Не відповідає Конституції: у Раді вирішили звільняти за родичів в окупації

Народні депутати прийняли низку змін у Кодекс законів про працю, які торкнуться громадян, котрі, наприклад, мають родичів в окупованій частині України. Згідно з новим законом, їх тепер можуть за це звільнити. Але звільнятимуть не усіх, а лише тих, хто промовчав і продовжив працювати на стратегічних підприємствах. З деталями нового закону, прийнятого у Верховній Раді, розібрались на порталі “Судово-Юридичної газети” (СЮГ).

На порталі проаналізували текст законопроєкту 7731, внесеного на розгляд Верховної Ради у вересні 2022 року. Прийняття документа ініціювали семеро нардепів з партії “Слуга народу”, серед них — Галина Третьякова, яка є головою комітету питань соціальної політики.

25 квітня 2024 року закон прийняли в цілому: “за” — 234 голоси, “проти” — нуль. 185 голосів дала партія “Слуга народу”, 11 — “Голос”, решту — інші фракції та групи (крім “Батьківщини” та “Європейської солідарності”).

Робота в Україні — деталі нововведень

Нововведення, за які проголосували нардепи, можуть зачепити людей, які чомусь вирішили не розповідати на роботі про контакти (“зв’язки”) в РФ та на окупованих територіях. Прямо не вказується, що їх можуть звільнити. Натомість ідеться про “службову перевірку” та дисциплінарну відповідальність (відсторонення від роботи), — зауважили на порталі СЮГ.

Однак з цими новаціями не все гаразд:

  • у законах України не вказується порушення “неповідомлення про родичів у РФ”. Тому немає чітких вказівок, як карати цих людей. Отже, припускає СЮГ, тут можливі зловживання з боку роботодавців, які зможуть звільняти людей на власний розсуд;
  • у Трудовому кодексі немає поняття “службова перевірка” — тому не ясно, що ж це по суті таке і як діяти.

В цілому ці дві проблеми стосуються ч. 1 ст. 19 Конституції, у якій вказується, що “ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством”. Тобто, якщо у законах щось чітко не вказано, а це все ж виконують, то такі дії призводить до зловживань та порушень прав працівника.

“Може призвести до необмеженості трактування цієї норми у правозастосовній практиці та порушення прав працівників”, — написали автори юридичного видання.

Робота в Україні – стаття 19 Конституції Фото: Скриншот

Які підстави для звільнення — що відомо

У новому законі, який очікує підписання спікером та президентом, вносяться зміни у три статті Кодексу законів України про працю (КЗпП). Ідеться про статті 40, 46 та 142.

У статті 40 відтепер буде вказано, що роботодавці отримують ще два додаткових приводи для звільнення працівника. Раніше цих приводів було 12: серед них — прогули, п’янство, крадіжки тощо. Тепер є доповнення:

  • звільнення через вирок суду щодо злочину проти основ національної безпеки;
  • звільнення через невиконання “правил поведінки на підприємстві”.
Робота в Україні – стаття 40 КЗпП нова версіяФото: Скриншот

У статті 46 ідеться про приводи для відсторонення від роботи. Раніше там ішлося про появу на робочому місці у стані наркотичного чи алкогольного сп’яніння тощо. Тепер, завдяки рішенню нардепів, з’явився новий пункт — відсторонення на час “службової перевірки”, яку будуть проводити на стратегічному підприємстві та на підприємстві критичної інфраструктури.

Робота в Україні – стаття 46 КЗпП нова версіяФото: Скриншот

У статті 142 — про правила внутрішнього трудового розпорядку (з правилами поведінки на підприємстві). До 25 квітня зміст правил не регламентувався. Відтепер вказується, що громадяни зобов’язані повідомляти про те, що мають “зв’язки” з людьми, які проживають в Росії або на тимчасово окупованій території України.

Робота в Україні – стаття 142 КЗпП нова версіяФото: Скриншот

Додавання кількох нових абзаців до трьох статей Трудового кодексу призвело до того, що роботодавці можуть звільняти працівників, які мають “зв’язки” з українцями в окупації. При цьому у законі не вказується, що це мають бути за “зв’язки”, що таке “службова перевірка” та яким чином карати за порушення, якого немає у законодавстві.

Зміни у Трудовому кодексі — реакція

На сторінці Facebook Галина Третьякової, яка була серед ініціаторів закону, поки що немає коментарів та пояснень щодо новацій в Трудовому кодексі. Також подію не коментує нардеп фракції “Голос” Ярослав Железняк: він просто повідомив результати голосування.

Олексій Гончаренко з фракції “Європейська солідарність” відгукнувся на голосування. Політик визнав, що закон називають “про звільнення працівників за колаборацію”. На його думку, ідеться не про колаборацію, а про захист стратегічних підприємств.

“Але є багато питань до формулювань в цьому законопроєкті”, — написав нардеп.

На голосування за законопроєкт 7731 відреагувала народна депутатка від партії “Європейська солідарність” Ірина Геращенко. Вона відзначила, що під час розгляду законопроєкту у другому читанні народні обранці зігнорували пропозиції, які могли б захистити працівників від свавілля роботодавця. На її думку, під “порушення правил розпорядку” можна підвести будь-які дії громадина і на цій підставі його позбутись.

Ольга Степанова

Recent Posts

З ВНЗ масово відрахували ухилянтів: у Міносвіти здивували цифрою

У 2024 році студенти можуть отримати відстрочку від мобілізації, однак при відрахуванні таке право втрачається.…

11 хв. ago

Скільки років треба працювати, щоб купити квартиру в Україні: дані по різних містах

Для того, щоб купити однокімнатну квартиру в Україні, потрібно в середньому відкладати усю зарплату від…

14 хв. ago

Якщо мрії росіян про ядерну війну здійсняться: як виглядатиме удар по Москві (відео)

Кремлівські заяви про їхню ядерну зброю що так захоплюють російське суспільство, приховують ключову деталь. Постійні погрози знищити…

20 хв. ago

Королева Летиція потрапила під приціл папараці на ярмарку в Мадриді

Дружина короля Філіпа VI не відмовляє собі в задоволенні сходити на шопінг, хоч і робить…

29 хв. ago

Українка хотіла влаштуватися на роботу та “влетіла” на 115 тисяч: що сталося

Мешканка Тернопільщини, прагнучи знайти роботу за кордоном, стала жертвою шахрая, який обманом заволодів її грошима.…

45 хв. ago

Ведмідь-танцівник став зіркою соцмереж: курйозне відео

Біля американського міста Герфорд, що у штаті Техас, ведмідь став зіркою соцмереж. Камера зафіксувала танцювальні навички ведмедя, що…

55 хв. ago