Верховна Рада прийняла важливий закон про пенсії

Верховна Рада в цілому прийняла закон №9453 про пропорційне обчислення страхового стажу особам, які працювали за межами України. Зміни стосуються понад двох мільйонів пенсіонерів: майбутніх і діючих. Про це 25 квітня повідомила народна депутатка Ірина Геращенко. 

Цей законопроєкт розв’язує проблеми зараховування до страхового стажу чи військової служби періоди трудової діяльності, чи служби за межами України. Згідно з документом, відтепер трудова діяльність і військова служба за межами України будуть зараховані до страхового стажу чи військової служби на основі міжнародних договорів, ратифікованих Україною, або ж на основі відповідних умов у державі перебування.

“Після повномасштабного вторгнення Російської Федерації Україна припинила будь-який документообіг та контакти між державними установами. Раніше Пенсійний фонд України та Пенсійний фонд Російської Федерації обмінювалися документами, якими засвідчувалися тривалість трудового стажу та суми заробітку, зараз такий обмін неможливий. Крім того, у Російській Федерації прийнято закон про денонсацію Угоди про гарантії прав громадян держав – учасниць СНД у галузі пенсійного забезпечення, який набрав чинності з 01.01.2023 року. Україна також вийшла з Угоди про гарантії прав громадян держав – учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року, у зв’язку з чим право на призначення пенсії в Україні втратять громадяни України, які набули стаж в інших, крім Російської Федерації, державах – учасницях СНД (Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Туркменістан, Узбекистан), військовослужбовці, які отримували пенсію відповідно до Угоди про порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їхніх сімей і державне страхування військовослужбовців держав – учасниць Співдружності Незалежних Держав від 15.05.1992 року, та співробітники органів внутрішніх справ, які отримували пенсію відповідно до Угоди про порядок пенсійного забезпечення та державного страхування співробітників органів внутрішніх справ держав – учасниць Співдружності Незалежних Держав від 24.12.1993 року. З урахуванням вищевикладеного було підготовлено цей проєкт Закону України”, – вказується у пояснювальній записці до законопроєкту №9453.  

У зв’язку з денонсацією угод про пенсійне забезпечення з державами СНД прийнято зміни:

  • Обчислення розміру пенсії відповідно до страхового стажу, набутого в Україні, для осіб, що працювали як в Україні, так і за її межами.
  • Зарахування стажу, набутого в державах колишнього СРСР, до загального страхового стажу.
  • Визначення умов пенсійного забезпечення військовослужбовців, які мають страховий стаж, набутий у РФ.

Додатково пропонується:

  • Розширити перелік підстав для припинення виплати пенсії, таких як тимчасове перебування за кордоном за заявою пенсіонера чи оголошення особи безвісно відсутньою або померлою.
  • Здійснювати щорічну ідентифікацію пенсіонерів, які тимчасово перебувають за межами України, для продовження виплати їм пенсій.

Цим документом окремі нардепи хотіли провести збільшення пенсій працівникам ДБР. Однак ці поправки не були підтримані.

Проблеми, які пропонується вирішити законопроєктом:

  • Відсутність можливостей зарахування стажу, одержаного в країнах, з якими не укладено угод у галузі пенсійного забезпечення;
  • Зарахування до вислуги років періодів військової служби з 19 лютого 2014 року в силових структурах, на посадах державної служби, в органах місцевого самоврядування, інших державних органах (формуваннях) Російської Федерації, в окупаційній адміністрації держави-агресора (фінансування тероризму);
  • Неможливість відновлення виплати пенсій громадянам України, які проживали в АР Крим і перемістилися на підконтрольну Україні територію (у зв’язку із відсутністю всієї необхідної інформації про стаж і заробіток в електронній справі для обчислення пенсії);
  • Відсутність законодавчих умов виплати пенсій на період тимчасового перебування за кордоном.

