Шахраї крадуть гроші через відеоігри: у кіберполіції попередили українців

Шахраї крадуть гроші через міжнародні компанії-розробники відеоігор. Вони використовують викрадені карткові дані жертв, включаючи CVV-код, і без відома власників списують кошти дрібними транзакціями, поповнюючи ігрові акаунти. Пізніше ці гроші потрапляють на рахунки зловмисників. Про це в ефірі каналі “Ми-Україна +” розповів начальник відділу протидії онлайн-шахрайствам Департаменту кіберполіції НПУ Олександр Ульяненков.

Жінка, яка стала однією з жертв такої афери, зазначила, що гроші почали зникати з банківської картки 10 грудня – знімалися однакові суми по 15,99 долара. У результаті за кілька годин списали приблизно 1 тисячу доларів.

“Я прокидаюся і бачу, що мені прийшло повідомлення від банку про те, що мою картку заблоковано, оскільки була якась підозріла транзакція. Я одразу подумала – “вау, як класно, що банк захистив мої гроші. Проте, коли я подзвонила в банк з подивом дізналася, що це була не єдина трансакція, це була 65 чи 66” – заявила жінка.

У відділенні банку жінка дізналась, що кошти з її карти пішли на рахунок американської компанії відеоігор (наприклад, Blizzard). Банк відмовився компенсувати втрати через необхідність проведення внутрішнього розслідування, яке може тривати до шести місяців. Щоб повернути кошти, вона звернулася безпосередньо до компанії-розробника, надавши офіційну виписку з банку англійською мовою. Уже наступного дня гроші їй повернули. Після цього до громадянки почали звертатися інші жертви подібного шахрайства, і їй вдалося допомогти ще чотирьом людям.

Фахівці не відкидають і витік інформації із самого банку, оплати на різних маркет-плейсах або ж популярний “буст” акаунтів – тобто коли прокачують ігрові акаунти без участі у цьому власника. Проте, найрозповсюдженіший метод банківських шахрайств – це надсилання шкідливих лінків в месенджерах або реклама підроблених сайтів. Проте і це ще не останній варіант віртуальних афер.

“Десь колись користувач натиснув лінк або завантажив файл, чи ще якимось чином був інфікований, і тепер зловмисники мають віддалений контроль за девайсом. Це надзвичайно дорогі атаки”, – додав експерт з кібербезпеки Констянтин Корсун.

Фахівці з кібербезпеки радять керуватися здоровим глуздом та критичним мисленням. Краще – зареєструвати додаткову банківську картку для інтернет-оплат та не тримати на ній великих сум. І ніколи та нікому не повідомляти свій тризначний код та дату кінця терміну картки. А шахраї мають пам’ятати, що за такі афери їм світить від 3 до 12 років позбавлення волі.

Як розпізнати вірус на пристрої

Виявити вірус на комп’ютері чи смартфоні може бути складно. Ось кілька ознак, на які варто звернути увагу, щоб не дати вірусу жодного шансу:

  • Повільна робота пристрою. Якщо він почав виконувати команди із затримкою або завантаження програм стало довшим, це може бути ознакою його зараження вірусом.
  • Швидке розряджання батареї. Ваш смартфон чи ноутбук розряджається значно швидше, ніж зазвичай? Це може бути пов’язано з вірусом.
  • Якщо програми на вашому пристрої відкриваються та закриваються самостійно, це – привід для занепокоєння.
  • Поява нових акаунтів чи активних сеансів від імені невідомих користувачів може бути сигналом вторгнення.
  • Якщо на вашому пристрої з’явилися невідомі програми, це може бути результатом вірусної активності.
  • Зникнення чи поява нових файлів. Раптові зміни в кількості або типі файлів можуть свідчити про зараження пристрою вірусом.
  • Регулярні помилки або повідомлення про помилки можуть бути ознакою проблем у системі.
  • Якщо ви не можете отримати доступ до деяких файлів чи папок, це може бути наслідком зараження пристрою вірусом.
  • Підозрілий запуск невідомих процесів у системі.
  • Якщо консоль адміністратора або антивірус не працює, це може бути тривожним знаком.
Романчук Микола

Recent Posts

Безкоштовні користувачі ChatGPT отримали доступ до функції “глибокого дослідження”

OpenAI випустила спрощену версію інструменту "глибоких досліджень" Deep Research у ChatGPT, за допомогою якого чат-бот прошерстить…

34 хв. ago

Китай ритиме окопи і готується до боротьби з Трампом: у Сі зробили заяву, що насторожує

Глава КНР Сі Цзіньпін представив план протидії економічним проблемам та впливу торгової війни зі США.…

1 годину ago

Ціна газу на наступний опалювальний сезон: “Нафтогаз” прийняв важливе рішення

Дія річних тарифів на газ в Україні закінчується 30 квітня 2025 року. У газопостачальній компанії…

1 годину ago

ООН скорочує підтримку переселенців в Україні: у чому причина

Агентство ООН у справах біженців (УВКБ ООН) поінформувало про зупинення частини програм підтримки для новоприбулих…

1 годину ago

В одному з обласних центрів України готуються подавати воду по годинах

Вже другий обласний центр в Україні опинився на межі водяного колапсу — в Полтаві заявили про необхідність…

1 годину ago

Птахи більше не гадитимуть на авто: ось що потрібно зробити

Пташиний послід - це справжній головний біль для автовласників. Він не тільки псує зовнішній вигляд машини,…

1 годину ago