Лякає мобілізація: чому українці планують переїзд до іншої країни

На початку війни українське суспільство було на підйомі. Останні ж опитування показують, що чимало мешканців країни вже майже “на валізах” і готові залишити Україну. Що відбувається?

Українські біженці, які виїхали до Європи після початку повномасштабної війни, поступово адаптуються в нових країнах, позбавляючись ілюзій та завищених очікувань. А коли немає зайвих ілюзій, з’являються нові можливості, і кількість охочих залишитися в новій країні перебування назавжди зростає. Тим часом ті, що залишаються в Україні, починають активніше думати про можливу міграцію до ЄС. Про це пише Фокус.

Дослідження міграційних настроїв українців було проведене компанією Gradus Research у травні 2024 року. Серед головних причин, за якими вони хочуть виїхати з країни, респонденти назвали, зокрема:

  • відсутність побутових умов: вода, опалення, світло (49%);
  • невизначеність свого майбутнього (47%);
  • відсутність роботи (46%)
  • загрозу мобілізації (42%).

На думку аналітика Олексія Куща, відсутність побутових умов на перший погляд виглядає як відсутність комфорту, проте про комфорт тут навіть не йдеться. Мова про виживання, постійний екзистенційний ризик існування. Люди бояться не побутового дискомфорту, а, наприклад, відсутності води та епідемій влітку та відсутності опалення взимку. Насамперед такі відповіді могли давати родини з дітьми, або родини, де є старі, люди з особливими потребами.

Невизначеність власного майбутнього стосується життєвих планів людей, насамперед молоді та людей середнього віку, продовжує експерт. Якщо за 10-15 років людина не бачить себе в цій країні, то вона й не хоче терпіти.

Люди хочуть виїхати не тому, що бояться побутового дискомфорту, а тому, що йдеться про виживання Фото: Відкриті джерела

Пункт про відсутність роботи, скоріше, має виглядати, як відсутність можливостей роботи, вважає Олексій Кущ. Наприклад, певна частина чоловіків мала роботу, але вони звільнилися через мобілізаційні практики.

Щодо самої мобілізації, то, каже аналітик, психологічна суспільна фрустрація закономірно посилюється у міру того, як війна переходить у формат війни на виснаження. На початку війни українське суспільство було на підйомі, багато хто вірив, що Росія ось-ось зазнає поразки. У РФ розпочнеться криза, дестабілізація, країна розпадеться, а санкції просто розірвуть російську економіку. Зараз у РФ політична система стабілізувалася, економіка “прийшла до тями” і стало зрозуміло, що розвал — це процес не такий швидкий. Крім того, люди не розуміють, у чому сьогодні полягає стратегічний план. Все ж таки для більшості потрібні раціональні, реалістичні орієнтири.

Українці часто не розуміють, у чому сьогодні полягає стратегічний план. Все ж таки для більшості потрібні раціональні, реалістичні орієнтири

Проте, підсумував експерт, головною причиною бажання виїхати за кордон є все ж таки більш глобальні фактори, такі як відсутність позитивного сценарію майбутнього та екзистенційні внутрішні та зовнішні ризики.

Ольга Степанова

Recent Posts

Це не просто трюк: Орбан відреагував на заяву Путіна про удар балістикою по Україні

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан відреагував на удар балістичною ракетою Росії по Дніпру. За словами угорського…

2 хв. ago

Над Буковелем помітили дивний літак: фото викликали обговорення у мережі

Над Буковелем, популярним всесезонним курортом у серці Карпат, помітили літак, не схожий на військовий. Відповідні…

11 хв. ago

Путін «попереджатиме» українців про «Орєшнік». Пєсков повідомив деталі

Прессекретар глави РФ Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що російська армія «відпрацьовує механізми оповіщення» українців про загрозу ударів балістичними…

19 хв. ago

Польща видає “сірі паспорти” для українців: хто має право і що потрібно для отримання

В Україні для громадян, які змушені були покинути свої домівки через війну та отримали статус…

26 хв. ago

Окупанти частково захопили Курахове, – аналітик BILD

Російські окупанти на даний час захопили 25% міста Курахове Донецької області. Про це повідомив експерт BILD з аналізу відкритих…

35 хв. ago

ГУР повідомили, чим насправді били по Дніпру: це не «Рубіж» і не «Орєшнік»

21 листопада 2024 року держава-агресор росія завдала удару по території України, застосувавши балістичну ракету ймовірно…

44 хв. ago