В Україні масово скорочуються виплати для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) через зменшення фінансування в бюджеті на 2025 рік. У Кабміні і Верховній Раді закликають до перегляду критеріїв допомоги, оскільки чинні умови вважаються несправедливими для багатьох переселенців, пише Стіна.
Про це розповів нардеп від “Слуги народу”, голова тимчасової спеціальної комісії ВР з питань захисту прав ВПО Павло Фролов у коментарі ЗМІ. Бюджет на 2025 рік передбачає значне скорочення фінансування цієї категорії громадян – на 9,1 млрд гривень менше, ніж попереднього року.
За словами Фролова, нині зростає і кількість примусово евакуйованих громадян. Це люди з прифронтових та небезпечних регіонів, які змушені залишати свої домівки через загрозу бойових дій. У зв’язку з цим скорочення фінансування на підтримку ВПО стає ще більш суперечливим.
У проєкті бюджету на 2025 рік закладено 48,5 млрд гривень на підтримку ВПО, тоді як у 2024-му році ця сума становила 57,6 млрд. Сьогодні допомогу отримує трохи більше мільйона осіб, тоді як ще на початку 2024 року їх було 2,5 млн. Таке різке зниження відбулося через перегляд критеріїв виплат, який призвів до того, що значна частина переселенців втратила право на допомогу.
Фролов зазначає, що затверджений урядом критерій доходу є несправедливим. “Якщо дохід родини перевищує 9444 гривні на місяць, вона втрачає право на отримання виплат. Проте це нереалістична сума для того, щоб забезпечити мінімальні потреби в житлі та продуктах, особливо якщо це одинока особа”, – зазначає він.
Окрім обмеження по доходу, уряд запровадив ще один критерій для отримання виплат ВПО – наявність депозиту в розмірі 100 тисяч гривень. Цей критерій також викликав хвилю критики, адже він не враховує реальний статок переселенців. Наприклад, депозит може бути спадком, до якого особа ще не має доступу, або ці кошти можуть бути відкладені на лікування у випадку серйозної хвороби. “Якщо людина серйозно захворіла, такі заощадження розчиняться вмить на ліки”, – зазначає депутат, підкреслюючи несправедливість таких обмежень.
З метою захисту ВПО від таких жорстких умов спеціальна комісія Верховної Ради підготувала законопроєкт №10382, який передбачає перегляд умов виплат та встановлення більш справедливих критеріїв. Проте, за словами Фролова, найбільшою перешкодою для ухвалення цього документа є включення його до порядку денного пленарного засідання парламенту.
Попри те, що депутати зверталися з численними запитами до Кабміну, проєкт закону №10382 досі не винесено на голосування. Голова ТСК наголошує на складній бюджетній ситуації та припускає, що у разі неможливості ухвалення законопроєкту будуть потрібні термінові заходи для перегляду дискримінаційних вимог, аби захистити ВПО, які опинилися у найскладніших життєвих обставинах.
Нині виплати від Міністерства соціальної політики доступні лише за двома основними критеріями: переселенці повинні бути з територій, де ведуться бойові дії, або їхнє житло повинно бути зруйноване чи пошкоджене. Інші категорії переселенців, навіть якщо вони не мають засобів для проживання, змушені самостійно шукати шляхи для забезпечення своїх потреб.
З настанням холодів водії стали утеплюватися, при цьому мало хто з них знімає верхній одяг,…
Влада Закарпаття розкрила складну схему, пов'язану з незаконною видачею довідок ВЛК (військово-лікарської комісії), які дозволяють…
У російських пропагандистських каналах з'явилися повідомлення про начебто місцезнаходження військової бази НАТО на Яворівському полігоні…
На Київщині планують відремонтувати підвальне приміщення у психоневрологічному інтернеті, облаштувавши у ньому укриття. Проте питання…
Бунт у ТЦК намагався підняти в минулому засуджений громадянин — це провокація, яка матиме наслідки.…
Прикордонний пункт пропуску Медика-Шегині буде закрито для вантажівок із завтрашнього дня з 9:00, оскільки польські…