Коли переводять годинник на літній час 2024: дата і в який бік крутити стрілки

Щороку в Україні переводять годинник: восени – на годину назад, навесні – на годину вперед. Такий зсув за часом вважають небезпечним для здоров’я, але відмовитися від нього ми не можемо. Розповідаємо, чому, а також коли переводять час на літній у 2024 році.

Навіщо потрібне переведення годинників на літній час

Літній час – це час, який вводиться на літній період. Зазвичай годинник переводять навесні, на 1 годину вперед відносно стандартного часу (тобто, зимового). Роблять це з метою більш раціонального використання світлого часу доби та економії електроенергії на освітлення, а також для синхронізації в часі з іншими країнами.

В Україні час переводять двічі на рік через ще одну суттєву причину: доволі велику відстань між східними та західними областями. Якщо Україна житиме в одному часовому поясі весь рік, то це може призвести до певних незручностей. Наприклад, якщо залишити назавжди зимовий час, то на сході влітку сонце сходитиме посеред ночі – тобто сонце зійшло, а на годиннику – 3:00. І, як правило, заходити теж завчасно – приблизно близько 20:00. 

Якщо ж зробити навпаки і залишити назавжди літній час, то в західних регіонах сонце взимку сходитиме, коли на годиннику буде 9:00, тобто, на роботу і до школи потрібно буде добиратися в темряві. Відмовитися від переведення годинників можна лише в тому разі, якщо запровадити в Україні два часові пояси. Але до цього доведеться переходити на літній час, а потім повертатися назад на зимовий.

Коли переходять на літній час в Україні в 2024 році

Стрілки годинника на літній час в Україні, як правило, переводять в останню неділю березня. У 2024 році перехід на літній час буде в ніч із 30 березня на 31 березня, о 3:00. Переводять годинник у вихідний, щоб був хоча б день на адаптацію до нового часу.

Як переводять годинник на літній час – на 1 годину вперед, тобто з 3:00 на 4:00. Сучасна техніка (комп’ютери та смартфони) переходять на новий час автоматично, перевести вручну потрібно буде кнопкові телефони та механічні годинники. 

Як пережити перехід на літній час

Перехід на літній час – складніший, ніж на зимовий, хоча в обох випадках не надто добре позначається на здоров’ї, оскільки порушуються біоритми організму людини. Після переходу на літній час потрібно буде вставати і лягати спати на 1 годину раніше. Також переведення годинників небезпечне тому, що:

  • підвищується захворюваність організму;
  • зростає ризик інфарктів, гіпертонічних кризів, помічено, що в адаптаційний період зростає кількість викликів швидкої до сердечників;
  • збільшується кількість ДТП;
  • зростає кількість спроб суїцидів.

Позначається переведення стрілок і на дітях та школярах. Щоб мінімізувати його наслідки, постарайтеся за кілька днів до 31 березня лягати спати і вставати раніше, ніж зазвичай – наприклад, спочатку на 15 хвилин, потім на 30, 45 хвилин. Перехід буде більш плавним і є ймовірність, що ви його й не дуже відчуєте.

Чи потрібно переводити час в Україні

Переводити час на годину вперед навесні по всій країні першими почали Німеччина і Австро-Угорщина в 1916 році. Незабаром цю практику запровадили Британія, США та СРСР. Ідея проста: після переведення годинника на годину відсувається час світанку, а значить і захід настане на годину пізніше. Вечорами люди матимуть більше денного світла і пізніше включать освітлення. Результат – економія електроенергії.

В даний час багато країн почали скасовувати цю практику. Її противники стверджують, що в сучасному світі люди мають дуже різний темп життя, і перехід на літній час вже не приносить великої економії. Крім того, найбільше світла споживають на лампи освітлення, а побутові прилади, використання яких не залежить від часу доби. 

Ольга Степанова

Recent Posts

Як довше залишатися молодим і здоровим: експерт дав 6 важливих порад

Існують багато видів так званих антивікових процедур. Але хоча вони можуть зробити вас молодшими, клітини вашого тіла…

27 секунд ago

Відео з реєстратора шокувало чоловіка, коли він забрав авто з мийки

Майкла Гінслі нажахало те, що він побачив у відеореєстраторі свого автомобіля. Він виявив, що працівник…

6 хв. ago

У Туреччині мама-собака принесла своє хворе щеня до клініки, де лікували її інше дитинча

У Стамбулі безпритульна собака поклала біля дверей ветеринарної клініки свого малюка. Цей момент потрапив на…

15 хв. ago

Генетики планують воскресити шерстистого мамонта, що вимер 4000 років тому

Шерстисті мамонти вимерли близько 4 тисяч років тому, але вчені стверджують, що світ незабаром побачить…

34 хв. ago

“Протирічить європейським цінностям”. НБУ проти розкриття банківської таємниці в Україні

Національний банк України виступив проти відмови від принципу банківської таємниці, за що раніше виступав міністр фінансів…

40 хв. ago

Іран відмовився воювати за Росію: новий договір виявився порожнім папірцем

Так звана велика угода про «всеосяжне стратегічне партнерство» між Росією та Іраном, помпезно підписана диктаторськими…

42 хв. ago