Військовослужбовці виконують надзвичайно важливу роботу, тож мають чимало доплат та премій. Зарплата військових в Україні залежить від звання захисника та місця несення служби. Є також мінімальний розмір окладу, що значно вищий, ніж в цивільних професіях.
Юристка судової практики ЮК RIYAKO & PARTNERS Дар’я Лялюк розповіла, скільки зарплата у військових становить в 2025 році, від чого залежить оклад і які є доплати.
Як пояснила Дар’я Лялюк, грошове забезпечення військовослужбовці ЗСУ складається із сукупності таких платежей:
Наразі мінімальний розмір грошового забезпечення військового становить 20130 гривень.
Оклад у ЗСУ залежить від великої кількості факторів. На розмір грошового забезпечення впливають чинники, за які військовим щомісячно нараховують надбавки:
Надбавки нараховуються у відсотках від посадового окладу та/або окладу за військове звання, та/або надбавки за вислугу років (в залежності від виду додаткової виплати). До прикладу, надбавка за вислугу років може стартувати від 5% – це за один рік служби, й досягати позначки 50% за 25 років служби й більше. Надбавка за особливості проходження служби виплачується у розмірі 65% від суми основних виплат. Наприклад, якщо у воїна посадовий оклад становить 2550 гривень, оклад за військове звання – 530 грн, а надбавка за вислугу років – 770 грн, то надбавка за особливості проходження служби становитиме 2503 гривні.
Надбавка за науковий ступінь може становити від 5% до 10% від посадового окладу (залежатиме від досягнень у професійній діяльності).
Юристка пояснює – існують щомісячні додаткові виплати військовим та одноразові.
Є такі види додаткових щомісячних виплат військовослужбовцям:
Одноразові – це грошова винагорода або допомога, які видаються військовим ЗСУ за певних обставин. Це винагороди (за виконання особливих завдань) та допомога (для підтримки соціального та матеріального становища, зокрема, одноразові виплати при укладенні першого контракту, на оздоровлення, на соціально-побутові потреби) та у разі звільнення з військової служби. Суми можуть бути різними.
Зарплата військового ЗСУ залежить від того, де саме виконуються бойові завдання. До прикладу, додатково 30 тисяч гривень виплачують воїнам, які виконують бойові завдання із всебічного забезпечення угрупувань військ наших Сил оборони у районах ведення бойових дій.
Якщо ж захисники виконують спеціальні бойові завдання проти супротивників на передовій, то їм мають доплачувати 100 тисяч гривень. В цю суму не входить оклад, тому сукупна зарлпата військових є ще більшою.
Крім того, військовослужбовець має право отримати одноразову додаткову винагороду у розмірі 70 тисяч гривень за кожні 30 днів (сумарно обчислених) перебування на передовій.
Розмір нагороди ніяким чином не залежить від того, є вони контрактниками чи мобілізованими. А на неї саме впливають вказані вище чинники – у тому числі посада, звання.
Загалом у контрактників, не тих, які йдуть за програмою “Контракт 18-24”, є привілей – під час підписання першого контракту особа отримує одноразову додаткову виплату. Рядові військові мають право при підписанні першого контракту отримати допомогу 24224 гривні, сержанти та старшини – 27252 грн, офіцери – 30280 грн.
Варто зазначити, що є ініціативи деяких органів місцевого самоврядування щодо одноразових виплат особам, які були мобілізовані. Але така практика не дуже розповсюджена.
У разі смерті військовослужбовця ті виплати, які він мав отримати, військова частина виплатить його близьким – батькам, дружині/чоловіку або повнолітнім дітям, які проживали з ним разом. Ще кошти можуть виплатити законним представникам дітей або усиновлювачам чи особам, які перебували на утриманні загиблого. Якщо ж найближчих родичів у військового немає, тоді право на виплати отримають інші спадкоємці – більш дальні за рівнем спорідненості.
Військовий справді може обрати, кому надійдуть його виплати, якщо з ним щось трапиться. У постанові Кабміну №550 вказано, що воїн має право скласти особисте розпорядження, вказати осіб, які отримають одноразову грошову допомогу у разі його загибелі, і визначити у відсотках розмір частки виплати. Дозволено вказати й одну особу, яка отримає виплату повністю.
Ілон Маск публічно поставив під сумнів заяву Дональда Трампа про те, що справа Джеффрі Епштейна…
Із 1 листопада Польща змінить умови проживання для біженців з України. Державні центри розміщення прийматимуть…
У США починається судовий процес проти керівництва Meta через скандал із Cambridge Analytica. На лаві…
Консервація овочів — це спосіб зберегти літній смак на довгі місяці. Серед улюбленців — баклажани,…
У 2025 році українські сім’ї з дітьми можуть платити за електроенергію, газ і воду вдвічі…
Люди літнього віку зможуть служити в армії за власним бажанням. Верховна Рада ухвалила закон, який…