний мобілізаційний вік, — пояснює Рахманін.

А поки всі учасники процесу зачаїлися в очікуванні чудодійного ефекту від нового мобілізаційного законодавства.

— Ми поки чекаємо, щоб спрацював новий закон про мобілізацію. Черги — чергами [у ТЦК], але запитання: як спрацює закон і як швидко ми наберемо і підготуємо резерви для надійного захисту країни. На це треба час, і що військові нам скажуть: досить чи ні. Ми ж не можемо набрати мільйон людей, а потім не знати, що з ними робити. Ми хочемо зробити краще, щоб захистити країну. Питання не в тому, вибачте, щоб задовбати людей, зігнати всіх, а потім не знати, що з ними робити.

Для мене як військового в минулому, потрібно, щоб у мене був резерв. Вибачте, не закон про демобілізацію, а резерв! Два-три місяці “на нулі” побув максимум, а далі вже психологічно тяжко. Відвели, а далі вже зайшли нормальні хлопці, які мої позиції не здадуть. Це буде найкращий закон про демобілізацію: захистити те, що є, а краще – відвоювати своє. А до цього питання про демобілізацію апріорі не стоїть. Наші сусіди рашисти демобілізацію не проводять, а у нас чомусь [про це] кричать. Зараз треба максимум сконцентруватися і підготувати резерв, — пояснив Здебський.

За словами нардепа, завдяки новим правилам мобілізації, поки що спостерігається тенденція до покращення призову і підбору кадрів.

— Але вона може бути знижена! Після 16 липня (останній день, коли військовозобов’язані мають оновити дані в ТЦК згідно з новим законодавством. — Ред.) ситуація буде більш зрозумілою. Якщо буде багато людей і багато молодих хлопців, то категорію 50+ можемо і відпустити. Тут треба дивитися наскільки ми підготуємо резерви: якість і кількість, — резюмував Здебський.

Та навіть якщо новий закон і не виправдає сподівань, це ще не означає, що у Верховній Раді одразу з’являться ініціативи щодо зміни мобілізаційного віку.

Ольга Степанова

Recent Posts

Польські фермери погрожують заблокувати весь кордон із Україною

Раніше польські  фермери припинили акцію протесту біля пункту пропуску з Україною «Медика – Шегині» після…

5 хв. ago

В РФ розповіли, як можна ліквідувати Путіна і назвали найбільш дієві способи

Російський диктатор Володимир Путін панічно боїться смерті, через що охорона та забезпечення його недоторканності стали…

14 хв. ago

Рада непомітно прибрала можливість конфіскувати майно корупціонерів

Верховна Рада непомітно прибрала можливість конфіскації майна у корупціонерів, які за новим законом можуть уникнути…

23 хв. ago

Міністерство охорони здоров’я перевірить майже 1,7 тис. посадовців на фіктивну інвалідність

Міжвідомча робоча група, утворена Міністерством охорони здоров'я, перевірить обґрунтованість рішень медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) у…

31 хв. ago

У Франції викрали національний скарб: він коштує мільйони

21 листопада у центральній Франції відбулося зухвале пограбування Музею Гієрона, одного з найстаріших музеїв сакрального…

42 хв. ago

Туристів попередили, через які святкові предмети у них можуть бути проблеми в аеропорту

Період різдвяних і новорічних свят традиційно "найгарячіший" в аеропортах у всьому світі, оскільки, скориставшись додатковими вихідними,…

51 хв. ago