Нові правила виходу на пенсію: в Україні щороку зростатиме необхідний стаж

В Україні з 2025 року підвищили вимоги до страхового стажу для своєчасного виходу на пенсію. Відтепер громадяни, які досягли 60-річного віку, повинні мати щонайменше 32 роки стажу (раніше вимога становила 31 рік). Надалі цей показник зростатиме щорічно на один рік, доки не досягне 35 років.

Як повідомляє Пенсійний фонд України на своєму офіційному сайті, для виходу на пенсію у 2025 році в 63-річному віці потрібно мати від 22 років стажу. Посилення вимог до стажу триватиме до 2028 року.

Якщо людина досягла віку 60, 63 або 65 років у 2024 році, але звертається за призначенням пенсії у 2025-му, то необхідний страховий стаж становитиме відповідно 31, 21 або 15 років. Подати заяву можна особисто у будь-якому сервісному центрі Пенсійного фонду незалежно від місця реєстрації або ж онлайн через портал електронних послуг ПФУ: https://portal.pfu.gov.ua/.

Щоб визначити, коли можна вийти на пенсію, слід підрахувати свій страховий стаж і звірити його з чинними вимогами. Наприклад, у 2024 році для виходу на пенсію в 60 років потрібно щонайменше 31 рік стажу. Якщо ваш стаж становить від 21 до 30 років, пенсійний вік зростає до 63 років. При стажі менше 21 року пенсія буде доступною лише у 65 років.

Законом передбачена можливість докупівлі стажу. Вартість одного місяця становить 44% від мінімальної зарплати, що наразі складає 3 520 грн. Наприклад, якщо у вас є 30 років стажу, а потрібно 31, то за додатковий рік доведеться сплатити 42,2 тис. грн.

Перевірити свій стаж (починаючи з 2004 року) можна на порталі ПФУ після авторизації через “Дію” або банк. Тут також доступна інформація про орієнтовний розмір пенсії та дату виходу на неї. Дані про стаж до 2004 року слід уточнювати, наприклад, за трудовою книжкою.

Наразі в Україні не передбачено підвищення пенсійного віку, і таких планів поки що немає. Видання OBOZ.UA проаналізувало запропонований проєкт пенсійної реформи, який, навпаки, має на меті спростити доступ до пенсійної системи. Також міністерка соціальної політики Оксана Жолнович та її перша заступниця Дарина Марчак неодноразово заявляли, що змін у цьому напрямку не заплановано.

Втім, у майбутньому підвищення пенсійного віку може стати неминучим. Причина цього не лише у тривалості життя пенсіонерів, а й у критичному співвідношенні працюючих громадян до пенсіонерів, яке вже становить 1:1. Крім того, приблизно 19% платників ЄСВ офіційно отримують лише мінімальну зарплату. В таких умовах забезпечити українців ранньою та гідною пенсією вкрай складно. Тому, хоча пенсійний вік в Україні є одним із найнижчих у Європі, рівень пенсій також залишається нижчим, ніж у більшості європейських країн.

Романчук Микола

Recent Posts

Один день у Вегасі: мільярдер Баффет розкрив момент, коли передбачив своє багатство

Інвестиційний підхід Воррена Баффета завжди був тісно пов’язаний із розумінням людської поведінки. Його відома порада: "Бійтеся, коли…

1 годину ago

Видача документів за кордоном: ухилянтів попередили про нові правила

Варто одразу нагадати нашим шановним читачам, що в Україні продовжується дія воєнного стану, а також…

1 годину ago

Фрукти в Україні рекордно подорожчають: негода “вбила” до 80% урожаю

Українців попередили про зростання цін на фрукти влітку. Про це повідомив головний агроном сільськогосподарського підприємства з Одеської області…

1 годину ago

Збагачення на митах: як Трамп і його друзі виграли від рішення про тарифи

США призупинили запровадження нових тарифів на імпорт з більшості країн на 90 днів. Сенатор Адам…

2 години ago

Поштові помилки перетворяться на штрафи ТЦК: як оскаржити повістку, яку не отримували

В Україні під час мобілізації повістки можуть надходити не лише особисто в руки, а й…

2 години ago

Вибухають деталями в обличчя водіїв: у Європі розгорівся скандал з подушками безпеки Takata

Як це вже зробили Citroën і Volkswagen, Toyota і Mercedes повинні будуть найближчим часом ідентифікувати й відкликати 20 моделей, випущених в період…

2 години ago