Представники ТЦК та СП зможуть «залучати» на військову службу не лише військовозобов’язаних, а й авто на потреби ЗСУ. Щобільше, мобілізації підлягають навіть машини нардепів. До чого готуватися водіям та власникам автомобілів та які машини заберуть у народних депутатів повідомляє ТСН.
Якщо українці мають два автомобілі, то вони повинні бути готові до того, щоб віддати один на ЗСУ. Про це йдеться у новому законі про мобілізацію, який нещодавно підтримали депутати. Згідно з новим законом, у депутатів також можуть конфіскувати машину на потреби ЗСУ.
Норма про те, що депутати не підглядають мобілізації, не поширюється на іншу статтю щодо військово-транспортного обов’язку (коли можуть мобілізувати транспортний засіб). І це стосується і народних депутатів, якщо вони мають на праві власності транспортні засоби кількості більше одного.
У законі чітко визначили: якщо громадянин має лише один транспортний засіб, то якщо кілька — транспортний засіб можуть мобілізувати і немає прямої норми, яка б забороняла мобілізувати транспортний засіб саме у народних депутатів. Вони також можуть забрати транспортні засоби. Немає прямої заборони.
Адвокат пояснює, що в законі про мобілізацію використовується слово “громадяни”, коли говорять про тих, хто може мобілізувати автомобілі. Тому народні обранці підпадають під дію цієї норми, незважаючи на недоторканність.
Однак у законі йдеться, що вилучатимуть не всі машини і не всі, тобто окремі категорії власників і транспорту, яких може торкнутися мобілізація авто.
Крім органів влади, цей обов’язок поширюється на підприємства, установи, зокрема залізницю, порти, аеропорти, нафтобази, автозаправні станції дорожнього господарства та інші підприємства, які забезпечують експлуатацію транспорту, а також громадян.
Однак у Раді запевнили, що 90% громадян точно не варто турбуватися з приводу цих норм. Забирати легкові авто в пересічних українців не будуть, пояснював раніше представник Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Федір Вениславський.
“Якщо є більше одного транспортного засобу, якщо вони можуть потенційно бути пристосовані до виконання завдань сектора безпеки та оборони, то вони можуть бути вилучені. Але йдеться виключно про специфічні транспортні засоби, тобто легковий автомобіль звичайний точно не потрібний для Збройних сил», – пояснив він.
Варто зазначити, що для ЗСУ більше знадобляться вантажівки, спеціальна техніка, позашляховики. Водночас, остаточного переліку поки що не існує, тому що в законі прописані лише “транспортні засоби” без уточнень, які саме. Список необхідних автомобілів формують ЗСУ, після цього в областях формують мобілізаційне замовлення.
Також відомо, що мобілізовані транспортні засоби заборонятимуть продавати, перереєструвати, відправляти за межі України або навіть в іншу область. Протягом 30 днів після демобілізації їх мають повернути власникам.