Коли переводять годинник на літній час 2024: дата і в який бік крутити стрілки

Щороку в Україні переводять годинник: восени – на годину назад, навесні – на годину вперед. Такий зсув за часом вважають небезпечним для здоров’я, але відмовитися від нього ми не можемо. Розповідаємо, чому, а також коли переводять час на літній у 2024 році.

Навіщо потрібне переведення годинників на літній час

Літній час – це час, який вводиться на літній період. Зазвичай годинник переводять навесні, на 1 годину вперед відносно стандартного часу (тобто, зимового). Роблять це з метою більш раціонального використання світлого часу доби та економії електроенергії на освітлення, а також для синхронізації в часі з іншими країнами.

В Україні час переводять двічі на рік через ще одну суттєву причину: доволі велику відстань між східними та західними областями. Якщо Україна житиме в одному часовому поясі весь рік, то це може призвести до певних незручностей. Наприклад, якщо залишити назавжди зимовий час, то на сході влітку сонце сходитиме посеред ночі – тобто сонце зійшло, а на годиннику – 3:00. І, як правило, заходити теж завчасно – приблизно близько 20:00. 

Якщо ж зробити навпаки і залишити назавжди літній час, то в західних регіонах сонце взимку сходитиме, коли на годиннику буде 9:00, тобто, на роботу і до школи потрібно буде добиратися в темряві. Відмовитися від переведення годинників можна лише в тому разі, якщо запровадити в Україні два часові пояси. Але до цього доведеться переходити на літній час, а потім повертатися назад на зимовий.

Коли переходять на літній час в Україні в 2024 році

Стрілки годинника на літній час в Україні, як правило, переводять в останню неділю березня. У 2024 році перехід на літній час буде в ніч із 30 березня на 31 березня, о 3:00. Переводять годинник у вихідний, щоб був хоча б день на адаптацію до нового часу.

Як переводять годинник на літній час – на 1 годину вперед, тобто з 3:00 на 4:00. Сучасна техніка (комп’ютери та смартфони) переходять на новий час автоматично, перевести вручну потрібно буде кнопкові телефони та механічні годинники. 

Як пережити перехід на літній час

Перехід на літній час – складніший, ніж на зимовий, хоча в обох випадках не надто добре позначається на здоров’ї, оскільки порушуються біоритми організму людини. Після переходу на літній час потрібно буде вставати і лягати спати на 1 годину раніше. Також переведення годинників небезпечне тому, що:

  • підвищується захворюваність організму;
  • зростає ризик інфарктів, гіпертонічних кризів, помічено, що в адаптаційний період зростає кількість викликів швидкої до сердечників;
  • збільшується кількість ДТП;
  • зростає кількість спроб суїцидів.

Позначається переведення стрілок і на дітях та школярах. Щоб мінімізувати його наслідки, постарайтеся за кілька днів до 31 березня лягати спати і вставати раніше, ніж зазвичай – наприклад, спочатку на 15 хвилин, потім на 30, 45 хвилин. Перехід буде більш плавним і є ймовірність, що ви його й не дуже відчуєте.

Чи потрібно переводити час в Україні

Переводити час на годину вперед навесні по всій країні першими почали Німеччина і Австро-Угорщина в 1916 році. Незабаром цю практику запровадили Британія, США та СРСР. Ідея проста: після переведення годинника на годину відсувається час світанку, а значить і захід настане на годину пізніше. Вечорами люди матимуть більше денного світла і пізніше включать освітлення. Результат – економія електроенергії.

В даний час багато країн почали скасовувати цю практику. Її противники стверджують, що в сучасному світі люди мають дуже різний темп життя, і перехід на літній час вже не приносить великої економії. Крім того, найбільше світла споживають на лампи освітлення, а побутові прилади, використання яких не залежить від часу доби. 

Ольга Степанова

Recent Posts

Окупанти частково захопили Курахове, – аналітик BILD

Російські окупанти на даний час захопили 25% міста Курахове Донецької області. Про це повідомив експерт BILD з аналізу відкритих…

4 хв. ago

ГУР повідомили, чим насправді били по Дніпру: це не «Рубіж» і не «Орєшнік»

21 листопада 2024 року держава-агресор росія завдала удару по території України, застосувавши балістичну ракету ймовірно…

13 хв. ago

Порошенко прийшов на фільм про закатованих у Бучі в куртці за 6000$ – експерт заявив про цинізм політика

Лідер фракції "Європейська солідарність" Петро Порошенко вбрався у куртку люксового італійського бренду за 6000$ на…

21 хв. ago

Снігу по пояс і мінус 15: Погода на вихідні влаштує українцям “апокаліпсис”

У п'ятницю, 22 листопада, Карпати покрив рясний снігопад, на горі Піп Іван Чорногорський випав сніг…

30 хв. ago

“Наживаються на людях”: Ощадбанк запідозрили у прихованих комісіях для пенсіонерів

"Ощадбанк" наживається на пенсіонерах, списуючи приховані комісії та нав'язуючи непотрібні послуги. Про це заявляє клієнтка…

39 хв. ago

Нардеп заявив про постійні скарги військових на хабарі й корупцію в армії

Голова тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з питань порушення законодавства у Міноборони та ЗСУ Ганна…

47 хв. ago