В Україні подорожчає кава та цукор: причини різні, а результат один

Поганий врожай кавових бобів та цукрової тростини через погодні умови гонить світові ціни вгору. Український же буряковий цукор дорожчає через збільшення експорту. Аграрії очікують, що у 2025 році вони зможуть вивозити з України ще більше солодкого продукту. 

Кава

Ф’ючерси на каву в Нью-Йорку зросли до найвищого рівня з 1997 року на тлі побоювань щодо врожаю у провідних виробників, пише Bloomberg. Ціни на каву цього року підвищилися через серйозні перебої з постачанням від ключових виробників – Бразилії та В’єтнаму. Арабіка, елітний сорт, якому надають перевагу у спеціальних напоях, 25 листопада зросла на 3%. Ф’ючерси на арабіку зросли на 2,4% – до $3,0935 за фунт. Зростання арабіки в ціні цього року досягло вже 64% проти 40% у вересні. Бюджетніший сорт робуста, що використовується в розчинних напоях, нещодавно досяг найвищого рівня з 1970-х років

Виникли побоювання, що постачання з Бразилії скоротяться після тривалої посухи, що пошкодила кавові дерева. Це може призвести до зниження виробництва наступного сезону.
Тиск посилюється можливістю того, що високі темпи експорту арабіки цього року можуть призвести до низьких запасів до кінця поточного сезону. Служба іноземних сільськогосподарських досліджень Міністерства сільського господарства США прогнозує, що запаси бразильської кави досягнуть лише 1,2 млн мішків до кінця поточного сезону в червні, що на 26% менше, ніж торік. 

Цукор

На українському ринку цукру спостерігається зростання цін, темпи якого можуть прискоритися на початку 2025 року. Відпускні ціни виробників за минулий тиждень зросли в середньому на 1−1,5 грн./кг. Наразі вартість цукру коливається у межах 23−24,50 грн./кг. Про це повідомили у Всеукраїнській Аграрній Раді. Основні причини такого підйому — початок відновлення експорту. Українські виробники цукру поступово повертаються на зовнішні ринки. Основними напрямками залишаються Туреччина та країни Африки. 

«За очікуваннями ситуація мала бути гіршою для виробників без експорту до Європи. Але наразі працює схема експорту через треті країни, і вона дає свої результати. Україна потроху вивозить цукор на зовнішні ринки, що підтримує позиції», — зазначили аналітики.

З наступного року планується часткове відкриття європейського ринку для українського цукру, що може також суттєво вплинути на цінову динаміку в сторону підвищення. Експерти прогнозують, що в другій половині сезону можливе значне зростання вартості продукції. Крім того, ситуація на світовому ринку цукру також може вплинути на ціни в Україні. 

«У Бразилії фіксуються певні проблеми, і це може вплинути на скорочення обсягів виробництва цукру. За рахунок цього у другій половині сезону можливе зростання вартості цукру на глобальному ринку», — уточнили аналітики.

У свою чергу українські виробники можуть скористатися цією ситуацією для розширення присутності на міжнародному ринку та підвищення конкурентоспроможності.

Ковальчук Світлана

Recent Posts

Мобілізація 50+, ТЦК отримали наказ: що чекає чоловіків передпенсійного віку

Відповідно до воєнного стану в Україні загальна мобілізація залишається чинною, і всі чоловіки віком від…

7 хв. ago

Тепер в Україні штрафуватимуть роботодавців за цькування працівників: яка сума

Верховна Рада України ухвалила закон, який дозволяє проводити позапланові перевірки роботодавців у випадках цькування (мобінг)…

13 хв. ago

Лічильник не крутить, а рахунок зростає: чому українці отримують борги за газ, яким не користувалися

Все частіше українці скаржаться: живуть без газу — а рахунки приходять, наче опалювали будинок всю…

18 хв. ago

Названо область, яку РФ хоче захопити до 9 травня

Ситуація на передовій залишається напруженою. Найбільший тиск з боку російських окупантів спостерігається на Лимано-Куп’янському напрямку,…

24 хв. ago

Чоловік виліз на дах авто, врізався у шлагбаум і побіг голяка: що сталося

У столиці Польщі, Варшаві, водій виліз на дах автомобіля. Коли транспорт потрапив у ДТП, чоловік повністю роздягнувся та розгулював містом.…

34 хв. ago

Ці долари не вдасться здати в обмінники та банки: за що доведеться платити комісію

Українські банки та обмінники можуть не приймати деякі купюри іноземних валют – у т.ч., долари.…

43 хв. ago