Для призначення пенсії зараховувати стаж роботи набутий в країнах, з якими не укладено міжнародні договори:

  • Діюча ситуація. Відсутність можливостей врахування страхового стажу, одержаного в країнах, з якими не укладено угод у галузі пенсійного забезпечення.
  • Пропонується. Зараховувати до страхового стажу/військової служби періоди трудової діяльності/служби за межами України: на умовах міжнародних договорів, ратифікованих Україною; в державах, з якими не має угод, для визначення права на призначення пенсії за віком. При умові, що такі періоди роботи/служби включаються до страхового стажу у державі перебування. (Це стосуватиметься більше ніж 1 мільйона майбутніх пенсіонерів).

Виключати період військової служби на агресора при призначенні військової пенсії:

  • Діюча ситуація. Зараховуються до страхового стажу та за вислугу років періоди військової служби з 19 лютого 2014 року в силових структурах, на посадах державної служби, в органах місцевого самоврядування, інших державних органах (формуваннях) Російської Федерації, в окупаційній адміністрації держави-агресора.
  • Пропонується. Не зараховувати періоди страхового стажу та військової служби (служби) з 19 лютого 2014 року у Силових структурах, добровільне зайняття посад у незаконних органах влади, утворених на тимчасово окупованій території, зокрема в окупаційній адміністрації держави-агресора, у тому числі в незаконних судових або правоохоронних органах, а також добровільної участі у незаконних збройних чи воєнізованих формуваннях, утворених на тимчасово окупованій території, або у збройних формуваннях держави-агресора. (Це стосуватиметься близько 5 тисяч майбутніх пенсіонерів).

Відновлення пенсій особам, які перемістилися з АР Крим

  • Діюча ситуація. Пенсія громадянам України, які проживали в АР Крим і перемістилися на підконтрольну Україні територію може поновлюватися у разі неотримання пенсійних виплат від Росії. Підтвердження факту неотримання пенсії (атестат про припинення виплати, паперова пенсійна справа з АРК) є ускладненим як для людини, так і для органів Пенсійного фонду України.
  • Пропонується. Спростити механізм відновлення пенсії: людина декларуватиме у заяві про призначення, поновлення та продовження виплати пенсії неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації відновлення пенсії відбуватиметься без атестата про припинення виплати пенсії та без паперової пенсійної справи. (Це стосуватиметься близько 3 тисяч діючих пенсіонерів).

Законодавчо визначити порядок виплати пенсії під час тимчасового перебування за кордоном:

  • Діюча ситуація. Не врегульовано на законодавчому рівні питання виплати пенсії особам, які у зв’язку із військовою агресією Росії проти України тимчасово перебувають за кордоном.
  • Пропонується. Виплачувати пенсію особам, які тимчасово проживають за межами України, на поточні рахунки, відкриті в установах банків, розташованих на території України, за умови проходження до 31 грудня кожного року особою фізичної ідентифікації. Законодавчо визначити механізм ідентифікації для одержання пенсій через консульські установи або віддалено через вебпортал Пенсійного фонду України. (Це стосуватиметься близько 1,2 мільйона діючих пенсіонерів).
Ольга Степанова

Recent Posts

Алкоголь, від якого варто відмовитися взимку: які ризики виникають

Зима — це час зниження температур та чималої кількості свят, які нерідко відзначають з алкоголем.…

24 хв. ago

Популярна столиця Європи введе податок для туристів: скільки доведеться заплатити

У 2026 році в Единбурзі офіційно запровадять туристичний податок, що стане першим таким випадком у Шотландії.…

34 хв. ago

До 25 тисяч штрафу: кому із військовозобов’язаних дали 3 тижні на проходження ВЛК

Військовозобов'язані громадяни України, які раніше отримали статус обмежено придатних до військової служби, повинні самостійно пройти…

41 хв. ago

Водіїв попередили про 3 схеми обману під час аварій з пішоходами

Шахраї часто використовують інсценування наїзду на пішохода, щоб змусити водіїв відкупитися і не ставати фігурантами…

48 хв. ago

Нові тарифи на газ та доставку: який “сюрприз” готує комуналка у 2025 році

Для багатьох українців, особливо у холодні місяці, платежі за газ та збори за доставку чинять…

57 хв. ago

Студентів, які не складуть іспит з базової загальновійськової підготовки, відрахують з ВНЗ

З першого вересня 2025 року у вищих навчальних закладах розпочнеться базова загальновійськова підготовка. У Міноборони…

1 годину ago