Реформа МСЕК: виклики для лікарів та пацієнтів

У грудні президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт №12178, який з 1 січня 2025 року ліквідував медико-соціальні експертні комісії (МСЕК). Відповідний документ 30 грудня повернувся до Верховної Ради із підписом глави держави.

Видання «BBC- Україна» розповіло, з якими труднощами вже зіткнулися лікарі та пацієнти.  

За даними МОЗ, вже сформували майже 1 500 команд, до яких входить 5,6 тис. лікарів. Це втричі більше тої кількості медиків, які працювали раніше в МСЕК.

Триває передача справ від МСЕК до нових команд, а також паралельно – навчання лікарів. Оцифровують медичні справи, адже більшість процесів має бути онлайн. Рішення лікарів і кожен крок оцінювання будуть фіксувати у спеціально створеній системі. Вже оцифровано понад 30 тис. медичних справ з 1,4 млн.

Пацієнти, з якими спілкувалась «ВВС-Україна», нарікають на затримки з ухваленням рішень і невизначеністю, що буде з їхніми справами далі. Хоча, і старі МСЕК не відрізнялась оперативністю, коли рішення комісій чекали місяцями.

Лікарі, з якими поспілкувалася «ВВС Україна», виділяють такі слабкі місця реформи: поспішність змін – лікарі мають проводити оцінювання і паралельно навчатись, як це робити. Вебінари проходили в січні – вже після старту системи.

Також медики критикують те, що в електронній системі часто збої, вона «висне», це затягує процес обробки документів. Всі довідки лікар має завантажити у систему, а потім члени експертних команд вивантажують їх, щоб з ними працювати.

Ще одна тема для нарікань – графік роботи. Як встигнути все – і бути в експертній команді, і лікувати пацієнтів.

Медики критикують поспішність у реформи і те, що лікарям дали мало часу, щоб опанувати великий об’єм інформації. За їх словами, не всі в команді можуть експертно оцінювати випадки, адже це не зовсім їхній профіль.

Через те, що склад комісій не є сталим, іноді медикам недостатньо знань,   для рішень, особливо якщо патологія непрофільна.

Пацієнти також поки не дуже обізнані з алгоритмом, що і як робити, хоча МОЗ публікує досить багато інформації про це.  Ті пацієнти, які мали ще в минулому році пройти комісію, але їхні історії не встигли розглянути, не розуміють, що зараз їм робити. Є багато запитів, як оформляти документи, та багато інших організаційних моментів.

Володимир з Черкас, який має онкозахворювання, хвилювався, що справа про його інвалідність потрапить на розгляд лікарю, яка, на його думку, перед цим намагалася завадити йому отримати групу. Як зробити так, щоб його справу розглядали інші лікарі, Володимир не знав.

Документи Володимира на розгляд подали ще всередині листопаді. У МСЕК мали викликати в грудні, але почалась реформа.

16 січня чоловіку подзвонили з експертної команди з Черкас і повідомили, що присвоїли третю групу. Він навіть не приїжджав на оцінювання.

«Документів, які їм надіслав мій лікар, вистачило. Експертна команда гематологів провела засідання і дала мені групу на рік», – розповів він.

У МОЗ зазначили, що кожному, хто очікує розгляду, повідомлять про дату, час і місце розгляду.

«Система ще налаштовується, але найближчим часом всі процеси працюватимуть у штатному режимі», – повідомляють у міністерстві.

Лисенко Катерина

Recent Posts

Київ опинився наприкінці рейтингу європейських міст: що відбувається з цінами

Київ посів 125-те місце за вартістю життя серед 141 європейських міст, що відображає складну економічну…

23 хв. ago

Штраф або депортація – іншого не запропонують: за що українці можуть серйозно “влипнути” в ЄС

Українці, які перебувають у Чеській Республіці, повинні бути уважними до правил, щоб уникнути депортації чи…

27 хв. ago

Різке посилення мобілізації: зниження призовного віку до 18 років та раптові зміни

Найближчим часом Україна, як очікується, внесе зміни до законодавства та указів президента, спрямовані на добровільний…

31 хв. ago

Шуби зі штучного хутра стали хітом: як їх носять Дорофєєва і фіналістка “Холостяка”

Шуби зі штучного хутра стали трендом зими 2025 року, продовжуючи тенденцію, що набирає популярності останніми…

50 хв. ago

Шоколад може бути небезпечним: коли та чому

Шоколад здатний заспокоїти нерви та зменшити ризик серцево-судинних захворювань. Але, виявляється, він ще й може…

54 хв. ago

Пасажирський автобус Київ – Кишинів потрапив у ДТП

У Молдові 25 січня рейсовий автобус, який прямував за маршрутом Київ – Кишинів, потрапив у дорожньо-транспортну…

56 хв. ago