Забронювали понад мільйон людей, але на критичних підприємствах майже немає чоловіків

В Україні забронювали від мобілізації понад мільйон військовозобов’язаних громадян. Втім, залишається дефіцит чоловіків на критичних підприємствах – їх там вже майже немає. А у тилу тим часом перебувають понад 100 тисяч військових пенсіонерів, які могли б поповнити лави Збройних сил.

Про це заявила народна депутатка фракції “За майбутнє” Ірина Констанкевич в ефірі каналу Новини.Live. За її словами, з процесом мобілізації є три проблеми: дефіцит бійців у лавах ЗСУ, понад мільйон заброньованих і багато порушень під час отримання відстрочки від мобілізації.

Вона наголосила, що існують схеми з порушеннями правил оформлення відстрочки, але не розкрила деталі про них. Водночас заявила, що попри велику кількість заброньованих, на Волині, зокрема, майже не залишилося чоловіків.

“Я володію інформацією, бо перебуваю на Волині, що у нас насправді великий дефіцит на підприємствах, тобто чоловіків не так і багато, їх майже немає, зокрема на підприємствах критичної інфраструктури, тому дійсно потрібно зробити аналіз і ревізію”, – розповіла Констанкевич.

Політикиня додала, що проблеми з мобілізацією можна вирішити шляхом залучення до армії військових пенсіонерів. За її даними, нині таких на фронті знаходиться 40 тисяч осіб, але у тилу перебувають понад 100 тисяч тих, хто здатен воювати. Водночас закликала відправити до армії працівників Державної служби надзвичайних ситуацій, поліцейських та співробітників інших силових відомств.

Уряд вніс зміни до постанови про бронювання

З 1 грудня бронювання військовозобов’язаних знову відбуватиметься через портал Дія. Водночас усі критично важливі підприємства повинні підтвердити свій статус до 28 лютого 2025 року відповідно до нових критеріїв. Відповідні зміни Уряд вніс до постанови № 76. 15 листопада Уряд завершив аудит рішень щодо визначення підприємств, установ і організацій критично важливими. За результатами аудиту 95% від всіх критично важливих підприємств зберегли цей статус. Під час аудиту були виявлені такі порушення:

  • Різке та необґрунтоване зниження зарплати працівникам після отримання підприємствам статусу критично важливого;
  • Використання різних моделей для понаднормового збільшення чисельності заброньованих;
  • Включення підприємств до переліку критично важливих, які по суті не є критичними для економіки.

Крім того, у постанові передбачено, що для отримання бронювання від мобілізації працівник мав бути працевлаштованим на підприємство до 18 травня 2024 року. Ті, хто отримав посади після цієї дати, надалі будуть позбавлені статусу бронювання. Про це в ефірі “Київ24” сказав народний депутат і член Комітету з питань економічного розвитку Богдан Кицак.

На підставі даних аудиту Уряд вирішив оновити критерії бронювання, щоб механізм працював і на користь нашої обороноздатності, і на користь економіки. Алгоритм визнання підприємств критично важливими не змінюється. Як і раніше підприємство звертається до відповідного Міністерства або ОВА для отримання такого статусу. Уряд зберіг вісім чинних критеріїв для визначення підприємства критично важливим. Водночас галузеві та регіональні критерії критичності віднині погоджуються Міністерством оборони та Міністерством економіки.

Ковальчук Світлана

Recent Posts

100 тисяч євро за переїзд: Італія платить за життя в горах — але є нюанс

На півночі Італії почали платити по 100 тисяч євро тим, хто готовий переїхати в гірські…

1 годину ago

Не просто мішки: 10 хвороб, які ховаються під очима — ось список

Мішки під очима — не просто про втому чи косметику. Це може бути сигнал про…

2 години ago

ТЦК беруться за студентів: кого мобілізуватимуть вже у квітні

Студенти більше не можуть спати спокійно. У квітні ТЦК активніше перевірятимуть навчальні довідки. І якщо…

2 години ago

На Волині озброєний чоловік підстрелив єгеря і вбив його дружину

Кривава драма на Волині. У ніч проти 30 березня біля лісу в Луцькому районі невідомий…

2 години ago

Комуналка стане пасткою: не перевірив лічильник — платиш за сусідів

В Україні знову повернули обов’язкові перевірки лічильників. І хто проґавить — платитиме не за себе,…

2 години ago

Штрафи до 59 500 грн і тюрма до 5 років: як у квітні каратимуть ухилянтів

В Україні від квітня 2025-го посилюється відповідальність за спроби “вислизнути” від мобілізації. І мова вже…

2 години ago