В Україні діє воєнний стан і триває мобілізація. Призову підлягають усі військовозобов’язані чоловіки (від 18 до 60 років), крім тих, хто має відстрочку або є непридатними до військової служби за рішенням військово-лікарської комісії. За ухилення передбачено відповідальність: адміністративну та кримінальну.
За яких умов громадянин вважається ухилянтом і нестиме відповідальність, та які розміри штрафів зараз, у коментарі сайту tsn.ua розповіла адвокатка Марина Бекало.
За словами Марини Бекало, в юридичній практиці за порушення військового обов’язку застосовується різні види відповідальності та залежить від ступеня суспільної небезпеки.
Наприклад, виконання правил військового обліку — є частиною військового обов’язку кожного військовозобов’язаного громадянина. Порушення правил військового обліку полягає у невиконанні обов’язку перебувати на військовому обліку за задекларованим місцем проживання, або у разі зміни облікових даних та неповідомлення Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК СП) про такі зміни.
“Такі дії кваліфікуються за статтею 210 КупАП як невиконання правил військового обліку, за що передбачено адміністративний штраф у розмірі 510-850 гривень”, — розповіла Марина Бекало.
Такі дії як нез’явлення за повісткою, наприклад, для проходження військово-лікарської комісії чи оновлення облікових даних, або відмова від отримання повістки чи проходження ВЛК, кваліфікується вже за ст. 210-1 КУпАП як порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
“За що передбачено адміністративний штраф у розмірі 3400-5100 гривень, якщо таке правопорушення було вчинене в особливий період”, — розповіла ТСН.ua адвокатка.
Що стосується ухилення від призову на військову службу, то такі дії, оскільки вже мають суспільно небезпечний характер, кваліфікуються як кримінальне правопорушення за ст. 336 Кримінального кодексу.
Підставою для притягнення до кримінальної відповідальності за ст. 336 КК є відмова військовозобов’язаної особи від проходження військової служби.
“Обов’язковими елементами для утворення складу кримінального правопорушення за цією статтею є визнання військовозобов’язаного придатним до військової служби за висновком ВЛК, та його нез’явлення в призначений день та час до пункту збору безпосередньо на військову службу без поважних причин”, — зазначила ТСН.ua Марина Бекало.
Згідно до ст. 2 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров’я і віком громадян України.
“А тому, поки військовозобов’язаний не пройде ВЛК за яким буде визнаний придатним до військової служби, він не може бути призваний до військової служби, зокрема і під час мобілізації”, — розповіла адвокатка.
Отже, після проходження ВЛК, якщо військовозобов’язаний не з’явився за повісткою до пункту збору (її в народі ще називають “бойовою повісткою”) без поважних причин, то такі дії вже мають кримінальні наслідки, оскільки кваліфікуються як ухилення від військової служби за ст. 336 КК і караються позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.
Зима — це час зниження температур та чималої кількості свят, які нерідко відзначають з алкоголем.…
У 2026 році в Единбурзі офіційно запровадять туристичний податок, що стане першим таким випадком у Шотландії.…
Військовозобов'язані громадяни України, які раніше отримали статус обмежено придатних до військової служби, повинні самостійно пройти…
Шахраї часто використовують інсценування наїзду на пішохода, щоб змусити водіїв відкупитися і не ставати фігурантами…
Для багатьох українців, особливо у холодні місяці, платежі за газ та збори за доставку чинять…
З першого вересня 2025 року у вищих навчальних закладах розпочнеться базова загальновійськова підготовка. У Міноборони…